Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu

GPS: 52.411491 16.948388

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu

Poznańska Bazylika Archikatedralna, położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski  otoczona jest korytem Warty i Cybiny. Pierwszy kościół  katedralny zbudowano w tym miejscu w roku 968, a badania archeologiczne ujawniły, że posiadał on atrium, w którym odkryto tzw. misę chrzcielną i krypty grobowe, identyfikowane jako prawdopodobne groby księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. W latach  1034-1038 w wyniku zniszczenia świątyni powstaje w jej miejscu nowy kościół katedralny murowany z kostki granitowej i wykończony elementami z piaskowca. Katedra ta została następnie w XIII wieku przebudowana, a na przełomie wieku XIV i XV zastąpiona budowlą gotycką. Po pożarze w roku 1772 katedra otrzymała nowy wystrój wnętrza i elewację w stylu neoklasycznym. W tym stanie przetrwała do II wojny światowej. 15 lutego 1945 roku podczas walk o Ostrów Tumski kolejny pożar niszczy katedrę niemal w 65%. Odbudowana po wojnie katedra otrzymuje główne cechy gotyckiej budowli z I połowy XV wieku. Podziemia Katedry Poznańskiej udostępnione są zwiedzającym. Można tam zobaczyć fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców  pierwszych władców Polski. Najstarsza w Polsce katedra jest milenijnym pomnikiem kultury chrześcijańskiej.


Miejsca sprzedaży:
> Sklep Paramentum, ul. Ostrów Tumski 6, Poznań (web)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu

25.02.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
01.02.2024 - dostępny bez problemów
09.02.2023 - dostępny bez problemów
13.01.2023 - dostępny bez problemów
13.01.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Radosław Gwóźdź
Gwozdzik
ZT
Sklep paramentum gdzie mozna kupic znaczek teraz otwarty do 15 . Mimo ze tu pisalo ze do 18 . Szkoda bo liczylem ze dokoncze wszystkie znaczki z poznania , tymczasem brakuje mi jeszcze 4 . Muzeum instrumentow muzycznych do 17. Bylem 15 min przed ale mialem troche pecha , bo wpuszczaja max 30 min przed zamknieciem i sie nie udalo . Muzeum etnograficzne jak na razie zamkniete . Do muzeum sztuk uzytkowych pare minut sie spoznilem , juz zamkniete bylo . Nastepnym razem wybiore sie wczesniej i licze ze odwiedze wszystkie punkty jakich mi brakuje z Poznania i zbodebe komplet brakujacych znaczkow .
 
MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Znaczek zakupiony w sklepie z dewocjonaliami w sobotę w cenie 8zl, ale zwiedzanie katedry zostawiliśmy na niedzielę , przepiękna, majestatyczna budowla, zrobiła na nas wrażenie, niestety nie miałyśmy monety 5 zł i nie zobaczyłyśmy oświetlonej kaplicy, jednak jak wrócimy, moneta będzie przygotowana i czujemy, że powiemy "Ach:)" polecamy
 
Radzioactive
386
Znaczek kupiony w okolicznym sklepiku z dewocjonaliami, razem ze znaczkiem z Kościołem św. Jana Jerozolimskiego.

Co do bazyliki - poprzedniczka dobrze ją opisała. Ładna okolica o dużym znaczeniu historycznym. Warto tu zajrzeć w sezonie letnim.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w sklepiku Paramentum w standardowej cenie.
Można płacić kartą.

Sama Bazylika to piękny budynek. Wnętrze zachwyca choć w panującym nastrojowym półmroku nie wszystko da się dokładnie obejrzeć.
Akurat tego dnia pogoda była paskudna: ciemno i ponuro. Gęste ciężkie chmury powodowały, że na dworze było ciemno a co dopiero w budynku.
Dlatego zdecydowaliśmy się wrzucić 5zl żeby oświetlić Złotą Kaplicę. Polecam. Naprawdę warto. Zrobiła na nas wrażenie.
 
