Łęknica2017W dniach 9-11 czerwca 2017 odbyło się II Łużyckie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Łęknicy na Ziemi Łużyckiej. Ciekawy program zachęcił tak wiele osób (ok. 60), że organizatorzy przygotowali kwatery w Zajeździe „Park” w Łęknicy oraz oddalonym o 20 km Hostelu „Bike Park” w Przewozie. Gospodarze Zjazdu zaprosili do udziału lokalne władze samorządowe, koło PTTK, zaangażowali własne rodziny i entuzjastów turystyki z okolic. W grupie uczestników wyróżniał się liczebnością, kolorem koszulek i doskonałym humorem Klub Kolekcjonerów ZT w Komornikach koło Poznania, ale inni też dobrze się bawili…

W piątek, 9 czerwca, po zakwaterowaniu i wspólnym obiedzie rozpoczęliśmy zwiedzanie Łużyc od strony niemieckiej. Część osób pojechała z przewodnikiem Jarkiem na wycieczkę rowerową (24 km), a część udała się wraz z Romanem na wycieczkę krajoznawczą. Dołączył do nas przewodnik niemiecki – przemiły Wolfie, który zabrał nas do salonu CRISTALICA w Dobern na wystawę cudnego szkła użytkowego i na przepiękną konstrukcyjnie wieżę widokową o 160 stopniach nad jeziorem Felixsee. Po pożegnaniu Wolfiego, tylko z przewodnikiem Romanem udaliśmy się do Parku Rododendronów w Kromlau, założonego w połowie XIX wieku. Widok gęsto rosnących, kwitnących i upojnie pachnących różaneczników przyprawił nas o zawrót głowy. A do tego bogaty gatunkowo starodrzew liściasty i iglasty! Aż trudno było objąć to wszystko obiektywem aparatu. Wieczorem, po kolacji, było, o czym rozmawiać przy piwku i grillu, oczywiście oprócz wymieniania się pieczątkami kolekcjonerów i przeglądaniem pamiątkowych albumów.

W sobotę, 10 czerwca przed południem odbyła się część oficjalna Spotkania Kolekcjonerów ZT w szkole w Łęknicy. Po powitaniu zebranych burmistrz miasta symbolicznie zawiesił na mapie i wprowadził do obiegu szósty z kolei, nowo wydany ZT z okolic Łęknicy (No. 440 Miasto Łęknica). Następnie głos zabrał Prezes ZT Polska, który przypomniał historię kolekcjonerstwa ZT w naszym kraju, przedstawił niektóre dane statystyczne i prognozy zapełnienia znaczkami tzw. „białych plam” na mapie Polski. Jako nowinkę technologiczną Prezes zarekomendował ponownie możliwość dołączania uaktywnianego kodem QR audioprzewodnika do każdego ciekawego miejsca znaczkowego. Używając własnych smartfonów, skanując ten kod, kolekcjonerzy będą mogli szybko uzyskać informację głosową o odwiedzanym miejscu. Porządek obrad zawierał jeszcze krótką prelekcję nt. „Światowy Geopark UNESCO ŁUK MUŻAKOWA – tam gdzie lodowiec zostawił ślad” oraz test sprawdzający wiedzę uczestników o Znaczkach Turystycznych.

Po obiedzie wybraliśmy się na niezapomniany, trzygodzinny spływ kajakowo – pontonowy po Nysie Łużyckiej. Rzeka miała miejscami rwący nurt, wystające głazy i gałęzie, ale dopłynęliśmy do mety cało, pełni wrażeń w zetknięciu z dziką przyrodą. Po spływie czekało na nas ognisko na malowniczej polanie, stoły uginające się od jadła i napitków, a wszystko to przygotowane przez niestrudzonych organizatorów i ich rodziny. Do Zajazdu w Łęknicy wróciliśmy spacerem, wraz z przewodnikiem Romanem. Tym razem przeszliśmy przez Park Mużakowski, po niemieckiej i polskiej stronie. To największy w Europie park krajobrazowy w stylu angielskim, uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziwialiśmy roślinność, odbudowany zamek dawnego właściciela, rzeźby, mosty parkowe łączące Bad Muskau z Łęknicą. Przekonaliśmy się naocznie, że „ŁĘKNICA PARKAMI ZACHWYCA”.

W niedzielę, 11 czerwca po śniadaniu część uczestników udała się do domów. Pozostali wzięli udział w kilkugodzinnych wycieczkach pieszych lub rowerowych z przewodnikami po ścieżce geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”. Po obiedzie spotkanie oficjalnie zakończono.

To było naprawdę niezapomniane spotkanie entuzjastów turystyki znaczkowej. Organizatorzy dali z siebie wszystko, co najlepsze. Ugościli nas po królewsku, zadbali o ciekawy program dostosowany do możliwości każdego z nas, wyposażyli nas w materiały poglądowe o swym regionie i sprawili, że część z nas na pewno tu powróci po nowe przeżycia.

Hania i Andrzej  z Pruszkowa

 

Łęknica 2017