SpacerHistMyslowiceW ubiegłą sobotę, 11 czerwca Znaczki Turystyczne uczestniczyły w niecodziennym wydarzeniu. W odległych o 200 km od Złotego Stoku Mysłowicach odbył się w tym dniu spacer historyczny do Trójkąta Trzech Cesarzy. Spacer poprowadzony został traktem turystycznym sprzed 100 lat. Impreza zorganizowana została dzięki Stowarzyszeniu Mysłowicki Detektyw Historyczny i dzięki niej mogliśmy zwiedzić główne atrakcje Mysłowic tj.: Kapliczkę św. Jana, kościół Mariacki i kościół ewangelicki, rynek, dawną stację emigracyjną z tzw. Przewiązką i wiele innych ciekawych zabytków.

Spacer rozpoczął się zbiórką na mysłowickim rynku o godz. 9:00. Przybyli mieszkańcy Mysłowic i okolic, przedstawiciele Parlamentu (poseł Wojciech Król), władz i instytucji miejskich, między innymi dyr. Muzeum Miasta Mysłowice p. Adam Plackowski, zaproszeni goście z okolicznych stowarzyszeń i miast. Podczas spaceru punktami wyznaczającymi trasę były ciekawe miejsca, w których zostały postawione tablice informujące o ich historii. Punktem końcowym było miejsce historyczne, które kiedyś znane było w całej Europie, a dzisiaj jest miejscem niezwykle ważnym dla mieszkańców Mysłowic, Trójkąt Trzech Cesarzy. Na miejscu czekał na wszystkich uczestników spaceru plenerowy poczęstunek, „mobilne” upominki i rozmowy z uczestnikami tego wydarzenia. Udało nam się także nawiązać kontakt z zarządcami obiektów, które.....ale nie będziemy uchylać rąbka tajemnicy, bo nie byłoby z tego niespodzianki ;) Spacer prowadzony był przez dwóch przewodników, którzy swoją wiedzą na temat miasta i odwiedzanych obiektów zadziwiali wszystkich. Naszą obecność zawdzięczamy mysłowickiemu regionaliście, właścicielowi dwóch ZT: Trójkąta Trzech Cesarzy i Kapliczki św. Jana , panu Damianowi. Dzięki niemu można było jedynie w tym dniu kupić znaczek z Trójkąta na....Trójkącie. Przy powitaniu uczestników na rynku, przy Kapliczce św. Jana, na finiszu spaceru wspominano o istnieniu Znaczka Turystycznego w Mysłowicach. Bardzo za to dziękujemy. Ciekawostką z tego spotkania jest poznanie nowej legendy o bliskości Gdyni i Mysłowic. Jak już zapewne wiecie pewien kolekcjoner z Gdyni przyjechał do Mysłowic po nowo powstałe ZT, a ponieważ posiadał już ZT z Trójkąta, nie mogło zabraknąć pozostałych z Muzeum Miasta Mysłowice i z Kapliczką św. Jana. Wsiadł do pociągu, zwiedził Muzeum, odwiedził sklep Pana Damiana, nabył znaczki i ...odjechał z powrotem do Gdyni. Ot, taki trochę dłuższy spacer....,a że takie spacery są nieco zaskakujące, mówi już o tym pół Mysłowic. Każdy ma z tego radość, Kazimierz owiany legendą, miasto, bo to właśnie do nich trafia ów niecodzienny gość i my, bo sprawcą legendy był Znaczek Turystyczny.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, za wspaniały czas i poznanie nowych dla nas miejsc, a kolekcjonerów zachęcamy do wizyty w Mysłowicach.

Zespół Znaczków Turystycznych

 

Spacer Historyczny w Mysłowicach