Pięć lat temu rozpoczął swą działalność Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach, a tydzień temu jego członkowie obchodzili jubileusz 5-lecia działalności.

Wszystko zaczęło się w 2016 roku, po regionalnym spotkaniu kolekcjonerów w Poznaniu. To właśnie tam okazało się, że w gronie gości znajduje się kilku znaczkowych kolekcjonerów z Komornik i to właśnie wtedy pojawiła się pierwsza myśl, by stworzyć klub zrzeszający osoby o podobnej pasji.

Tematem został zainteresowany ówczesny dyrektor GOK w Komornikach, pan Antoni Pawlik i wkrótce w Komornikach powstał pierwszy znaczek turystyczny, a 29 września 2016 roku odbyło się spotkanie założycielskie klubu. Później były kolejne znaczki, wspólne spotkania, wyjazdy i promowanie znaczków w Polsce i za granicą. Jednak to wszystko znacie, a jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie do działów „Spotkania kolekcjonerów” oraz „Targi, wystawy, prelekcje” na naszej stronie, gdzie o klubie z Komornik napisaliśmy w niejednym tekście. I tak minęło pięć lat.

Piąte urodziny Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach obchodzone były 17 września, a na uroczystość zaproszeni zostali goście nie tylko z Komornik, ale i z całej Polski. Urodziny rozpoczęły się punktualnie o godzinie 17, w sali widowiskowej Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach. Imprezę rozpoczął Jaromir Trafankowski, który tego dnia pełnił funkcję konferansjera. Wkrótce na scenie pojawiła się Krystyna Nowak-Górska, szefowa komornickiego klubu, która w kilku zdaniach przywitała zebranych gości i rozpoczęła oficjalną część spotkania. Kolejno na scenie pojawiali się zaproszenie goście: Jan Broda – Wójt Gminy Komorniki, Marian Adamski – Przewodniczący Gminy Komorniki, Olga Karłowska – Sekretarz Gminy Komorniki, Damian Konieczek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach, Antoni Pawlik – „ojciec chrzestny” Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach, Joanna Brychy – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Komorniki, Józef Diaczenko –Redaktor Naczelny NOWIN KOMORNICKICH, Robert Kurasz – Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Plewiskach oraz reprezentujący Znaczki Turystyczne Zbigniew Romankiewicz i Hubert Adamek. Na scenie pojawili się także zaprzyjaźnieni turyści z Zielonej Góry-Zatonia, Tczewa czy Opalenicy. Wszyscy z rąk pani prezes otrzymali podziękowania i drobne upominki, ale też obdarowali klub przyniesionymi prezentami. Były także przemowy, podziękowania i uściski dłoni.

Niestety ramy czasowe spotkania były ograniczone, dlatego nie wszyscy mogli wystąpić na scenie, a trzeba odnotować, że wśród przybyłych gości i sympatyków klubu, oprócz ww., pojawili się również kolekcjonerzy z Rawicza, Lubonia i Poznania. Głos zabrał także zastępca komornickiego klubu Jerzy Szubert, którego staraniem ukazały się okolicznościowe wydawnictwa pocztowe w postaci karty pocztowej, znaczków „mój znaczek” i datownika okolicznościowego. Część oficjalną spotkania zakończyła krótka przemowa Zbigniewa Romankiewicza, który w ten właśnie sposób zaprezentował wydany z okazji urodzin znaczek okolicznościowy.

I tak naprawdę to był dopiero początek niespodzianek, albowiem po kilku minutach na scenie pojawili się artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu-Karolina Garlińska i Bartosz Kuczyk, którzy wykonując arie operetkowe, zaprosili uczestników w podróż po całej Europie. Emocje sięgnęły zenitu, a zgromadzeni goście dali się porwać w muzyczną podróż do tego stopnia, że wkrótce wraz z artystami śpiewali wybrane fragmenty pieśni.

Na tym jednak spotkanie się nie zakończyło, ponieważ wszyscy uczestnicy przenieśli się do holu CtiK, gdzie czekał słodki poczęstunek przygotowany przez gospodarzy spotkania. Po toaście wzniesionym szampanem wszyscy raczyli się przepysznym tortem urodzinowym i ciastem. Jak zwykle przy kawie i cieście toczyły się znaczkowe i turystyczne rozmowy. Wokół rozlokowano kilkanaście tablic, na których przedstawiono historię i efekty działalności Klubu Kolekcjonerów ZT w Komornikach i wiele osób z zainteresowaniem przeglądało te materiały. Była też księga pamiątkowa i tradycyjne pieczątki kolekcjonerów. No i oczywiście była wspaniała koleżeńska atmosfera i pierwsze po miesiącach spotkanie w tak zacnym, turystycznym gronie.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy i także urodziny komornickiego Klubu przeszły już do historii. Mamy nadzieję, że w podobnym, a nawet większym gronie spotkamy się znów za 5 lat. A tymczasem zachęcamy wszystkich do zapoznania się z fotografiami, które wykonano podczas urodzin. Znajdziecie tam nie tylko zdjęcia, ale także wizerunki wspomnianych wydawnictw.