Po raz trzeci Kaliskie Spotkania z Podróżą i Turystyką gościły 1 marca w sali studio Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Tym razem ich pomysłodawca Paweł Krymarys, znany fotograf, podróżnik i miłośnik kolei, zaprosił na spotkanie z uczestnikami wypraw przez Azję, Arktyczną Północ i Afrykę. Jako pierwsi o swojej motocyklowej podróży do podnóży gór Tienszan, na granicy z Chinami opowiedzieli: Robert Krymarys i Zbigniew Świątnicki. Obydwaj panowie objechali już swoimi mechanicznymi rumakami odległe tereny Europy. Azja przyniosła nowe, czasami trudne doświadczenia, ale także pokazała swoją odmienność i piękno.

Kolejnym gościem był Marek Rajtar, kapehornowiec, kapitan jachtowy, organizator i uczestnik wielu żeglarskich podbiegunowych wypraw, w trakcie których eksplorował między innymi Svalbard, Grenlandię, Cieśninę Magellana, Ziemię Ognistą, południowe krańce świata oraz wielokrotnie Arktykę. Warto zwrócić uwagę, że jest on założycielem Men of Sea, organizacji, w skład której wchodzą pasjonaci podróżowania po świecie, poznający dzikie, trudno dostępne miejsca, rozrzucone po całej mapie naszego świata. Za swój rejs dookoła Spitsbergenu otrzymał honorowe wyróżnienie od Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w konkursie Rejs Roku 2017. Dzięki opowieści kapitana można było zbliżyć się do ogromnych gór lodowych oraz przygotować się na spotkanie z niedźwiedziem polarnym.

Zwieńczeniem Spotkań była opowieść Arkadego Pawła Fiedlera, wnuka wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Ten pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych i autor dwóch książek w ciągu 3,5-miesiąca przemierzył maluchem 16194 km afrykańskich dróg. W drodze z Egiptu do RPA odwiedził 11 krajów, zmagał się między innymi z egipską biurokracją, upałem w Sudanie, błotem w Ugandzie, kurzem i afrykańską „tarką” w Tanzanii. Miał również niebywałą okazję zachwycić się niezwykłą przyrodą i poznać fascynujących ludzi.

Pomiędzy tak fascynującymi opowieściami członkinie Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaków zaprosiły na swoje stoisko, aby snuć własną historię o podróży szlakiem znaczków turystycznych w Polsce. A tych drewnianych krążków z dnia na dzień ciągle przybywa. Wszystkich zainteresowanych podróżniczymi opowieściami naszych gości odsyłam na kanał YouTube >>

Ewa Mąkowska

Kaliski Klub Znaczkomaniaków