Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie

GPS: 52.056496 19.232640

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie

Z dala od zgiełku miasta stoi, wśród łęczyckich pól perła romańskiego stylu. Ta potężna bryła z absydami i wieżami, góruje nad cała okolicą. Pierw było tu opactwo Panny Marii 1097 r. Potem postawiono budowlę w typie bazyliki i konsekrowano w 1161 r. (XII w.) Jej długość wynosi ok. 46 m, natomiast szerokość korpusu nawowego ma ok. 21 m. a wysokość wieży 35 m. Bazylika jest oriętowana, dwuchórowa. To klasyczna budowla romańska, na co wskazuje m.in. imponujący tympanon oraz ciekawe freski z motywami roślinnymi. Cechami charakterystycznymi stylu są: budulec, którym jest ciosany kamień, liczne małe okrągłe wieżyczki, małe okienka zdradzające charakter obronny, zakończenie prezbiterium okrągłą absydą. Na jednym z narożników kościoła znajdują się małe ślady, których pochodzenie od lat było różnie interpretowane. Legenda głosi, że diabeł Boruta próbował wyrzucić kolegiatę ze swoich ziem. Chwycił ją w swe dłonie, ale nie zdołał jej przenieść. Po tym zdarzeniu pozostały tylko ślady w kamieniu. Czy to jest prawdziwe pochodzenie śladów jest jednak dosyć prozaiczne. O tym dowiesz się odwiedzając to wspaniale miejsce.


Miejsca sprzedaży:
> Parafia rzymskokatolicka p.w. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 231 Archikolegiata NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie

02.05.2024 - dostępny bez problemów
09.06.2023 - znaczek niedostępny
12.11.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
11.09.2022 - dostępny bez problemów
07.09.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Adam
saddam
ZT 231
Podróżując po Czechach przyzwyczaiłem się, że do kościoła można dostać się tylko przed, w trakcie, albo po mszy. W naszym kraju praktycznie mi się to nie zdarzyło, bo zawsze jest otwarta przynajmniej kruchta. Stąd moje zaskoczenie, że w Tumie trafiłem na zamknięte drzwi, aczkolwiek miałem świadomość, że tak się może stać, czytając wcześniej poniższe komentarze.
Nie pozostaje mi nic innego niż ponowna wizyta w tym miejscu :)
 
Radzioactive
231
Budynek zdecydowanie góruje nad okolicą, a imponujące jest także jego wnętrze. Co tu dużo mówić - historyczna wartość oraz zadbane otoczenie sprawiają, że warto tu przybyć. Znaczek nabyłem u obecnego w świątyni kościelnego (w nieco wygórowanej cenie 10zł). Dostępny jest także NZT z 2020 roku.
 
Karolina Szczygieł
Karolina Szczygieł
Tum
Warto zobaczyć romańską archikolegiatę, obok znajduje się świeżo otwarte muzeum. Dodatkową gratką jest możliwość nabycia NZT 2020.
 
Paweł Przybylak
Paweł Przybylak
ZT
Kolegiata robi wrażenie.
 
Janusz Trzeciak
Seaman
Cudowna perła architektury romańskiej
Planując wycieczkę w to miejsce z pobliskiej Łodzi specjalnie brałem pod uwagę te dni tygodnia i godziny, w których udostępnia się do zwiedzania wnętrze tej wspaniałej Archikolegiaty. Niestety, na miejscu okazało się, że jednak kościół jest zamknięty i pozostało nam tylko obejrzeć go z zewnątrz.
W międzyczasie pojawiła się kolejna grupa zwiedzających i wspólnymi siłami udało się nam ściągnąć z domu kościelnego, który udostępnił nam wnętrze tej wspaniałej świątyni. U niego również już bez problemów można było zakupić ZT i różnego rodzaju pamiątki.
Miejsce jest bardzo piękne i z bardzo bogatą historią i przeszłością. Należy tylko pamiętać o godzinach otwarcia (naprawdę wielka szkoda byłoby nie zobaczyć wnętrza), a także o tym, że podczas mszy nie są sprzedawane ZT.
 
Ewa Wichan
Geminus9
Romańska Świątynia w Tumie
Jestem pod wrażeniem tego historycznego miejsca. Sama myśl , że jest to Szlak Romański, że po tych kamieniach kroczyli możni wczesnochrześcijańskiej Polski, że to kolebka polskości i perełka architektury średniowiecznej, ze śladami licznych rekonstrukcji po pożarach ,zamachach ,najazdach. Piękny album /do nabycia tylko w tym miejscu/: "Zapisane w kamieniu" i dostępność kolekcjonerskiego drewnianego krążka zachęciła mnie do prześledzenia romańskiego
szlaku po naszej pięknej Ojczyźnie. Polecam i zarażam tym wirusem ,wzbogacając nie tylko swoja wiedzę i doznania turystyczne. Szkoda ,że tak późno natknęłam się na znaczek turystyczny , jak większość z nas zupełnie przypadkowo.Naprawdę świetny pomysł te ZT. :)
 
