Spotkanie oczami Huberta z Obornik

2spotkanie grupZa nami II Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku miało miejsce 12 października w schronisku Orzeł w Górach Sowich. Część uczestników spotkania przybyło na miejsce już w piątek i tego dnia, a raczej wieczoru trwały już nieoficjalne dyskusje. Jednak oficjalna część spotkania rozpoczęła się dopiero w sobotę o godzinie 10:00 a zainaugurowało ją przemówienie Zbigniewa Romankiewicza nt. sytuacji Znaczków Turystycznych w Polsce, związanych z nimi planami i dotychczasowymi osiągnięciami. Na temat idei ZT w Europie opowiedział David Holub – pomysłodawca idei ZT, który przy okazji zdradził także kilka szczegółów dotyczących rozwoju ZT w Europie. Kontynuacją tego wystąpienia była opowieść Jarda Fredo - kolejnego gościa z Czech, który przedstawił jak w jego przypadku rozwija się pasja kolekcjonowania ZT oraz w jaki sposób zrzeszają się kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych w Czechach. 
Po krótkiej przerwie głos zabrali polscy kolekcjonerzy i współpracownicy Znaczków Turystycznych. Dominika Cymbik przedstawiła sposoby promocji idei ZT przy pomocy serwisu Facebook, natomiast Hubert Adamek opowiedział o możliwościach jakie w promocji ZT i rozwoju pasji kolekcjonerstwa daje strona internetowa. Marta Liersch przedstawiła wszystkim zgromadzonym koncepcję bazy danych miejsc znaczkowych na stronach internetowych, natomiast Agata Nikodem podzieliła się swoimi doświadczeniami podczas kontaktu z zarządcami Znaczkowych Miejsc Turystycznych. Zwieńczeniem powyższych wystąpień była dyskusja. W trakcie spotkania nie obyło się bez niespodzianek. Specjalnie z okazji II Spotkania Kolekcjonerów wykonano Znaczek Okolicznościowy, który zaprezentowany został przez Zbigniewa Romankiewicza i wręczony wszystkim uczestnikom imprezy. Z inicjatywy Jardy Fredo powstała specjalna naklejka, którą wielu z kolekcjonerów wkleiło do swoich Dzienników Kolekcjonera obok specjalnej okolicznościowej pieczęci przygotowanej z okazji spotkania. 2 spotkanie naklejkaPonadto wszyscy przybyli goście mieli możliwość zaopatrzenia się w materiały reklamujące ideę ZT oraz drobne gadżety ułatwiające kontynuację swojej znaczkowej pasji. Miłym akcentem było także wręczenie Krzysztofowi Sewerynowi z Sosnowca 9-tego Znaczka Kolekcjonera, który ku zaskoczeniu wszystkich zebranych gości przywiózł kupony uprawniające do zdobycia kolejnych dwóch ZK. Spotkanie zakończyło się wykonaniem pamiątkowej fotografii i uroczystym obiadem.

Następnie większość osób przybyłych do Schroniska Orzeł udała się na szczyt Wielkiej Sowy by tam zwiedzić istniejącą od 107 lat wieżę widokową. Pogoda niestety nie pozwoliła cieszyć się widokami okolic, dlatego po krótkiej przerwie na zwiedzanie obiektu i kupienie ZT i Znaczka Okolicznościowego, kolekcjonerzy udali się w drogę powrotną do Schroniska, gdzie lada chwila miała się rozpocząć uroczysta kolacja.

Po kolacji, podczas której mieliśmy możliwość skosztowania dobrego czeskiego piwa i morawskich win, część z uczestników spotkania udała się do swoich domów, jednak liczna grupa kolekcjonerów do późnych godzin nocnych dyskutowała nt. możliwości rozwoju Znaczków Turystycznych w Polsce. Wskazano przy tym szereg pomysłów na urozmaicenie strony internetowej i profilu w serwisie Facebook. Zaproponowano stworzenie rankingu najpopularniejszych miejsc ubiegających się o własny ZT oraz przedstawiono pomysł i koncepcję polskiego klubu zrzeszającego kolekcjonerów ZT.

