Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 622 Bydlin - Krzywopłockie Legionowe Termopile

GPS: 50.387829 19.646264

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 622 Bydlin - Krzywopłockie Legionowe Termopile

Bitwa pod Krzywopłotami rozegrała się niedaleko wsi Krzywopłoty, na polach między Bydlinem, a Załężem w dniach 17-18 listopada 1914, pomiędzy oddziałami Austro-Węgier i Rosjan. Legioniści z 4 i 6 batalionów 1 Pułku Piechoty Legionów oraz artylerzyści pod dowództwem kpt. Brzozy, okopali się na wzgórzu Św. Krzyża we wsi Bydlin i sąsiednich Krzywopłotach. Wojska rosyjskie zajęły pozycje w lasach Smolenia i Domaniewic. W bitwie obie strony poniosły straty. W ataku na Załęże poległ por. Stanisław Paderewski, brat przyrodni Ignacego Paderewskiego, dowódca 3 kompanii 6 batalionu. Polegli legioniści spoczywają na cmentarzu w Bydlinie. W innej kwaterze cmentarza spoczywają żołnierze austriaccy i rosyjscy. Marszałek Józef Piłsudski nazwał to miejsce "Krzywopłockimi legionowymi Termopilami". W 1920 roku na cmentarzu w Bydlinie stanął kilkumetrowy kamienny krzyż z legionowymi symbolami. We wrześniu odbywa się w Krzywopłotach piknik historyczny, a w pierwszą niedzielę, przypadającą po 11 listopada, na miejscowym cmentarzu odprawiana jest msza w związku z obchodami rocznicy bitwy z 1914 roku. Grafika znaczka przedstawia naradę oficerów austriackich i polskich stojących naprzeciwko kaplicy i cmentarza  przy wzgórzu św. Krzyża w Bydlinie, która odbyła się krótko przed bitwą.


Miejsca sprzedaży:
> Hostel JURAJSKI, Domaniewice 54A,

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 622 Bydlin - Krzywopłockie Legionowe Termopile
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 622 Bydlin - Krzywopłockie Legionowe Termopile
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 622 Bydlin - Krzywopłockie Legionowe Termopile
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 622 Bydlin - Krzywopłockie Legionowe Termopile

02.05.2024 - dostępny bez problemów
08.01.2023 - dostępny bez problemów
29.08.2022 - dostępny bez problemów
25.05.2022 - dostępny bez problemów
16.05.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Paweł Dąbek
Kirk86
Znaczek
Znaczek dostępny bez problemu w Hostelu JURAJSKI, jedynie na miejscu warto zadzwonić do właściciela żeby nie błądzić po hostelu ;)
Cena 10 zł

Miejsce bardzo klimatyczne. Parking przy cmentarzu gdzie znajduje się przepiękna XVIII-wieczna kaplica cmentarna. przechodzimy przez ulice i mamy zadaszoną wiatę z ławami (jest gdzie przypiąć rowery), tablice informatyczne. Po drodze na ruiny zamku po prawej mamy okopy które warto zobaczyć. Jak na darmową atrakcje teren bardzo zadbany
 
Adam
saddam
ZT 622
Znaczek udało się zdobyć w Hostelu Jurajskim, który był akurat zamknięty, ale zadzwoniłem pod numer telefonu podany na drzwiach i po chwili przyszła miła pani, która sprzedała mi znaczki.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w Hostelu.

Interesujące miejsce. Ciekawa historia.
Nigdy nie jest za późno uczyć się o tak ważnych wydarzeniach.
Jednak gdy człowiek jest starszy, inaczej podchodzi do tego typu wiedzy. Z większą uwagą i szacunkiem. Dlatego warto pielęgnować takie miejsca i propagować je turystycznie.
 
Mariusz Bieńkowski
Mariusz Bieńkowski
znaczek
uwaga! właśnie zdobyłem ostatni z dostępnych, kolejne będą po nowej dostawie :)
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 622
Warto odwiedzić miejsce w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Byłem, zobaczyłem. Warto odwiedzac i uczyc sie o waznych miejscach i wydarzeniach.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 622 Bydlin – Krzywopłockie Legionowe Termopile
ZT w Domaniewicach dostępny. Miejsce dotyczące ważnej części naszej historii i walk o odzyskanie Niepodległości.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Udało się zdobyć znaczek, po bardzo dokładnym sprawdzeniu wszystkich znaczków na stanie. Ten był pewnie ostatni, ale nowe ponoć już zamówione. Zostały już tylko znaczki z Doliny Wodącej, w dość znacznym zapasie. Trudno się dziwić, w końcu nowości schodzą szybciej, zwłaszcza na początku sprzedaży.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Bydlin
Nastrojowe miejsce pełne Historii!
A Znaczek do kupienia w Hostelu Jurajskim w Domaniewicach. Bez problemu. My trafiliśmy akurat w momencie gdy Gospodarza nie było na miejscu - ale był jego brat. Zadzwonił, ustalił gdzie są Znaczki i sprzedał nam upragnione krążki. To jest prawdziwe zrozumienie Znaczkowej Idei i troska o Turystę! Godne pochwały!
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Krzywopłoty
Ciekawy kawałek trochę zapomnianej historii. Warto podejść pod szkołę w Bydlinie gdzie jest makieta wzgórza i tablica z dość szczegółowym opisem bitwy. Znaczek dostępny w hostelu.
 
Artur Baranowski
Beuthen
Bitwa pod Krzywopłotami
Ciekawy, mało znany kawałek historii. Warto dodać, że w bitwie zginął przyrodni brat Ignacego Paderewskiego, Stanisław Paderewski.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 622
Znaczek dostępny w hostelu w standardowej cenie.
Na cmentarzu, oprócz kaplicy widocznej na ZT, można zobaczyć kwaterę poległych legionistów z pamiątkowym krzyżem oraz zbiorową mogiłę żołnierzy austriackich i rosyjskich. 300 metrów od nekropolii znajduje się obelisk ku pamięci poległego Stanisława Paderewskiego.