Michal Wyszynski
mietek
Zt
Znaczek dostępny na zachrysti był cały stojak, niestety akurat bylem tam w wielką sobotę i kościelny nie chciał mi z tego powodu sprzedać znaczka
 
Rafał Łysiuk
budget-lodz
ZT 231
Będą w okolicy podjechałem pod Kolegiatę i miałem szczęście, akurat wnosili panowie jakieś obrazy na wystawę 1-wszo majową, Siostra pozwoliła mi obejrzeć Kolegiatę w środku a z pobliskiej plebani specjalnie przyjechał miły ksiądz i sprzedał mi znaczek - Super.
 
Zygmunt Pihan
Zygmunt
231
Obiekt zamknięty na cztery spusty brak możliwości oglądnięcia nawet zewnątrz nie mówiąc o wejściu do środka gdzie mogła być krata odgradzająca a umożliwiająca oglądanie. Plebania 50m od obiektu Pleban dał nam pieczątkę natomiast znaczki miał w Archikolegiacie i powiedział że nie ma czasu bo wyjeżdża. Mimo mojej prośby że przyjechałem z pod Poznania nie sprzedał znaczka , powiedział gdyby go nie było to bym tak nie dostał a był.Stałem pod plebanią 20 minut i nie pofatygował się. Prawdziwy klecha,zawiodłem się a szkoda.
 
Zbigniew Romankiewicz
Zbigniew
nadal 7 zł
Ks. Proboszcz mnie poinformował, że doszło do pomyłki i ZT kosztuje nadal 7 zł. Sprzedał ten znaczek Pan, który nie znał ceny i bardzo za to przeprasza.
 
Agata Wdowiarz
inesa
drogo!
Okropnie drogie - 15 zł - granda!!! Gdyby nie fakt przejechania takiej kupy kilometrów, nie dałabym!
 
Slawomir Woźniak
Sławek
ZT 231 i ZO
Miejsce ciekawe ,można się cofnąć w czasie.Znaczka ZT 231 oraz ZO niedostępne (i w tym roku mało prawdopodobnie by były)
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Tum
Wspaniałe miejsce. Duch historii prawie namacalny. Mieliśmy szczęście trafić na uroczystą Mszę Św. z okazji imienin Proboszcza. Była miejscowa orkiestra dęta i chóralne sto lat. Sto lat w ponad osiemsetletniej Kolegiacie! Niestety okolicznościowe Znaczki z okazji Chrztu Polski już się skończyły.
 
SGrzyb
Tum ZT 231
Mieliśmy zawsze problem ze zwiedzeniem kolegiaty . Na szczęście
zmienił się proposzcz a z nim pojawiły się ZT . Ku radości naszej.
Proboszcz jest sympatyczny i bez problemu kupiliśmy znaczek na plebani ( to było w lutym ) , teraz w maju dodatkowo dokupiliśmy ZT z Chrztu Polski , były wystawione w kościele . POLECAM
 
Vigorro
Tum Jest
Znaczek zdobyty 1 maja podczas przesympatycznych obchodów 855 rocznicy konsekracji archikolegiaty - Tum Jest. Tego dnia były do zakupienia w kościele. Nie były wystawione wśród innych pamiątek, ale Pan opiekujący się stoiskiem przyniósł z zakrystii. Przy okazji udało nam się zakupić znaczek okolicznościowy z okazji rocznicy Chrztu Polski.
 
 
Hubert
ZT 231
Jadąc do Tumu spodziewaliśmy się nie dostać znaczka, ale już rozmowa w pobliskim skansenie pozwoliła rzucić cień nadziei, żę zdobycie znaczka jest jednak możliwe. Po zwiedzeniu kościoła udałem się do plebanii, gdzie miły ksiądz sprzedał znaczek i jeszcze dodatkowo odpowiedział na kilka pytań o świątynię. Okazało się także, że na miejscu jest ZO wydany z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski, więc ze zdwojoną radością wyjechaliśmy z Tumu. Polecamy to miejsce.
 
Grzegorz
Tum
Znaczek kupiony na plebani, ale po dzisiejszej wizycie kilku osób  znaczki powędrowały już do kościoła. Dostępna również najnowsza okolicznościówka z rocznicy chrztu, ceny 7 zł.
 
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia na plebanii, w cenie 7 zł. Ksiądz, który opiekuje się tym miejscem doskonale rozumie ideę znaczka turystycznego.
 
Leszek
ZT
ZNACZEK NABYŁEM W ŚWIĄTYNI, SĄ TEŻ WIDOKOWKI, STEMPEL.
 
Tomek6
Tum
Znaczek dostępny na plebanii, cena 7 zł. Wielkość kolegiaty robi wrażenie.