Omawiano także zawyżaną w niektórych miejscach cenę Znaczków Turystycznych, co obecnie jest największą zmorą kolekcjonerów, uniemożliwiającą im niejednokrotnie powiększanie własnych kolekcji. Wreszcie omówiono wiele atrakcyjnych miejsc turystycznych w Polsce, w których kolekcjonerzy chętnie widzieliby ZT. 40012Dyskusjom nie było końca, a niekwestionowanym bohaterem wspomnień kolekcjonerów był pewien tajemniczy zamek na terenie Dolnego Śląska, wizyta w którym głęboko zapadła w świadomości kolekcjonerów i niewątpliwie przyczyniła się do poznania historii tego regionu :-)

W niedzielę rano po krótkim spotkaniu podczas śniadania goście spotkania udali się w podróż do swoich miejsc zamieszkania, a część z kolekcjonerów wykorzystała nadarzającą się możliwość postanawiając zwiedzić atrakcyjne miejsca znaczkowe w okolicy.

Żal było wyjeżdżać, ale budujące w tym wszystkim jest to, że już za rok spotykamy się na III Spotkaniu Kolekcjonerów. Ustaliliśmy stały termin naszych spotkań na w drugą sobotę października, jeżeli oczywiście nie będzie żadnych nieoczekiwanych przeszkód. Miejsce, w którym to spotkanie zostanie zorganizowane nie jest jeszcze znane, jednak wielu z nas już ma pewne propozycje i z utęsknieniem czeka na spotkanie. Być może tak jak teraz zostaniemy zaproszeni w jakieś malownicze i przyjazne kolekcjonerom miejsce, by wspólnie się poznać i zastanowić nad dalszym rozwojem Znaczka Turystycznego w Polsce.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za czynny udział w spotkaniu i miłą atmosferę, dzięki której wszyscy czuli się tu jak w domu. Dziękujemy Panu Michałowi właścicielowi Schroniska Orzeł za miłe i profesjonalne przyjęcie oraz zapewnienie nam warunków do zorganizowania spotkania. Za udział w spotkaniu dziękujemy także gościom z Czech, dzięki którym trwamy we wspólnej pasji i od których wiele się możemy nauczyć. Przede wszystkim jednak dziękujemy Zbigniewowi Romankiewiczowi - polskiemu przedstawicielowi Znaczków Turystycznych, za to że poświęcając swój czas zjednoczył obcych sobie ludzi we wspólnej pasji kolekcjonowania Znaczków Turystycznych.

 

Relacja Agaty i Jarka z Będzina

 

Kolejny rok i następne długo oczekiwane II Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT. Tym razem spotkanie odbyło się w Górach Sowich w schronisku „Orzeł” położonym na zboczach najwyższego szczytu – Wielkiej Sowy. Pogoda dopisała, ciepło i złote kolory jesieni dodały uroku spotkaniu. Oficjalne spotkanie zaplanowane było na sobotę 12 października, ale była możliwość wcześniejszego przyjazdu już w piątek. W związku z tym nasza wyprawa rozpoczęła się właśnie w tym dniu i nie byłaby udana, gdybyśmy nie zdobyli dostępnych po drodze znaczków. I tak nasza kolekcja powiększyła się o 2 szt. ZT. Po dotarciu do parkingu przy schronisku – niespodzianka, spotkanie z pierwszymi kolekcjonerami: Hubertem, Markiem i Pauliną. Przy wejściu do schroniska kolejna niespodzianka – spotkanie z Jarda Fredą. Pozostałych, przybyłych w piątek, uczestników spotkania poznaliśmy na wspólnej kolacji i przygotowaniach sali na sobotę. Częścią integracyjną piątkowego wieczoru był mecz piłki nożnej Ukraina-Polska. Chętnych mocnych wrażeń było wielu, jednak wraz z rozwojem sytuacji na boisku została tylko garstka najwierniejszych kibiców. Dopełnieniem piątkowego wieczoru były „późnowieczorno-nocne międzynarodowe” rozmowy, bowiem na spotkanie zostali zaproszeni czołowi przedstawiciele czeskich kolekcjonerów. I tak minął przeddzień dnia spotkania.

