Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu

GPS: 52.411491 16.948388

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu

Poznańska Bazylika Archikatedralna, położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski  otoczona jest korytem Warty i Cybiny. Pierwszy kościół  katedralny zbudowano w tym miejscu w roku 968, a badania archeologiczne ujawniły, że posiadał on atrium, w którym odkryto tzw. misę chrzcielną i krypty grobowe, identyfikowane jako prawdopodobne groby księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. W latach  1034-1038 w wyniku zniszczenia świątyni powstaje w jej miejscu nowy kościół katedralny murowany z kostki granitowej i wykończony elementami z piaskowca. Katedra ta została następnie w XIII wieku przebudowana, a na przełomie wieku XIV i XV zastąpiona budowlą gotycką. Po pożarze w roku 1772 katedra otrzymała nowy wystrój wnętrza i elewację w stylu neoklasycznym. W tym stanie przetrwała do II wojny światowej. 15 lutego 1945 roku podczas walk o Ostrów Tumski kolejny pożar niszczy katedrę niemal w 65%. Odbudowana po wojnie katedra otrzymuje główne cechy gotyckiej budowli z I połowy XV wieku. Podziemia Katedry Poznańskiej udostępnione są zwiedzającym. Można tam zobaczyć fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców  pierwszych władców Polski. Najstarsza w Polsce katedra jest milenijnym pomnikiem kultury chrześcijańskiej.


Miejsca sprzedaży:
Sklep Paramentum, ul. Ostrów Tumski 6, Poznań (czynne: pn - pt: 9:00 - 18:00 sob: 9:00 - 13:00) (web)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 386 Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu

22.05.2020 - dostępny bez problemów
04.11.2019 - dostępny bez problemów
26.10.2019 - dostępny bez problemów
26.10.2019 - dostępny bez problemów
01.10.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Artur Łuczak
Artur Łuczak
Dziś zakupiłem
Jest na widocznym miejscu bardzo miły sprzedawca brak znaczka nr. 279
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 386
Przepiękna archikatedra warta zwiedzenia :)
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Katedra
W sklepie Paramentum dostępne obie wersje znaczka. Do wiosny zwiedzanie katedry trochę ograniczone bo bez podziemi.
 
Krystian
Brak
Niestety znaczki skończyły się, podobno kilka dni temu :-(
 
Piotr Uba
Piotr Uba
Katedra
Kiedyś dokładnie obejrzałem katedrę i okolicę, ale to miejsce, gdzie warto powracać, bo takich zabytków w Polsce dużo nie ma. Tym razem (14.10.2018) wizyta króciutka, znaczka nie udało się kupić (niedziela), ale za to zdobyty stempelek w kościele u księdza. Nabrałem ochoty na dłuższy pobyt w Poznaniu i ponowne, spokojne zwiedzenie katedry. Polecam. kawał historii.
 
Dariusz Lutoborski
Lutodar
Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Znaczek dostepny bez problemu za 7 zl
 
Artur Wittke
Artur
znaczkowe miejsce
Piękny budynek sakralny. Polecamy!
 
Joanna Wiese
Kidakaszalaja
ZT
Mi również sprzedał znaczek przemiły Pan Zbieracz Znaczkowy :D Warto wiedzieć, że przy wejściu do Bazyliki znajduje się kasa, w której należy wykupić bilet aby móc zwiedzać owo miejsce - natomiast rozpoczynając zwiedzanie od Bramy Poznania - kupimy bilet uprawniający także do zwiedzenia Bazyliki.
 
Slawomir Woźniak
Sławek
386
Dzięki życzliwości Pana z Paramentum i uprzejmości pracowników restauracji Galeria Tumska znaczek kupiony w niedziele.Dodatkowo i tu gratka dla kolekcjonerów pieczątek, dostałem odcisk pieczęci "suchej"
 
karolina
polecam
Znaczek dostepny, 7 zł..pieczatka na pieknej pocztówce oraz miła rozmowa "znaczkowców" gratis ;-)..polecamy z córką zwiedzanie ostrowa z "torba podróżnika" -lornetka+kompas... tajemnicza historia czesci katedralnych murów i posągów na złotej kaplicy oraz podziemia to czarująca zabawa dla doroslych i dzieci
 
