Wtorek, 19 marca, był dla Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaków, działającego przy Stowarzyszeniu Stacja Inspiracja, dniem szczególnym. W sali recepcyjnej Urzędu Miejskiego odebrali oni z rąk Zbigniewa Romankiewicza, przedstawiciela Centrali Znaczków Turystycznych w Polsce, specjalny Maxi Znaczek Turystyczny.

Znaczek ten stanowi wyróżnienie za turystyczną działalność i krzewienie znaczkowej idei przez miejscowych kolekcjonerów. Wśród nich znajduje się znany ze swojej sportowo-turystycznej działalności kaliszanin - Bogusław Monczyński. To dzięki jego staraniom Kalisz zajmuje szczególne miejsce na znaczkowej mapie Polski. Na chwilę obecną gród nad Prosną posiada największą ilość znaczków turystycznych wśród wszystkich miast w Polsce, bo aż 11. Jeśli dodamy do tego jeszcze znaczki, które znajdują się w okolicznych miejscowościach, to uzyskamy imponującą ilość 17 krążków.

Zgromadzonych gości przywitała Ewa Mąkowska, podkreślając rangę tego szczególnego dnia dla klubu. Następnie głos zabrał Zbigniew Romankiewicz, który wyjaśnił powód przyznania Maxi Znaczka, nawiązując przy tym do powstałych ostatnio w Kaliszu znaczków. Przemawiał również Boguś, który dziękował władzom miasta, lokalnym działaczom turystycznym i wszystkim zaangażowanym w promocję miasta. Na krótko głos zabrał również pan Przyjazny, zachęcając m.in. do uprawiania turystyki i do nabycia najnowszego znaczka z Opatówka. Ostatnim punktem spotkania były wspólne rozmowy i sesja zdjęciowa z Maxi Znaczkiem, bo przecież każdy z uczestników chciał mieć z nim zdjęcie.

Warto dodać, że Kalisz jest drugą po Złotym Stoku miejscowością, która może pochwalić się specjalnym Maxi Znaczkiem. Kaliski znaczek obecnie znajduje się w siedzibie Centrum Informacji Turystycznej, dokąd trafił bezpośrednio po ceremonii wręczenia. Następnie trafi do kramu mieszczącego się tuż przy ratuszu. Decyzją kaliskich znaczkomaniaków krążek będzie eksponowany w różnych miejscach na terenie miasta. Będzie to niezwykła okazja do dalszego promowania znaczków turystycznych, a dla turystów nie lada gratka i okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

Ewa Mąkowska

Kaliski Klub Znaczkomaniaków