Sobota…

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 wystąpieniem Zbyszka na temat Znaczka Turystycznego w Polsce, jego obecnej sytuacji i jego przyszłego rozwoju. W trakcie wystąpienia dowiedzieliśmy się między innymi o współpracy ZT z Wydawnictwem PLAN, o powstałej reklamie na nowych mapach wydawanych przez Wydawnictwo oraz o ciekawym pomyśle wydania tych mapy na specjalnej folii POLYAR, odpornej na wodę i zniszczenia. Przed kolejnym występem gościa specjalnego, Zbyszek przedstawił nam pamiątkową sowę – niespodziankę jaką otrzymał od anonimowych kolekcjonerów. Następnie wystąpił wspomniany już gość specjalny – współtwórca idei ZT w Czechach David Holub. Opowiadał nam o historii powstania ZT, trudnych początkach i teraźniejszości Znaczka Turystycznego. Po tak ciekawych wystąpieniach przyszedł czas na kilka słów kolekcjonerów – współpracowników, którzy omówili działanie strony internetowej i FB, a także doświadczenia z zarządcami miejsc znaczkowych i wykorzystanie zdjęć do bazy kart poszczególnych znaczków. Pora na przerwę…. Jej czas wypełnił słodki poczęstunek oraz zakupy znaczkowych gadżetów: koszulek, czapek, smyczek, dzienników kolekcjonera i innych. Zainteresowanie było spore. I oto nadszedł czas wystąpienia kolejnego gościa z Czech Jarda Fredo, kiedy to mieliśmy przyjemność wysłuchać opowieści o długoletnich zbiorach i ciekawych, unikatowych egzemplarzach znaczków. Oficjalną część spotkania zakończyliśmy wspólną pamiątkową fotką ze schroniskiem w tle. Potem obiad i…. czas na spalenie nadmiaru kalorii. Wszyscy sprawnie udaliśmy się na szczyt Wielkiej Sowy i pomimo mglistej pogody wdrapaliśmy się po „tysiącu” schodach na 107-letnią wieżę widokową, aby oczami wyobraźni podziwiać piękne widoki. Ale to nie chodzi o widoki czy ich brak, najważniejszy był wspólny czas spędzony razem, nas „rodziny kolekcjonerów”. Tu również nie mogło zabraknąć uwiecznienia tej chwili na wspólnej fotce. Niektórzy mieli okazję uzupełnić swoje zbiory o znaczek z Wielkiej Sowy. Droga powrotna minęła bardzo szybko, czekała na nas bowiem uroczysta kolacja i kolejny czas „nocnych” rozmów, przy których zrodziło się wiele pomysłów na dalszy rozwój ZT w Polsce. Tak minął dzień oczekiwany przez cały rok. Miłą niespodzianką i pamiątką II Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów było wręczenie każdemu z uczestników Znaczka Okolicznościowego wydanego z tej okazji oraz naklejek z tematyką Spotkania przygotowanych przez Jarda Fredo. Spotkanie było także okazją do wręczenia liderowi wśród kolekcjonerów „Severce” dziewiątego Znaczka Kolekcjonera. Sporym zaskoczeniem było, kiedy w trakcie odbierania ZK, „Severko” wręczył Zbyszkowi kupony na … kolejne Znaczki Kolekcjonera. Gratulacje !!!

Niedziela – dzień wyjazdu dla tych, którzy zostali.

A my… serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie z ludźmi integrującymi się poprzez wspólną pasję, wspólne zainteresowanie ideą Znaczka Turystycznego, spotkanie, które pozwalało na wymianę doświadczeń, wrażeń miedzy osobami jednej wielkiej rodziny jaką są kolekcjonerzy. I choć czasami nasze zdania odnośnie pomysłów różniły się, to i tak przyświecał nam jeden cel – rozwój ZT w Polsce, w który wierzymy. To piękne, że jest nas coraz więcej, że przybywa w szeregi kolekcjonerów coraz więcej ludzi o tej samej wyjątkowości – pasji do ZT.

Agata i Jarek

Zapraszamy do nadsyłania swoich relacji z minionego spotkania. Każdy ma przecież inne spojrzenie na świat i dzięki temu nasze relacje mogą być tak różne od siebie. Teksty prosimy przesyłać na info@znaczki-turystyczne.pl

 

Powiązane materiały
  Galeria fotografii
  Materiał filmowy
  Inne artykuły: