Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 1253 Dom Wagi Miejskiej w Nysie

GPS: 50.473215 17.332771

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1253 Dom Wagi Miejskiej w Nysie

Zabytkowy budynek Wagi Miejskiej w Nysie znajduje się w południowo-zachodniej części, zniszczonego podczas II wojny światowej bloku śródrynkowego. Niegdyś w sąsiedztwie znajdowały się kramy, ławy oraz budki handlowe, a także instytucje służące obsłudze handlu. Obecny budynek, wzniesiony został w latach 1602-1604 i ufundowany przez biskupa Jana Sitscha. Był siedzibą zarządu administracyjnego księstwa biskupiego, mieścił ponadto urząd wagi miejskiej, w nim także przechowywano wzorce miar. Budynek ten został wybudowany z cegły, otynkowany i posadowiony na planie prostokąta. Całość przykrywa dwuspadowy dach. Pierwotnie elewacje budynku zdobiły liczne rzeźby oraz bogate malowidła. Do dziś zachowały się niestety jedynie niewielkie fragmenty polichromii oraz figura Iustitii. Figury zdobiące późnorenesansowy szczyt zostały zrekonstruowane na początku XXI w. Dom Wagi Miejskiej to najwspanialsze dzieło świeckiej architektury mieszczańskiej i jedyny zachowany obiekt tego rodzaju w regionie.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna w Bastionie św. Jadwigi, ul. Piastowska 19, Nysa


20.01.2024 - dostępny bez problemów
11.11.2023 - dostępny bez problemów
06.10.2023 - dostępny bez problemów
06.10.2023 - dostępny bez problemów
06.10.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Adam
saddam
ZT 1253
Znaczek dostępny bez problemu w informacji turystycznej w Bastionie św. Jadwigi.
 
Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski
ZT 1253
ZT dostępny w IT za 12 zł. Budynek pięknie odrestaurowany i opisany.
 
Hubert A.
Hubert
Dom wagi
Świetnie jest poznać takie budowle, a jeszcze lepiej gdy o szczegółach może nam opowiedzieć lokalny przewodnik. Mieliśmy to szczęście w ramach wycieczki, podczas której poznawaliśmy nyskie zabytki oczywiście podczas XI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Nysie.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No.1253
To kolejny Nyski zabytek, który ma swój Znaczek Turystyczny i kolejny, który jest do nabycia w tej Informacji Turystycznej gdzie dodatkowa atrakcja jest możliwość wypicia pysznej kawy i zjedzenia lodów. Miła obsługa zachęca do zakupu pozostałych znaczków z Nysy. Sam budynek wagi był na trasie zwiedzania w czasie Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Nysie 2023
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
waga
Znaczek dostępny w Informacji Turystycznej w Bastionie św. Jadwigi. Niewątpliwie jest to najładniejszy i najciekawszy budynek w mieście, prawdziwa ozdoba rynku.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w Informacji Turystycznej w Bastionie św. Jadwigi.
Cena: 12 zł
Płatność kartą możliwa.

Budynek jest charakterystyczny i przyciąga uwagę. Na tle swojego otoczenia wyróżnia się i cieszy oko.