Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1020
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1020!

No. 872 Diabelska Maczuga w Gorzeszowie

GPS: 50.708888 16.106239

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 872 Diabelska Maczuga w Gorzeszowie

W północnej części Gór Stołowych, w niewielkiej wsi Gorzeszów, położonej na południowy wschód od Krzeszowa, znajduje się interesujący ostaniec skalny nazywany Diabelską Maczugą. Formacja ta znajduje się po  lewej stronie drogi Krzeszów – Mieroszów i wyrasta samotnie pośrodku łąki. Diabelska maczuga powstała wskutek długiego procesu wietrzenia skały, a zbudowana jest z górnokredowych piaskowców. Pośrodku tej formy skalnej w 1913 roku umieszczono tablicę upamiętniającą tzw. Bitwę Narodów pod Lipskiem w 1813 roku. Maczuga ma wysokość ok. 7,5 metra i jest uznana za pomnik przyrody nieożywionej. Niegdyś uważano ją za stół ofiarny, a miejscowe legendy jej istnienie wiążą właśnie z działalnością diabła, który chcąc zniszczyć powstające w Krzeszowie opactwo cystersów znalazł w pobliskim paśmie górskim ogromny kamień, by nim zniszczyć budujący się kościół. Niestety diabeł przeliczył się z czasem i pozbawiony mocy, wraz z pierwszymi promieniami słońca upuścił kamień, który spadł na łąkę, na której pozostał do dziś.


Miejsca sprzedaży:
> “Lniana Chata” ul. Sądecka 17, Chełmsko Śląskie

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 872 Diabelska Maczuga w Gorzeszowie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 872 Diabelska Maczuga w Gorzeszowie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 872 Diabelska Maczuga w Gorzeszowie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 872 Diabelska Maczuga w Gorzeszowie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 872 Diabelska Maczuga w Gorzeszowie

17.09.2020 - dostępny bez problemów
05.08.2020 - dostępny bez problemów
31.07.2020 - dostępny bez problemów
30.05.2020 - dostępny bez problemów
01.05.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Danuta Świątek
Dana
Diabelska Maczuga
Maczuga rzeczywiście fajna - i miejsce przy niej też. Zakup ZT w Lnianej Chacie w Chełmsku Śląskim. Akurat tam jeszcze nie byłam, więc chętnie odwiedziłam, ale akurat dla tego znaczka, to trochę za daleko. Znaczki kosztują już 8 zł...
 
Sławomir Dryś
Sławomir Dryś
Diabelska
Jadąc z Mieroszowa do Krzeszowa zatrzymałem się przy skale, fajnie zrobione miejsce na mały odpoczynek, sama skała też bardzo ciekawa i warta odwiedzenia. Jednak miejsce zakupu znaczka trochę nie po drodze, zwłaszcza że Chełmsko Śląskie już odwiedzałem. Może pomyśleć o Znaczku w Krzeszowie? Sprzedawca pewnie by się znalazł, można by było dołożyć ZT z Gorzeszowa. Zdjęcie zrobiłem, znaczek zapewnie zakupię w Centrali.
 
Roman Binder
borsuk
Lniana Chata
Znaczek wystawiony obok już wcześniej wydanych, bardzo miła obsługa a do tego można wypić dobrą kawę i zjeść smaczne ciacho. Znaczek w cenie 7 zł.
Czynne świątek, piątek i niedziela od 10 do 18.