Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 708 Hel – Początek Polski

GPS: 54.593742 18.810560

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski

Hel to miasto położone na cyplu Mierzei Helskiej, znane jako ośrodek turystyczny oraz ośrodek rybołówstwa. Niemal ze wszystkich stron miasto otoczone jest rzez wody Morza Bałtyckiego, a tylko od północno-zachodniej strony wąskim fragmentem lądu połączone jest z Jastarnią i dalej Władysławowem. Znaczenie nazwy Hel nie zostało do końca wyjaśnione, ale jednym z nich jest tłumaczenie jakoby nazwa ta oznaczała „wydmę, pustkowie, cypel”. Pierwsze wzmianki o Helu pochodzą z 1198 r. W XIII w. ówczesna wieś stała się jednym z najważniejszych centrów handlowych regionu. Prawa miejskie otrzymał już przed 1266 rokiem. Na przestrzeni lat Hel intensywnie się rozwijał, ale ostatecznie ustąpił pobliskiemu Gdańskowi. Prawa miejskie stracił w roku 1872. W 1893 r., kiedy we wsi został zbudowany port rybacki powstrzymano upadek Helu. Stał się on wtedy schronieniem dla statków rybackich, ale także popularnym celem wycieczek dla mieszkańców Gdańska i Sopotu, a później także miejscowością uzdrowiskową. Prawa miejskie odzyskał po 1945 roku.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna, ul. Kuracyjna 26, Hel
> Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Helu/Checz Kaszubska, ul. Wiejska 78, Hel

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 12, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 13, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski
Obrázek č. 14, Znaczki Turystyczne, No. 708 Hel – Początek Polski

24.12.2023 - dostępny bez problemów
14.09.2023 - dostępny bez problemów
07.09.2023 - dostępny bez problemów
19.08.2023 - znaczek zbyt drogi
11.08.2023 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marcin M.
No. 708
Znaczek dostępny w Informacji Turystycznej.Podazajac tropem turystycznym warto odwiedzić Kopiec Kaszubów, zrobić przy nim fotkę, a późnej wstąpić do Urzędu Miasta po certyfikat imienny pt gdzie rozpoczyna się Polska- pozdrawiam
 
Mariusz
Informacja Turystyczna
Zmaczek turystyczny w tym dniu byl dpstepny Pan pewnie u nas nie byl
 
Radosław Gwóźdź
Gwozdzik
ZT
Udając się na Hel , nastawiłem się na ten zmaczek , bo bardzo mi się podoba , niestety tego dnia był niedostępny , pozostało zamówić z centrali . Ogólnie zawsze chciałem zobaczyć ten początek polski - wyjątkowe położenie tego miejsca , nie żałuję i jeszcze tu wrócę , jeszcze latarnie mam tu do nadrobienia ;)
 
Ewa
Nr. 708
Znaczek ładnie wyeksponowany w Informacji Turystycznej. Można dostać też pieczątkę. Szkoda, że jednocześnie nie można w tym miejscu kupić znaczka No. 680 - Kopiec Kaszubów. Przemiły Sprzedawca Informacji - na pewno Człowiek z Pasją - zapewne dopilnowałby tego żeby próba jego nabycia nie była walką z wiatrakami - Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie przy Wiejskiej 78 jest wiecznie zamknięte :-(.
 
Alina Dabrowska
Dostepny
Możliwa opłata karta
 
Radzioactive
708
Znaczek zdobyty w IT przy ul. Kuracyjnej. Checz Kaszubska była zamknięta pomimo, że byłem tam w deklarowanych godzinach otwarcia. Sam Hel warto odwiedzić, nie tylko ze względu na jego unikatowe położenie, ale też wiele turystycznych walorów. Polecam też te mniej oblegane miejsca - np. spacer niebieskim i zielonym szlakiem, czy wizytę na plaży od strony otwartego morza.
 