Andrzej Szafrański
Aszki
Dstępność ZT głównie w dni robocze
Nie zdobyłem znaczka teoretycznie z mojej winy - przecież w karcie znaczka jet zapis, że ZT dostępny cały dzień... roboczy, natomiast w soboty tylko do 13, a w niedzielę w ogóle... Może znaczek powinien być dostępny również np. w księgarence BP ICHOT? Tym bardziej, że zakup w tym miejscu wspólnego biletu pozwala na wykorzystanie audioprzewodnika po Ostrowie Tumskim oraz w trakcie zwiedzania katedry wraz z podziemiami. O ile, oczywiście, są otwarte. Trzeci raz próbuję dotrzeć do podziemi katedry i trzeci raz zamknięte, a pan w zakrystii w niemiły sposób poinformował mnie, że podziemia będą otwarte "jak przyniosą klucze". Kto? Kiedy? Tego się już nie dowiedziałem.
Katedra robi wrażenie, choć po zajawce w ICHOT dot. Złotej Kaplicy stojąc przed nią byłem ciutkę rozczarowany - dostępna tylko z zza kraty.
Zwiedzanie katedry polecam w sobotę - otwarte chyba cały dzień, a msze, jeśli dobrze odczytałem ze strony katedralnej - tylko o 8.00 i 18.00.
 
greg
386
Znaczek dostepny bez problemu za 7 zl a sama bazylika robi piorunujące wrażenie
 
Michał Barański
Michał Barański
ZT
Trzeba się przez chwilę rozglądnąć, żeby znaleźć sklepik Paramentum, znaczek dostępny bez problemu. Obsługa sama proponuje pieczątkę.
 
Marlena i Jacek Treichel
Marlena i Jacek z Pokrzywna
Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu
Katedra i pobliskie muzeum to program obowiązkowy podczas pobytu w Poznaniu. Ksiądz w bazylice nie bardzo wiedział co to ZT i Paramentum ale po krótkich poszukiwaniach udało się je odnaleźć. Cena standardowa 7 zł, obsługa miła i kompetentna oraz wielki plus za interesującą (i niewysuszoną) pieczątkę.
 
azulada
znaczek
Znaczek dobrze wyeksponowany.
Cena 7 zł.
 
Hanna Piekut - Stanisławska
Hanna
znaczek
Katedra cięgle czymś zaciekawia. Znaczek widoczny, dostępny, pieczątka -świetne . Najlepszą reklamą Znaczka jest Sprzedający Pan - To je Ono! Zaraźliwy Entuzjazm!
 
Adam Jaroszewicz
Adam Jaroszewicz (Aki)
Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Piękna katedra, kawał namacalnej wręcz historii i możliwość zwiedzenia podziemi za naprawdę skromną opłatą, czego chcieć więcej? Moim zdaniem miejsce, które powinien zwiedzić każdy Polak :)
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczki bardzo dobrze widoczne. Cena standard 7zł. Przy okazji okazało się, że znaczek sprzedał mi kolekcjoner ZT Rafał z Poznania. Poza pieczątką z Bazyliki, uzupełniłam też kolekcję pieczątek imiennych. Sama Bazylika piękna, warta zobaczenia.
 
Edward Mączyński
Edam
Znaczek No. 386
Też miałem szczęście kupować znaczek od kolekcjonera Rafała.Życzę kupującym aby w wszystkich punktach spotkali tak wspaniałą obsługę.
 
Marta i Michał
No.386
Znaczek dostępny bez najmniejszych problemów w dolnej części sklepu w cenie 7 zł. Miejsce oznaczone idealnie, a przy odrobinie szczęścia można znaczek zakupić od pasjonata znaczków - pozdrawiamy i dziękujemy za krótką pogawędkę. Ponadto warto poświęcić czas na zwiedzenie Ostrowa Tumskiego oraz katedry wraz z podziemiami. Polecamy!
 
Hubert A.
Hubert
ZT 386
Długo oczekiwana katedra w Poznaniu wreszcie doczekała się swojego znaczka. Fajnie, że w Paramentum jest takie, a nie inne podejście do znaczka i to oczywiście działa na plus. Stojaczek oczywiście widoczny, do tego naklejka na drzwiach, która aż "świeci" z daleka. Dziękuję za odwagę i wprowadzenie znaczka.
 
Zygmunt Pihan
Zygmunt
386
Znaczki wystawione w widocznym miejscu sympatyczny Pan był zadowolony z posiadanych znaczków.Powiedział ,że są pięknie wykonane. Potwierdzam.
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Bazylika Archikatedralna św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu
Byłem z rana jeszcze przed 10,00 i znaczka jeszcze nie było, więc bardzo zazdroszczę Beacie i Rafałowi.
Katedra piękna, warta zwiedzenia tak samo jak i jej podziemia, polecam
 
Beata i Rafał Knaflewscy
Beata i Rafał z Poznania
Znaczek 386
W poniedziałek (19.09) po południu już Znaczek jest dostępny. Nie mogło w tym miejscu być inaczej jak pierwszy zakupiony przez nas.
Sama Katedra bardzo ładna i jeśli ktoś by chciał zwiedzić z przewodnikiem to najlepiej szukać w Zakrystii Brata Józefa który chętnie opowie to co wie o tym wspaniałym zabytku.
Zapraszamy do Poznania :)