Joanna
znaczki
Znaczek zdobyty z wielką radością bo drugiego w sprzedaży brak. Niestety sprzedawca przy mnie wyciągnął ostatnie sztuki i powiesił na wieszaczku, więc znaczków jest zaledwie kilka. Sam punkt bardzo dobrze zaopatrzony zarówno w przedmioty kultu religijnego jak i w pamiątki. Oprócz znaczka wybrałam fajne magnesy i kilka kartek. Pieczątka do odbicia gratis.
 
Artur Łuczak
Kolejorz
Dziś zakupiłem
Jest na widocznym miejscu bardzo miły sprzedawca brak znaczka nr. 279
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 386
Przepiękna archikatedra warta zwiedzenia :)
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Katedra
W sklepie Paramentum dostępne obie wersje znaczka. Do wiosny zwiedzanie katedry trochę ograniczone bo bez podziemi.
 
Krystian
Brak
Niestety znaczki skończyły się, podobno kilka dni temu :-(
 
Piotr Uba
Piotr Uba
Katedra
Kiedyś dokładnie obejrzałem katedrę i okolicę, ale to miejsce, gdzie warto powracać, bo takich zabytków w Polsce dużo nie ma. Tym razem (14.10.2018) wizyta króciutka, znaczka nie udało się kupić (niedziela), ale za to zdobyty stempelek w kościele u księdza. Nabrałem ochoty na dłuższy pobyt w Poznaniu i ponowne, spokojne zwiedzenie katedry. Polecam. kawał historii.
 
Dariusz Lutoborski
Lutodar
Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Znaczek dostepny bez problemu za 7 zl
 
Artur Wittke
Artur
znaczkowe miejsce
Piękny budynek sakralny. Polecamy!
 
Joanna Wiese
Kidakaszalaja
ZT
Mi również sprzedał znaczek przemiły Pan Zbieracz Znaczkowy :D Warto wiedzieć, że przy wejściu do Bazyliki znajduje się kasa, w której należy wykupić bilet aby móc zwiedzać owo miejsce - natomiast rozpoczynając zwiedzanie od Bramy Poznania - kupimy bilet uprawniający także do zwiedzenia Bazyliki.
 
Slawomir Woźniak
Sławek
386
Dzięki życzliwości Pana z Paramentum i uprzejmości pracowników restauracji Galeria Tumska znaczek kupiony w niedziele.Dodatkowo i tu gratka dla kolekcjonerów pieczątek, dostałem odcisk pieczęci "suchej"
 
karolina
polecam
Znaczek dostepny, 7 zł..pieczatka na pieknej pocztówce oraz miła rozmowa "znaczkowców" gratis ;-)..polecamy z córką zwiedzanie ostrowa z "torba podróżnika" -lornetka+kompas... tajemnicza historia czesci katedralnych murów i posągów na złotej kaplicy oraz podziemia to czarująca zabawa dla doroslych i dzieci
 
Andrzej Szafrański
Aszki
Dstępność ZT głównie w dni robocze
Nie zdobyłem znaczka teoretycznie z mojej winy - przecież w karcie znaczka jet zapis, że ZT dostępny cały dzień... roboczy, natomiast w soboty tylko do 13, a w niedzielę w ogóle... Może znaczek powinien być dostępny również np. w księgarence BP ICHOT? Tym bardziej, że zakup w tym miejscu wspólnego biletu pozwala na wykorzystanie audioprzewodnika po Ostrowie Tumskim oraz w trakcie zwiedzania katedry wraz z podziemiami. O ile, oczywiście, są otwarte. Trzeci raz próbuję dotrzeć do podziemi katedry i trzeci raz zamknięte, a pan w zakrystii w niemiły sposób poinformował mnie, że podziemia będą otwarte "jak przyniosą klucze". Kto? Kiedy? Tego się już nie dowiedziałem.
Katedra robi wrażenie, choć po zajawce w ICHOT dot. Złotej Kaplicy stojąc przed nią byłem ciutkę rozczarowany - dostępna tylko z zza kraty.
Zwiedzanie katedry polecam w sobotę - otwarte chyba cały dzień, a msze, jeśli dobrze odczytałem ze strony katedralnej - tylko o 8.00 i 18.00.
 
greg
386
Znaczek dostepny bez problemu za 7 zl a sama bazylika robi piorunujące wrażenie
 
Michał Barański
Michał Barański
ZT
Trzeba się przez chwilę rozglądnąć, żeby znaleźć sklepik Paramentum, znaczek dostępny bez problemu. Obsługa sama proponuje pieczątkę.
 
