Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

No. 1241 Budynek Starego Ratusza w Gnieźnie

GPS: 52.535225 17.597304

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1241 Budynek Starego Ratusza w Gnieźnie

Budynek powstał w 1830 roku przy ulicy Fryderykowskiej (dziś ulicy Chrobrego), po wielkim pożarze Gniezna, po którym wytyczono nowy plan przestrzenny miasta. Nowy ratusz w stylu klasycystycznym zaprojektował przybyły z Bydgoszczy pruski architekt Schildner. Gnieźnieński magistrat dwukrotnie przebudowywano – pod koniec XIX w. i pierwszej połowie wieku XX. Był siedzibą władz pruskich do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W 1918 r. pod ratuszem zebrali się powstańcy i stąd ruszyli w stronę koszar wojskowych, aby je zająć i ustanowić tym samym polską władzę w mieście. Budynek został wpisany do rejestru zabytków w 2000 r. Odrestaurowany w 2018 r., obecnie mieści się w nim kilka podmiotów: filia Miejskiego Ośrodka Kultury – Stary Ratusz, Biuro Rady Miasta, Urząd Stanu Cywilnego, Dom Powstańca Wielkopolskiego oraz Centrum Informacji Turystycznej.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna, ul. Bolesława Chrobrego 40/41, Gniezno


23.06.2024 - dostępny bez problemów
23.06.2024 - dostępny bez problemów
07.04.2024 - dostępny bez problemów
25.02.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
26.08.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Hubert A.
Hubert
Kolejny raz zwiedzamy Gniezno
Pierwsza wiosenna wycieczka i kierunek Gniezno. Trochę zwlekaliśmy z tą wycieczką, ale tak się złożyło, że mieliśmy pewną misję i właśnie dzisiaj postanowiliśmy ją wypełnić. Ratusz jest okazałą budowlą, ale skupię się na wnętrzu mieszczącym Informację Turystyczną. W Wielkopolsce to zdecydowanie najlepsza IT i mówię to zarówno w kontekście obsługi jak i zaopatrzenia w pamiątki, przewodniki i inne materiały. Pracujące tu miłe panie chętnie poradzą turyście jakie miejsca warto odwiedzić. Powiem chyba bez przesady, że do takich punktów aż chce się trafiać. Gniezno przez lata ewoluowało na turystycznej mapie Polski i warto by inne miasta brały z niego przykład. To po prostu miasto przychylne turystom, a ilość pieczątek dostępnych w IT powalająca.
 
MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Znaczek w IT, w sobotę był czynny do 17.00, a my dobiegliśmy o 16.57 i przemiła pani nam sprzedała dwa najnowsze znaczki gnieźnieńskie, dziękujemy :)
Znaczek za 10 zł
 
Artur
Stary Ratusz
Kolejna atrakcja godna polecenia
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
ratusz
Znaczki dostępne w IT. Ładny budynek chociaż przy ilości zabytków w Gnieźnie często niezauważany. Niestety w weekend nie da się zajrzeć do środka.
 
Piciuś
Budynek
Stary Ratusz bardzo ciekawy w środku i różne fajne ciekawostki posiada. Zwiedzałem go kiedyś w ramach nocy muzeów