Na dzień dzisiejszy w Polsce są 812 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 812 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 758 Dwór w Rudnikach

GPS: 52.345948 16.401693

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 758 Dwór w Rudnikach

Budynek dworu w Rudnikach pochodzący z XIX-wieku został przebudowany w 1925 roku przez ówczesnych właścicieli- Ruczyńskich. Miał on nawiązywać do najlepszych polskich tradycji. Nowi właściciele rudnickiego majątku chcieli nadać mu prawdziwie polskiego charakteru. Dlatego też nawiązali do bardzo popularnego przed I wojną światową kostiumu narodowego w jego nieco bardziej stonowanej, klasycystycznej wersji. W środkowej części elewacji frontowej zaprojektowano okazały portyk, wraz z szerokimi schodami prowadzącymi na poziom wysoko posadowionego parteru. Portyk wsparty jest na czterech kolumnach o gładkich trzonach i jońskich kapitelach, a zwieńczony trójkątnym naczółkiem z półkolistym oknem w środkowym polu. Budowlę otacza okazały park ze starymi gatunkami drzew. Obecnie, od lat siedemdziesiątych XX wieku w dworze swą siedzibę ma Szkoła Podstawowa im. Andrzeja i Władysława Niegolewskich w Rudnikach.


Miejsca sprzedaży:
Urząd Miejski w Opalenicy, pokój nr 10, ul. 3 Maja 1
Restauracja u Kowala, ul. Rynek 14, Opalenica
Sklep Prezencik, ul. Rynek 23, Opalenica

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 758 Dwór w Rudnikach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 758 Dwór w Rudnikach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 758 Dwór w Rudnikach

06.03.2019 - dostępny bez problemów
15.01.2019 - dostępny bez problemów
28.12.2018 - dostępny bez problemów
20.12.2018 - dostępny bez problemów
19.12.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Hubert A.
Hubert
Dwór w Rudnikach
Okazało się, że byłem w Rudnikach dosłownie kilka - kilkanaście minut przed Bobikiem. Rzeczywiście jest to dwór jakich niewiele, raz że ze względu na wielkość, a dwa na stan utrzymania. Obiekt z architektonicznego punktu widzenia bardzo ciekawy i nawet teraz zimą "błyszczy" wśród wszechogarniającej szarości. Niestety jedyny minus jest taki, że to teren szkolny, zamknięty w czasie wszelkiego rodzaju przerw, więc zwiedzanie możliwe tylko na odległość zza płotu. Ale tak na prawdę nie powinno to przeszkadzać żadnemu turyście, bo w końcu nie wszystkie obiekty można dotknąć czy nawet zwiedzić. Najważniejszy jest obiekt - jego historia i to, że mogliśmy go zobaczyć. Spodziewam się, że miejsce to jest bajeczne w porze wiosenno-letniej i pewnie za kilka miesięcy to sprawdzę.
 
Robert Salwowski
Bobik
Dwór
Dawno nie widziałem tak dobrze zachowanego historycznego budynku, który jest wykorzystywany na szkołę. Piękny był to dwór