Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie

GPS: 52.056496 19.232640

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie

Z dala od zgiełku miasta stoi, wśród łęczyckich pól perła romańskiego stylu. Ta potężna bryła z absydami i wieżami, góruje nad cała okolicą. Pierw było tu opactwo Panny Marii 1097 r. Potem postawiono budowlę w typie bazyliki i konsekrowano w 1161 r. (XII w.) Jej długość wynosi ok. 46 m, natomiast szerokość korpusu nawowego ma ok. 21 m. a wysokość wieży 35 m. Bazylika jest oriętowana, dwuchórowa. To klasyczna budowla romańska, na co wskazuje m.in. imponujący tympanon oraz ciekawe freski z motywami roślinnymi. Cechami charakterystycznymi stylu są: budulec, którym jest ciosany kamień, liczne małe okrągłe wieżyczki, małe okienka zdradzające charakter obronny, zakończenie prezbiterium okrągłą absydą. Na jednym z narożników kościoła znajdują się małe ślady, których pochodzenie od lat było różnie interpretowane. Legenda głosi, że diabeł Boruta próbował wyrzucić kolegiatę ze swoich ziem. Chwycił ją w swe dłonie, ale nie zdołał jej przenieść. Po tym zdarzeniu pozostały tylko ślady w kamieniu. Czy to jest prawdziwe pochodzenie śladów jest jednak dosyć prozaiczne. O tym dowiesz się odwiedzając to wspaniale miejsce.


Miejsca sprzedaży:
Parafia rzymskokatolicka p.w. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie

29.05.2020 - dostępny bez problemów
24.08.2019 - dostępny bez problemów
31.07.2019 - dostępny z małymi problemami
21.07.2019 - dostępny bez problemów
14.07.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Paweł Przybylak
Paweł Przybylak
ZT
Kolegiata robi wrażenie.
 
Janusz Trzeciak
Seaman
Cudowna perła architektury romańskiej
Planując wycieczkę w to miejsce z pobliskiej Łodzi specjalnie brałem pod uwagę te dni tygodnia i godziny, w których udostępnia się do zwiedzania wnętrze tej wspaniałej Archikolegiaty. Niestety, na miejscu okazało się, że jednak kościół jest zamknięty i pozostało nam tylko obejrzeć go z zewnątrz.
W międzyczasie pojawiła się kolejna grupa zwiedzających i wspólnymi siłami udało się nam ściągnąć z domu kościelnego, który udostępnił nam wnętrze tej wspaniałej świątyni. U niego również już bez problemów można było zakupić ZT i różnego rodzaju pamiątki.
Miejsce jest bardzo piękne i z bardzo bogatą historią i przeszłością. Należy tylko pamiętać o godzinach otwarcia (naprawdę wielka szkoda byłoby nie zobaczyć wnętrza), a także o tym, że podczas mszy nie są sprzedawane ZT.
 
Ewa Wichan
Geminus9
Romańska Świątynia w Tumie
Jestem pod wrażeniem tego historycznego miejsca. Sama myśl , że jest to Szlak Romański, że po tych kamieniach kroczyli możni wczesnochrześcijańskiej Polski, że to kolebka polskości i perełka architektury średniowiecznej, ze śladami licznych rekonstrukcji po pożarach ,zamachach ,najazdach. Piękny album /do nabycia tylko w tym miejscu/: "Zapisane w kamieniu" i dostępność kolekcjonerskiego drewnianego krążka zachęciła mnie do prześledzenia romańskiego
szlaku po naszej pięknej Ojczyźnie. Polecam i zarażam tym wirusem ,wzbogacając nie tylko swoja wiedzę i doznania turystyczne. Szkoda ,że tak późno natknęłam się na znaczek turystyczny , jak większość z nas zupełnie przypadkowo.Naprawdę świetny pomysł te ZT. :)
 
Michal Wyszynski
mietek
Zt
Znaczek dostępny na zachrysti był cały stojak, niestety akurat bylem tam w wielką sobotę i kościelny nie chciał mi z tego powodu sprzedać znaczka
 
Rafał Łysiuk
budget-lodz
ZT 231
Będą w okolicy podjechałem pod Kolegiatę i miałem szczęście, akurat wnosili panowie jakieś obrazy na wystawę 1-wszo majową, Siostra pozwoliła mi obejrzeć Kolegiatę w środku a z pobliskiej plebani specjalnie przyjechał miły ksiądz i sprzedał mi znaczek - Super.
 
