Relacja z prelekcji w Radzyniu ChełmińskimNa specjalne zaproszenie głównego organizatora X Rajdu Harcersko-Przyrodniczego „Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy” pani Karoliny Wacławskiej, drużynowej 4 Drużyny Harcerskiej „Radzyńskie Jaszczurki” działającej przy Zespole Szkół w Radzyniu Chełmińskim, wybrałem się w sobotę 23 września po raz trzeci w tym roku do Radzynia Chełmińskiego. Jadę razem z żoną Wiesią i córką Martą oraz kolegą Mariuszem z Tczewa, również Kolekcjonerem Znaczków Turystycznych. 

Po przyjeździe na zamek zostajemy serdecznie powitani przez kustosz tego pięknego zabytkowego obiektu panią Patrycję Piłat, zarazem prezesa Bractwa Rycerskiego Zamku Radzyńskiego oraz pana Mieczysława Łatę, prezesa Bractwa Rycerskiego Komturii Radzyńskiej.

Przy kawie oczekujemy na przybycie harcerzy uczestniczących w Rajdzie oraz zaproszonych gości. Kolega Miecio ubiera mnie w historyczny, szlachecki strój abym mógł godniej, jak powiada, promować nowe Znaczki Turystyczne, które od niespełna miesiąca są już dostępne na zamku.

Drużyny harcerskie, które wyruszyły z rana na około 10 km trasę powoli zaczynają docierać do wyznaczonego celu, jakim był dla nich dziedziniec zamkowy. Rajd miał na celu m.in. popularyzację ciekawej formy wypoczynku, propagowanie proekologicznego stylu życia, historii Radzynia Chełmińskiego i okolic, wyrobienie poczucia odpowiedzialności za własne środowisko, pokazanie uroków regionu, podniesienie sprawności fizycznej i stanu zdrowia dzieci i młodzieży, promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.

W trakcie tej pieszej wędrówki harcerze mieli okazję spotkać się z prawdziwym patrolem saperskim, a także sprawdzić swoją ogólną wiedzę harcerską, orientację w terenie oraz podstawowe zagadnienia z zasad udzielania pierwszej pomocy. W rajdzie wzięło udział 170 harcerzy z Hufca ZHP Grudziądz im. Roty Grudziądzkiej, a także gości z Ukrainy. Zmagania harcerzy zakończyły się na zamku pokrzyżackim, gdzie wszyscy uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi wzięli udział w wieczornicy harcerskiej, która odbyła się w piwnicy zamkowej (pękała po prostu w szwach od liczby uczestników).

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: phm. Michał Kosowicz - instruktor harcerski, hm. Elżbieta Fabińska - komendantka Hufca ZHP Grudziądz, Krzysztof Chodubski - Burmistrz Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński oraz inni przedstawiciele władz samorządowych powiatu grudziądzkiego, miasta i gminy Radzyń Chełmiński, przedstawiciele Kuratorium Oświatowego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyniu Chełmińskim. Niestety z przyczyn zdrowotnych i typowo aktorskich na to spotkanie nie przyjechali zaproszeni aktorzy: Ewa Szykulska i Michał Szewczyk.

Wieczornica rozpoczęła się od meldunku złożonego przez drużynową Karolinę Wacławską z 4 Drużyny Harcerskiej „Radzyńskie Jaszczurki” instruktorowi harcerskiemu phm. Michałowi Kosowiczowi. Okolicznościowe wystąpienia gości były przeplatane piosenkami harcerskimi, a w tle na specjalnym ekranie wyświetlane były zdjęcia z poprzednich Rajdów. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zdjęcia sprzed pięciu lat. Wtedy to bowiem gośćmi V Rajdu „Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy” byli aktorzy, którzy odtwarzali główne role w tym serialu: Ewa Szykulska (filmowa Karen) oraz ś.p. Stanisław Mikulski (odtwórca roli pana Tomasza). Sam z wielkim zainteresowaniem oglądam i przypominam sobie kadry zdjęć ze spotkania z 2012 r. w którym również razem z żoną i córką brałem udział.

Ciekawymi informacjami dotyczącymi fanów Pana Samochodzika oraz twórczości Zbigniewa Nienackiego podzieliły się panie Beata Żmuda i Anna Kozicka, które reprezentowały delegację z Forum internetowego „Z przygodą na ty” zrzeszającą miłośników tego forum.

Po ich wystąpieniu, kolej na mnie. Opowiadam o idei Znaczka Turystycznego, grze kolekcjonerskiej i innych ciekawostkach związanych ze Znaczkiem Turystycznym. Przygotowałem pokaz slajdów (68 tablic), które są wyświetlane na specjalnym ekranie. Oprócz slajdów przedstawiających podstawowe dane o znaczku, przeróżnych statystykach i zestawieniach, pokazuję ciekawostki o kolekcjonerach, sposobach przechowywania i prezentacji ich kolekcji ZT, jak i samej grze kolekcjonerskiej. Nie byłbym sobą, gdybym nie pokazał również slajdów poświęconych Znaczkowi Turystycznemu w filatelistyce. Wszak na sali dużo młodych ludzi. Może ktoś się zarazi nie tylko ZT, ale i filatelistyką.

Nie przeczę, że na początku zżerała mnie trema przed tak licznie zebranym audytorium. Do tego doszedł też stres z ograniczeniem czasowym. Nie da się wszystkiego opowiedzieć w 10-15 minutowym wystąpieniu. Z upływem czasu, jak mówi żona, było lepiej. Na koniec rozdaję gościom, harcerzom i innym zainteresowanym ulotki, zakładki do książek promujące Znaczek Turystyczny, które otrzymałem z Centrali ZT. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem w szczególności wśród forumowiczów „Z przygodą na ty”. Po spotkaniu zauważyliśmy, że wielu z gości i harcerzy kupowało ZT z Radzynia Chełmińskiego. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się oczywiście ZT nr 721 „Radzyń Chełmiński - Miasto Pana Samochodzika”.

W części końcowej wieczornicy harcerskiej wystąpili młodzi goście z Ukrainy. Piosenki w ich wykonaniu wszystkim się bardzo podobały, a prawdziwy aplauz wywołał pełen ekspresji taniec dwóch młodych dziewcząt ukraińskich. Na zakończenie wieczornicy harcerze wręczyli wszystkim zaproszonym gościom pamiątki X Rajdu Harcersko-Przyrodniczego „Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy”. Były nimi okolicznościowe medale z zamkiem umieszczone na ściętym plastrze drewna z pamiątkową tabliczką informacyjną.

Po zakończeniu części oficjalnej wieczornicy harcerskiej wszyscy jej uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do Kaplicy zamkowej, gdzie członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Radzyńskiego przygotowali piękny pokaz światło-dźwięk o „Duchu Zamku w Radzyniu”. Doznania były niesamowite. Było już ciemno, a efekty pirotechniczne zastosowane w trakcie pokazu wraz z odczuciami wizualno-słuchowymi stwarzały niepowtarzalny klimat. Całość wydarzeń utrwaliła na zdjęciach moja córka Marta.

amur

Otwarcie Kolejowej Izby Pamięci na stacji Stefanowo