W sobotę, 17 listopada, członkinie Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaka gościły, na zaproszenie Konarzewskiej Inicjatywy Sąsiedzkiej, na Warsztatach Umiejętności Rozmaitych, w miejscowości Zduny niedaleko Krotoszyna.

Spotkanie organizacji pozarządowych z Krotoszyna oraz bliższych i dalszych okolic było okazją do zaprezentowania idei znaczka turystycznego jako inspiracji do prowadzenia działań społecznych, łączących turystykę z edukacją regionalną.

Zaproszeni goście z dużym zaciekawieniem obejrzeli część kolekcji znaczków turystycznych, znanego nam wszystkim, Bogusia Monczyńskiego oraz należące do niego dzienniki kolekcjonera. Tajemnicza choroba, zwana znaczkozą, została zaszczepiona wszystkim uczestnikom warsztatów. Młodzi wolontariusze Kasztelani Ostrowskiej i Konarzewskiej Inicjatywy Sąsiedzkiej szybko podchwycili zasady gry kolekcjonerskiej.

Rozmowy na temat znaczków trwały jeszcze długo po zakończeniu warsztatów. I nic dziwnego, bo Zduny, jak i cała gmina, mogą pochwalić się niezwykłą historią i pamiątkami z nią związanymi. Niezwykle klimatyczne okazało się wnętrze Restauracji Retro, mieszczącej się w budynku zabytkowego ratusza. To tutaj powstał pomysł na umieszczenie Zdun na mapie znaczków turystycznych. Tym bardziej, że do restauracji ciągle zaglądają turyści w poszukiwaniu znaczka. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mieć dla nich dobrą wiadomość.

Ewa Mąkowska