Zygmunt Pihan
Zygmunt
231
Obiekt zamknięty na cztery spusty brak możliwości oglądnięcia nawet zewnątrz nie mówiąc o wejściu do środka gdzie mogła być krata odgradzająca a umożliwiająca oglądanie. Plebania 50m od obiektu Pleban dał nam pieczątkę natomiast znaczki miał w Archikolegiacie i powiedział że nie ma czasu bo wyjeżdża. Mimo mojej prośby że przyjechałem z pod Poznania nie sprzedał znaczka , powiedział gdyby go nie było to bym tak nie dostał a był.Stałem pod plebanią 20 minut i nie pofatygował się. Prawdziwy klecha,zawiodłem się a szkoda.
 
Zbigniew Romankiewicz
Zbigniew
nadal 7 zł
Ks. Proboszcz mnie poinformował, że doszło do pomyłki i ZT kosztuje nadal 7 zł. Sprzedał ten znaczek Pan, który nie znał ceny i bardzo za to przeprasza.
 
Agata Wdowiarz
inesa
drogo!
Okropnie drogie - 15 zł - granda!!! Gdyby nie fakt przejechania takiej kupy kilometrów, nie dałabym!
 
Slawomir Woźniak
Sławek
ZT 231 i ZO
Miejsce ciekawe ,można się cofnąć w czasie.Znaczka ZT 231 oraz ZO niedostępne (i w tym roku mało prawdopodobnie by były)
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Tum
Wspaniałe miejsce. Duch historii prawie namacalny. Mieliśmy szczęście trafić na uroczystą Mszę Św. z okazji imienin Proboszcza. Była miejscowa orkiestra dęta i chóralne sto lat. Sto lat w ponad osiemsetletniej Kolegiacie! Niestety okolicznościowe Znaczki z okazji Chrztu Polski już się skończyły.
 
SGrzyb
Tum ZT 231
Mieliśmy zawsze problem ze zwiedzeniem kolegiaty . Na szczęście
zmienił się proposzcz a z nim pojawiły się ZT . Ku radości naszej.
Proboszcz jest sympatyczny i bez problemu kupiliśmy znaczek na plebani ( to było w lutym ) , teraz w maju dodatkowo dokupiliśmy ZT z Chrztu Polski , były wystawione w kościele . POLECAM
 
Vigorro
Tum Jest
Znaczek zdobyty 1 maja podczas przesympatycznych obchodów 855 rocznicy konsekracji archikolegiaty - Tum Jest. Tego dnia były do zakupienia w kościele. Nie były wystawione wśród innych pamiątek, ale Pan opiekujący się stoiskiem przyniósł z zakrystii. Przy okazji udało nam się zakupić znaczek okolicznościowy z okazji rocznicy Chrztu Polski.
 
 
Hubert
ZT 231
Jadąc do Tumu spodziewaliśmy się nie dostać znaczka, ale już rozmowa w pobliskim skansenie pozwoliła rzucić cień nadziei, żę zdobycie znaczka jest jednak możliwe. Po zwiedzeniu kościoła udałem się do plebanii, gdzie miły ksiądz sprzedał znaczek i jeszcze dodatkowo odpowiedział na kilka pytań o świątynię. Okazało się także, że na miejscu jest ZO wydany z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski, więc ze zdwojoną radością wyjechaliśmy z Tumu. Polecamy to miejsce.
 
Grzegorz
Tum
Znaczek kupiony na plebani, ale po dzisiejszej wizycie kilku osób  znaczki powędrowały już do kościoła. Dostępna również najnowsza okolicznościówka z rocznicy chrztu, ceny 7 zł.
 
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia na plebanii, w cenie 7 zł. Ksiądz, który opiekuje się tym miejscem doskonale rozumie ideę znaczka turystycznego.
 
Leszek
ZT
ZNACZEK NABYŁEM W ŚWIĄTYNI, SĄ TEŻ WIDOKOWKI, STEMPEL.
 
Tomek6
Tum
Znaczek dostępny na plebanii, cena 7 zł. Wielkość kolegiaty robi wrażenie.