Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 647 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 647 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 622 Bydlin – Krzywopłockie Legionowe Termopile

GPS: 50.387829 19.646264

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 622 Bydlin – Krzywopłockie Legionowe Termopile

Bitwa pod Krzywopłotami rozegrała się niedaleko wsi Krzywopłoty, na polach między Bydlinem, a Załężem w dniach 17-18 listopada 1914, pomiędzy oddziałami Austro-Węgier i Rosjan. Legioniści z 4 i 6 batalionów 1 Pułku Piechoty Legionów oraz artylerzyści pod dowództwem kpt. Brzozy, okopali się na wzgórzu Św. Krzyża we wsi Bydlin i sąsiednich Krzywopłotach. Wojska rosyjskie zajęły pozycje w lasach Smolenia i Domaniewic. W bitwie obie strony poniosły straty. W ataku na Załęże poległ por. Stanisław Paderewski, brat przyrodni Ignacego Paderewskiego, dowódca 3 kompanii 6 batalionu. Polegli legioniści spoczywają na cmentarzu w Bydlinie. W innej kwaterze cmentarza spoczywają żołnierze austriaccy i rosyjscy. Marszałek Józef Piłsudski nazwał to miejsce "Krzywopłockimi legionowymi Termopilami". W 1920 roku na cmentarzu w Bydlinie stanął kilkumetrowy kamienny krzyż z legionowymi symbolami. We wrześniu odbywa się w Krzywopłotach piknik historyczny, a w pierwszą niedzielę, przypadającą po 11 listopada, na miejscowym cmentarzu odprawiana jest msza w związku z obchodami rocznicy bitwy z 1914 roku. Grafika znaczka przedstawia naradę oficerów austriackich i polskich stojących naprzeciwko kaplicy i cmentarza  przy wzgórzu św. Krzyża w Bydlinie, która odbyła się krótko przed bitwą.


Miejsca sprzedaży:
Hostel JURAJSKI, Domaniewice 54A,

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 622 Bydlin – Krzywopłockie Legionowe Termopile
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 622 Bydlin – Krzywopłockie Legionowe Termopile
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 622 Bydlin – Krzywopłockie Legionowe Termopile
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 622 Bydlin – Krzywopłockie Legionowe Termopile

02.02.2018 - dostępny bez problemów
02.02.2018 - dostępny bez problemów
12.01.2018 - dostępny bez problemów
30.12.2017 - dostępny bez problemów
26.11.2017 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Krzywopłoty
Ciekawy kawałek trochę zapomnianej historii. Warto podejść pod szkołę w Bydlinie gdzie jest makieta wzgórza i tablica z dość szczegółowym opisem bitwy. Znaczek dostępny w hostelu.
 
Artur Baranowski
Beuthen
Bitwa pod Krzywopłotami
Ciekawy, mało znany kawałek historii. Warto dodać, że w bitwie zginął przyrodni brat Ignacego Paderewskiego, Stanisław Paderewski.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 622
Znaczek dostępny w hostelu w standardowej cenie.
Na cmentarzu, oprócz kaplicy widocznej na ZT, można zobaczyć kwaterę poległych legionistów z pamiątkowym krzyżem oraz zbiorową mogiłę żołnierzy austriackich i rosyjskich. 300 metrów od nekropolii znajduje się obelisk ku pamięci poległego Stanisława Paderewskiego.