Janusz Trzeciak
Seaman
Zwiedzanie Helu
Znaczek Turystyczny dostępny bez problemów w Informacji Turystycznej. W okolicy jest bardzo wiele atrakcji turystycznych, naprawdę jest co zwiedzać. Pomimo braku plażowej pogody spokojnie można sobie zaplanować czas na muzea i wspaniałe atrakcyjne miejsca na Półwyspie Helskim.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
Hel - początek Polski
Znaczek dostępny bez problemu w Informacji Turystycznej.
Cena standardowa.
Szalenie miły i pomocny Pan, którego pozdrawiam :)
Można płacić kartą.
 
KPW
ZT 708
Znaczek dostępny na ul. Wiejskiej. Otwarcie tak koło godz. 14
 
Marta Rogalska
Marta Rogalska
ZT 708
Znaczek dostępny w Informacji Turystycznej przy ul. Kuracyjnej 26. Jest ich tam sporo w cenie 7 zł za sztukę. Miejsce przy ul. Wiejskiej nieczynne.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.708
Pomimo niskiego sezonu informacja turystyczna była dziś (tj. sobota) otwarta i znaczek można otrzymać bez problemu w cenie 7 zł, a w pakiecie jeszcze pieczątka. Zdecydowanie warto poświęcić więcej czasu na spacer po helskich uliczkach i promenadzie, aby móc dotrzeć na sam czubek cypla. Hel ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc, nie sposób wszystko zwiedzić jednego dnia, a więc warto zagościć tu na dłużej.
 
KedarM
Znaczek Hel
Znaczek dostępny tylko w Informacji Turystycznej. Cena: 7 zł.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
drogawo
Znaczek zdobyliśmy już w zeszłym roku, ale przy tegorocznej wizycie postanowiliśmy zobaczyć, jak tam z jego dostępnością. Dostępny bez problemu, ale - niestety - już za 9 złotych.
 
Igor Bednarski Vigorro
Vigorro
Hel
Znaczek zakupiony w IT. Widziałem, że jest ich duża ilość, więc nic, tylko kupować.
 
Rafał T
Rafał 82
Hel
Zrzeszenie zamknięte i brak godzin otwarcia a w IT znaczki się skończyły więc zostało zrobienie fotek. Pani z IT bardzo miła mówiła że znaczki już są zamówione i czekają na przesyłkę.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Hel
ZT kupiony w informacji na Kuracyjnej. Godziny otwarcia faktycznie dość tajemnicze i nie ma ich nawet na drzwiach. Ale przy trzecim podejściu o 10.40 trafiłem na panią, która otwierała punkt. Hel bardzo fajny, oferuje sporo atrakcji oprócz plaży i smażalni chociaż o tej porze roku część już nieczynna.
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 708
Po perturbacjach znaczek zdobyty we trzecim podejściu. Cena standardowa. co ważne Punkt IT czynny cały rok i gdy idzie się w kierunku baterii Laskowskiego nie sposób go przeoczyć. Problemem mogą być dość "ruchome" godziny otwarcia. Najlepiej najpierw dzwonić
 
Bartek
708 Hel – Początek Polski
Znaczek dostępny bez problemów. Problemem może być znalezienie miejsca sprzedaży. Może gdzieś bliżej portu?
 
MartaPiotr Mazurek
MartaPiotr Mazurek
ZT 708
Dostępny przy ul. Wiejskiej w siedzibie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego za 7zł.
 
Małgorzata Uba
stellamaris
708 Hel – Początek Polski
Chyba mieliśmy szczęście, bo przy nas Pani w IT otworzyła paczkę ze znaczkami. Cena 7 zł. Znaczki są sprzedawane również przy ul. Wiejskiej w siedzibie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (czynne w różnych godzinach, na ogół od piątku do niedzieli). W oknie tej checzy jest helski plakat reklamujący znaczek, przy wejściu znaczkowa nalepka. Znaczki w Zrzeszeniu też kosztują 7 zł, leżą w widocznym miejscu na ladzie. Na razie brak typowo helskiej pieczątki - IT ma swoją, Zrzeszenie swoją, ale wkrótce będzie taka z prawdziwego zdarzenia.
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 708
Znaczki "wyszły" i nie wiadomo kiedy będą... Przykre...