Od wielu lat wraz z rodziną uprawiam turystyką górską i właśnie w górach kilka lat temu spotkałem się ze znaczkiem turystycznym. Trudno mi dziś wskazać czy pierwszy znaczek pochodził z Polski czy z Republiki Czeskiej. W szczególności dla mojego syna idea znaczka stała się bardzo dobrą inspirację do odwiedzania kolejnych miejsc zarówno w kraju jak i za granicą.

W związku z tym, iż preferujemy turystykę górską to właśnie znaczki z obszarów górskich stanowią największą część kolekcji mojego syna. Ale nie ograniczamy się jedynie do gór. W kolekcji znajduje się wiele znaczków z innych ciekawych miejsc Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Osobiście zauważyłem w tym czasie bardzo pozytywną zmianę w momencie przeniesienia przedstawicielstwa do Złotego Stoku, kiedy to idea Znaczka Turystycznego po dłuższej zapaści na nowo odżyła i zaczęła się rozwijać. Uważam, że bardzo dobrym wzorem z którego można czerpać garściami jest Znaczek Turystyczny w Republice Czeskiej. Wiele tamtych pomysłów na pewno przyjęło by się w Polsce i przyczyniło do rozwoju ZT  i turystyki w naszym kraju. Niestety wiele razy spotkaliśmy się z sytuacjami, że nie mogliśmy zakupić znaczka w danym miejscu. Tłumaczeń takiego stanu rzeczy było wiele, ale nigdy winnym nie był nim gospodarz danego miejsca. Sytuacja dotyczy głównie miejsc, w których znaczki powinny być od lat. Fajnym pomysłem jest informowanie poprzez stronę internetową o dostępności znaczka w danym miejscu. Staramy się to czynić po każdej naszej wycieczce. Wg mnie również negatywnie na postrzeganie ZT wpływa dowolność ceny, którą trzeba zapłacić, aby stać się posiadaczem kolejnego znaczka.  Rozpiętość cen w naszym kraju jest bardzo duża. W innych, odwiedzanych przez nas krajach, cena jest stała albo różnice są minimalne.

Śledzę również ZT w innych krajach. ZT w Republice Czeskiej współpracuje z portalem turistika.cz gdzie można można znaleźć wiele ciekawostek, a także klasyfikacje kolekcjonerów czy listy wydanych znaczków nie tylko w Czechach ale również w Polsce, na Słowacji, w Niemczech czy w Rosji. Niestety brak tam aktualnych danych z naszego kraju, a w szczególności brak informacji o znaczkach wydanych w Polsce w ostatnim okresie. Może warto zintensyfikować prace nad czymś takim u nas. Zakładka "Klasyfikacja" pojawiła się już dosyć dawno ... Może tych kilka moich uwag przyczyni się to propagowania idei ZT w Polsce, a przez to do rozwoju turystki. Życzę wytrwałości i nieustającego zapału w szerzeniu tej formy turystyki.