Marlena i Jacek Treichel
Marlena i Jacek z Pokrzywna
Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu
Katedra i pobliskie muzeum to program obowiązkowy podczas pobytu w Poznaniu. Ksiądz w bazylice nie bardzo wiedział co to ZT i Paramentum ale po krótkich poszukiwaniach udało się je odnaleźć. Cena standardowa 7 zł, obsługa miła i kompetentna oraz wielki plus za interesującą (i niewysuszoną) pieczątkę.
 
azulada
znaczek
Znaczek dobrze wyeksponowany.
Cena 7 zł.
 
Hanna Piekut - Stanisławska
Hanna
znaczek
Katedra cięgle czymś zaciekawia. Znaczek widoczny, dostępny, pieczątka -świetne . Najlepszą reklamą Znaczka jest Sprzedający Pan - To je Ono! Zaraźliwy Entuzjazm!
 
Adam Jaroszewicz
Adam Jaroszewicz (Aki)
Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Piękna katedra, kawał namacalnej wręcz historii i możliwość zwiedzenia podziemi za naprawdę skromną opłatą, czego chcieć więcej? Moim zdaniem miejsce, które powinien zwiedzić każdy Polak :)
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczki bardzo dobrze widoczne. Cena standard 7zł. Przy okazji okazało się, że znaczek sprzedał mi kolekcjoner ZT Rafał z Poznania. Poza pieczątką z Bazyliki, uzupełniłam też kolekcję pieczątek imiennych. Sama Bazylika piękna, warta zobaczenia.
 
Edward Mączyński
Edam
Znaczek No. 386
Też miałem szczęście kupować znaczek od kolekcjonera Rafała.Życzę kupującym aby w wszystkich punktach spotkali tak wspaniałą obsługę.
 
Marta i Michał
No.386
Znaczek dostępny bez najmniejszych problemów w dolnej części sklepu w cenie 7 zł. Miejsce oznaczone idealnie, a przy odrobinie szczęścia można znaczek zakupić od pasjonata znaczków - pozdrawiamy i dziękujemy za krótką pogawędkę. Ponadto warto poświęcić czas na zwiedzenie Ostrowa Tumskiego oraz katedry wraz z podziemiami. Polecamy!
 
Hubert A.
Hubert
ZT 386
Długo oczekiwana katedra w Poznaniu wreszcie doczekała się swojego znaczka. Fajnie, że w Paramentum jest takie, a nie inne podejście do znaczka i to oczywiście działa na plus. Stojaczek oczywiście widoczny, do tego naklejka na drzwiach, która aż "świeci" z daleka. Dziękuję za odwagę i wprowadzenie znaczka.
 
Zygmunt Pihan
Zygmunt
386
Znaczki wystawione w widocznym miejscu sympatyczny Pan był zadowolony z posiadanych znaczków.Powiedział ,że są pięknie wykonane. Potwierdzam.
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Byłem z rana jeszcze przed 10,00 i znaczka jeszcze nie było, więc bardzo zazdroszczę Beacie i Rafałowi.
Katedra piękna, warta zwiedzenia tak samo jak i jej podziemia, polecam
 
Beata i Rafał Knaflewscy
Beata i Rafał z Poznania
Znaczek 386
W poniedziałek (19.09) po południu już Znaczek jest dostępny. Nie mogło w tym miejscu być inaczej jak pierwszy zakupiony przez nas.
Sama Katedra bardzo ładna i jeśli ktoś by chciał zwiedzić z przewodnikiem to najlepiej szukać w Zakrystii Brata Józefa który chętnie opowie to co wie o tym wspaniałym zabytku.
Zapraszamy do Poznania :)