Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1019
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1019!

No. 889 Fontanna Neptuna w Gdańsku

GPS: 54.348549 18.653244

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 889 Fontanna Neptuna w Gdańsku

Fontanna Neptuna w Gdańsku to jeden z symboli miasta. Znajduje się przed pięknym Dworem Artusa, w pobliżu Ratusza, na Długim Targu. Fontanna została zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke. Wykonanie modelu powierzone zostało Piotrowi Husenowi natomiast odlew wykonano przy użyciu formy  Gerdta Benninga. Cały proces projektowania i odlewania rzeźby zajął 9 lat. Posąg Neptuna waży ok. 650 kg. Czasza fontanny została wykonana z czarnego marmuru, a jej trzon z czarnego tufu. Fontannę uruchomiono w roku 1633. Woda w fontannie wypływa głównie przez trójząb trzymany przez Neptuna w prawej dłoni, ale także prze konie morskie stojące u krawędzi postumentu. Wokół fontanny znajduje się krata z polskimi orłami i herbami Gdańska. W czasie II wojny światowej fontanna doznała zniszczeń. Następnie została rozebrana i zabezpieczona, a po wojnie odrestaurowana. Ponowne jej uruchomienie nastąpiło w 1954 roku.


Miejsca sprzedaży:
> TYMCZASOWO ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 889 Fontanna Neptuna w Gdańsku
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 889 Fontanna Neptuna w Gdańsku
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 889 Fontanna Neptuna w Gdańsku
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 889 Fontanna Neptuna w Gdańsku
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 889 Fontanna Neptuna w Gdańsku
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 889 Fontanna Neptuna w Gdańsku

19.08.2020 - znaczek niedostępny
14.08.2020 - znaczek niedostępny
13.07.2020 - znaczek niedostępny
28.06.2020 - znaczek niedostępny
28.06.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Fontanna robi wrażenie. Do tego stoi w znakomitym sąsiedztwie Ratusza i Dworu Artusa (który z całego serduszka polecam).
Przy fontannie spory tłok ale przy odrobinie cierpliwości (żarcik: przy tonach cierpliwości) udało się zrobić zdjęcia bez turystów.
 
Artur Wittke
Artur
znaczkowe miejsce
Wspaniałe miejsce na weekendowy wypad, Gdańskie centrum z zabytkami. Polecamy wszystkim.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Długi Targ
Właściwie od jakiegoś czasu bywam tu co roku. Tym razem gdański "rynek" i jego symbol czyli fontanna Neptuna odwiedziłem przy okazji spotkania w Stegnie. Piękne , historyczne miejsce, niestety zawsze bardzo zatłoczone. No ale przy każdej wizycie w Gdańsku trzeba zajrzeć przynajmniej na chwilę.
 
Bogusław
Monczyński
Kolejny wspaniały obiekt Gdańsk Miejsce spotkań turysów i nie tylko.
Jest kolejny Znaczek Turystyczny SUPER
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 889
Chyba wszystko już napisano o Fontanie Neptuna w Gdańsku Miście o ponad tysiącletniej historii wielo kulturowym i będącym kolebką Wolności i Solidarności Fontanna jest takim symbolem gdzie to, co Gdańskie łączy się z tym, co Polskie. Miejsce to zostało wyróżnione Znaczkiem Turystycznym. Będąc w Gdańsku można jeszcze znaleźć kilka obiektów wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym jak: No. 674 Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej w Gdańsku
No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał, No. 891 Bazylika Mariacka w Gdańsku,
No. 888 Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Marzy mi się by Gdańsk stał się ważnym Ośrodkiem na Szlaku Znaczka Turystycznego. Znaczek zdobyty czasie wycieczki na VIII Zjeździe Kolekcjonerów Znaczka Turystycznego w Stegnie
 
Piotr Uba
Piotr Uba
Neptun
Wizyta po wielu, wielu latach, przy okazji VIII Spotkania Kolekcjonerów ZT. Cóż powiedzieć. Na hasło „Gdańsk” jednym z pierwszych skojarzeń jest gdański Neptun w otoczeniu odbudowanych kamieniczek, pięknego Ratusza i Dworu Artusa. Gdański Neptun to trochę jak warszawska Syrenka czy poznańskie koziołki. Po prostu symbol. Pogoda niezbyt dopisała, ale warto było po latach spojrzeć na fontannę ponownie.
 
Skała
Fontanna
Symboliczne miejsce Gdańska Fontana Neptuna zaczarowane do robienia zdjęć, każdy mój pobyt w tym miejscu jest na pamiatkowej fotografi. Wielkie dzięki za pamiątkowy drewniany Znaczek Turystyczny Skała.
 
Piotr Gardynik
Piotr Gardynik
No. 889
Jeden z najciekawszych zabytków architektonicznych Gdańska. Miejsce gdzie każdy turysta musi zrobić pamiątkowe zdjęcie z fontanną w tle. Dobrze, że to miejsce znalazło się na nowo wydanych znaczkach, jeszcze brakuje tylko tylko miejsca sprzedaży.
 
Roman Binder
borsuk
Neptun
Być w Gdańsku i nie być koło fontanny Neptuna to tak jakby lizać loda przez szybę.Znaczek zdobyty na spotkaniu. Przy fontannie pierwszą fotkę mam z 1974 r. To była moja pierwsza wizyta w Gdańsku a kolejne są już od 1991 co roku.
 
Hubert A.
Hubert
fontanna
Piękna fontanna, której historię poznałem kilka dni wcześniej podczas przygotowywania materiałów do opisu na stronę i do AB. Ale to co się pisze, nawet gdy człowiek posiłkuje się zdjęciami to jedno, a to co się zastaje na miejscu to drugie. Polecam zatrzymać się w tym miejscu na chwilę i dokładnie popatrzeć na poszczególne detale. Obraz ten uzupełniony opisami da Wam dopiero pełnię wiedzy o fontannie.
 
Danuta Świątek
Dana
Gdańsk
ZT zdobyty na Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT