Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 890 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 890 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 867 Biały Spichlerz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

GPS: 54.465477 17.036025

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 867 Biały Spichlerz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Biały Spichlerz jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w Słupsku. Budowę tego magazynu wojskowego rozpoczęto wiosną 1804 roku z przeznaczeniem na przechowywanie obroku dla koni. Był pierwszym spichlerzem o tak nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych oraz jednym z pierwszych o murowanych i otynkowanych ścianach. Cechował go klasycystyczny wygląd z niewielką ilością dekoracji. Spichlerz pełnił swoją funkcję do 1945 roku. W latach powojennych był tymczasowym więzieniem dla niemieckich mieszkańców miasta, spichlerzem zbożowym, magazynem mechanicznych artykułów gospodarstwa domowego. W roku 2013 właścicielem obiektu stało się Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Dzięki zaangażowaniu muzealników, po ponad 200 latach istnienia, budynek odzyskał świetność. Poprzez wprowadzenie funkcji muzealnej: wystawienniczej i magazynowej, zaczął nowy rozdział. Dziś w Białym Spichlerzu, znajdują się wystawy stałe prezentujące największą na świecie kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz zbiory sztuki współczesnej. Ponadto zobaczyć tu można wystawę "Słupsk - miasto i ludzie", prezentującą pamiątki po osadnikach przybyłych do miasta po 1945 roku.


Miejsca sprzedaży:
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Starzyńskiego 8, Słupsk
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, ul. Dominikańska 5, Słupsk


06.10.2019 - dostępny bez problemów
05.10.2019 - dostępny bez problemów
13.09.2019 - dostępny bez problemów
09.09.2019 - dostępny bez problemów
05.09.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

ADAM MURAWSKI
amur
Spichlerz
Cieszy kolejny ZT ze Słupska promujący historię tego miasta, może doczekamy się również ZT z tematyką transportu szynowego np. tramwaj słupski stojący w pobliżu Bramy Nowej ?
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 867
Muzeum obejrzałem z zaciekawienie w tej zabytkowej formie budynku zachowano tradycja konstrukcje drewnianą spichlerza odnowiona i zabezpieczona stanowi wspaniałe tło dla wystawy. Elementy nowe klatka schodowa czy winda jest dopasowana do wystroju także sprawia wrzenie, że zawsze tu była. Polecam zobaczenie tego miejsca