No. 622 Bydlin - Krzywopłockie Legionowe Termopile
Bitwa pod Krzywopłotami rozegrała się niedaleko wsi Krzywopłoty, na polach między Bydlinem, a Załężem w dniach 17-18 listopada 1914, pomiędzy oddziałami Austro-Węgier i Rosjan. Legioniści z 4 i 6 batalionów 1 Pułku Piechoty Legionów oraz artylerzyści pod dowództwem kpt. Brzozy, okopali się na wzgórzu Św. Krzyża we wsi Bydlin i sąsiednich Krzywopłotach. Wojska rosyjskie zajęły pozycje w lasach Smolenia i Domaniewic. W bitwie obie strony poniosły straty. W ataku na Załęże poległ por. Stanisław Paderewski, brat przyrodni Ignacego Paderewskiego, dowódca 3 kompanii 6 batalionu. Polegli legioniści spoczywają na cmentarzu w Bydlinie. W innej kwaterze cmentarza spoczywają żołnierze austriaccy i rosyjscy. Marszałek Józef Piłsudski nazwał to miejsce "Krzywopłockimi legionowymi Termopilami". W 1920 roku na cmentarzu w Bydlinie stanął kilkumetrowy kamienny krzyż z legionowymi symbolami. We wrześniu odbywa się w Krzywopłotach piknik historyczny, a w pierwszą niedzielę, przypadającą po 11 listopada, na miejscowym cmentarzu odprawiana jest msza w związku z obchodami rocznicy bitwy z 1914 roku. Grafika znaczka przedstawia naradę oficerów austriackich i polskich stojących naprzeciwko kaplicy i cmentarza przy wzgórzu św. Krzyża w Bydlinie, która odbyła się krótko przed bitwą.
06.10.2024 - dostępny bez problemów
17.08.2024 - dostępny bez problemów
02.05.2024 - dostępny bez problemów
08.01.2023 - dostępny bez problemów
29.08.2022 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Cena 10 zł
Miejsce bardzo klimatyczne. Parking przy cmentarzu gdzie znajduje się przepiękna XVIII-wieczna kaplica cmentarna. przechodzimy przez ulice i mamy zadaszoną wiatę z ławami (jest gdzie przypiąć rowery), tablice informatyczne. Po drodze na ruiny zamku po prawej mamy okopy które warto zobaczyć. Jak na darmową atrakcje teren bardzo zadbany
Interesujące miejsce. Ciekawa historia.
Nigdy nie jest za późno uczyć się o tak ważnych wydarzeniach.
Jednak gdy człowiek jest starszy, inaczej podchodzi do tego typu wiedzy. Z większą uwagą i szacunkiem. Dlatego warto pielęgnować takie miejsca i propagować je turystycznie.
A Znaczek do kupienia w Hostelu Jurajskim w Domaniewicach. Bez problemu. My trafiliśmy akurat w momencie gdy Gospodarza nie było na miejscu - ale był jego brat. Zadzwonił, ustalił gdzie są Znaczki i sprzedał nam upragnione krążki. To jest prawdziwe zrozumienie Znaczkowej Idei i troska o Turystę! Godne pochwały!
Na cmentarzu, oprócz kaplicy widocznej na ZT, można zobaczyć kwaterę poległych legionistów z pamiątkowym krzyżem oraz zbiorową mogiłę żołnierzy austriackich i rosyjskich. 300 metrów od nekropolii znajduje się obelisk ku pamięci poległego Stanisława Paderewskiego.