Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1260
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1260!

No. 1170 Dom z basztą w Bieczu

GPS: 49.729989 21.247511

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1170 Dom z basztą w Bieczu

Dom z basztą to zabytkowa, XVI-wieczna kamienica, w której mieściła się pierwsza na Podkarpaciu apteka, założona w 1557 r. przez aptekarza Marcina Bariana Rokickiego. Renesansowe detale budynku zostały przywrócone w trakcie prac remontowo-konserwatorskich – elementy zdobiące elewacje zewnętrzną budynku to attyka i fryz sgraffitowy.  We wnętrzu znajduje się wystawa stała, która zaprasza Gości w świat farmacji. Historia aptekarstwa przeplata się z dynamicznym rozwojem sztuki użytkowej, szczególnie mebli w tzw. stylu zakopiańskim. uzupełnieniem przestrzeni są egzotyczne zwierzęta, których obecność w aptece była intrygującym i nieoczywistym ukłonem w stronę niekonwencjonalnych metod leczenia. Na piętrze znajduje się sala muzyczna z ekspozycją dawnego rzemiosła lutniczego oraz instrumentów, sala z „samograjami”, czyli instrumentami z grupy idiofonów, a także mieszczański salonik, w którym króluje sztuka zdobnicza. Do obiektu przylega XIV–wieczna baszta obronna, zwana też basztą rajcowską, w której prezentowana jest wystawa poświęcona dawnym rzemiosłom oraz sztuce sakralnej.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Ziemi Bieckiej - Dom z basztą, ul. Węgierska 1, Biecz


03.10.2023 - dostępny bez problemów
14.09.2023 - dostępny bez problemów
05.09.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
08.08.2023 - dostępny bez problemów
11.05.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Małgorzata i Andrzej Leśniak
Małgorzata i Andrzej Leśniak
No.1170
Jechałam po ten znaczek 200 km tylko po to aby na kartce przypiętej do drzwi przeczytać odręcznie nabazgrane "chwilowo muzeum nieczynne" niestety nie miałam czasu czekać aż obsługa wróci do pracy
 
Adam
saddam
ZT 1170
Znaczek dostępny w kasie Domu z basztą. Cena - 8 zł.
Budynek z zewnątrz wydaje się niewielki, ale kryje dość sporą i zróżnicowaną ekspozycję. No i przede wszystkim ten budynek można porównać do samego Biecza - niby małe i senne miasteczko, a jednak na tak niewielkim obszarze mamy całkiem dużo atrakcji, które może też doczekają się swojego znaczka ;) Godna polecenia z miejscowych atrakcji jest np. wieża ratusza, a z tych troszkę dalszych koniecznie trzeba odwiedzić drewniany kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, który znajduje się na liście UNESCO.