Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 1153 Bazylika św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu

GPS: 50.959222 16.349870

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1153 Bazylika św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu

Początkowo kościół należał do zakonu rycerskiego joannitów. Parafia przy tym kościele została erygowana w XVI w. Bogaty w cenne dzieła rzeźby architektonicznej oraz rzemiosła artystycznego głównie z XIV-XV w. jest jednym z największych osiągnięć śląskiego gotyku. Wybitne walory architektoniczne i rzeźbiarskie świątyni, jej jednolitość przestrzenna utrzymana mimo trwających półtora wieku prac budowlanych oraz imponujące rozmiary sprawiają, że jest to dzieło o szczególnym znaczeniu. Kościół zbudowano głównie z granitu i bazaltu  na rzucie krzyża łacińskiego z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Od strony zachodniej posiada dwie wieże, w tym jedną nieukończoną. Elewację zdobią rzeźbione portale oraz detale architektoniczne:  głowy postaci, dekoracje roślinne, rzygacze. W wieży bazyliki znajduje się m.in. dzwon z 1318 r., który jest najstarszym bijącym dzwonem w Polsce. 15.09.2002 r. strzegomski gotycki kościół otrzymał godność bazyliki mniejszej, a od 13.04.2017 podniesiony został do rangi kolegiaty. 22.10.2012 roku obiekt został wpisany na listę pomników historii.


Miejsca sprzedaży:
> Sklep z pamiątkami „Granitowa Galeria”, ul. Kościuszki 13, Strzegom (czynny pn. - pt. 11.00 – 17.00, sob. 10.00 - 13.00)


14.11.2023 - znaczek niedostępny
10.11.2023 - dostępny bez problemów
06.10.2023 - dostępny bez problemów
08.08.2023 - dostępny bez problemów
15.07.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Teren ładnie zagospodarowany z zewnątrz, a bazylika robiąca wrażenie swoją wielkością, wszystkie trzy znaczki zakupione w sklepie a zarazem pracowni granitu po 10 zl przy drugim wyróżnionym kościele w Strzegomiu
 
Mikołaj Komorowski
Mikołaj Komorowski
1153
Budowla sakralna bardzo okazała i robiąca wrażenie swą wielkością. Wnętrza zwłaszcza nawa główna powala ogromem. Sklepienia usytuowane bardzo wysoko potęgują wrażenia rozmachu i wielkości bazyliki. Wystrój bardzo ciekawy. Polecam, oby więcej takich miejsc na znaczkowych szlakach.
 
Skała
Bazylika
Potężna budowla sakralna robi wrażenie oglądałem Bazylikę z zewnątrz obchodząc z aparatem foto w ręce jak na możliwości mojego sprzętu trudna do fotografowania! Nie rozumiem dlaczego Proboszcz nie udostępnia możliwości zwiedzenia wnętrza Bazyliki? A może trzeba umówić się za co łaska? Mam mieszane wrażenia! Skała
 
Kolekcjoner ZT
Kolekcjoner ZT
Bazylika
Rzeczywiście budowla okazała i imponująca. Nawet jeśli nie uda się wejść do środka to nawet z zewnątrz warto zobaczyć. Strzegom warto odwiedzić, bo jeszcze są inne ciekawe zabytki.
 
Mateusz Sidorkiewicz
Mateusz z Jawora
ZT
ZT za 10zł. Nie kupiony - trzeba zapobiegać drożyznie, pozostaje zakupić w centrali.
 
Roman Binder
borsuk
Strzegom
Znaczek dostępny w cenie 10 zł, to juz chyba będzie jak na razie normalna cena.
Bardzo miła obsługa w sklepie gdzie miłośnicy minerałów mogą też uzupełnić swoje kolekcje.