Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 615 Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

GPS: 50.391058 18.930772

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 615 Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia jest jednym z symboli Piekar Śląskich, usypano go dla upamiętnienia 250 rocznicy przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego oraz 15 rocznicy wejścia części Śląska do odrodzonej Polski. Pomysł uczczenia przemarszu wojsk podjął już w 1883 roku niewidomy poeta Wawrzyniec Hajda, zwany „Śląskim Wernyhorą”. Niestety plan nie został zrealizowany. Ponowny pomysł usypania kopca pojawił się wśród kombatantów powstań śląskich w 1930 roku. Tym razem został zrealizowany. Prace rozpoczęto w 1932, na terenie zwanym Kocimi Górkami, a zakończono w roku 1937. W tym miejscu powstańcy z Piekar i Bytomia przed wybuchem III Powstania Śląskiego składali przysięgę, zginął tam także pierwszy powstaniec. Ziemia pochodzi z miejsc pamiętnych bitew (m.in. spod Grunwaldu). Kopiec wznosi się na wysokość 356 m n.p.m., a 20 m od poziomu gruntu. Średnica podstawy wynosi 64 m. U podnóża umieszczono tablice upamiętniające Wojciecha Korfantego i powstańców śląskich. Z kopca można podziwiać panoramę Piekar i okolic.


Miejsca sprzedaży:
> Miejskie Centrum Informacji i Turystyki, Bytomska 157, Piekary Śląskie

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 615 Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 615 Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 615 Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 615 Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

10.03.2024 - dostępny bez problemów
05.09.2023 - dostępny bez problemów
01.09.2023 - dostępny bez problemów
22.02.2023 - dostępny bez problemów
22.02.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

WG
No.615
Komentarz już z dość dawna, więc warto potwierdzić informacje z jakiegoś czasu temu. Znaczek 7zł, centrum turystyki ma magnesy na lodówkę, w lato przy kopcu zdecydowanie większy ruch i eventy, w zimę widoki nie gorsze, a wręcz genialne.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.615
Kolejne z miejsc, o których nie mielibyśmy pojęcia, gdyby nie ZT. Dla niezmotoryzowanych z centrum Piekar około 30 minutowy spacer i można podziwiać widok całej aglomeracji. Miejsce świetnie zagospodarowane pod względem turystycznym - pamiętano tutaj o turystach wszelkiej maści. Znaczek dostępny w IT naprzeciw Bazyliki i Kalwarii w cenie 7 zł. Do kompletu 3 pieczątki.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Piekary
Znaczek dostępny w IT. Ciekawe miejsce z ciekawą historią. Z kopca fajne widoki.
 
MARCIN Słowiński
Slovik
Marcin S
Kopiec wyzwolenia to świetne miejsce aby wypocząć, można posiedzieć w cieniu,przyjechać na rowerze, wejść na kopiec i zobaczyć wspaniałe otoczenie śląska. rewelka widoki, gorąco polecam.
 
krzysztof seweryn
severko
a miałem mieć trzy krążki...
Po dłuższej przerwie w zbieraniu postanowiłem udać się z wizytą do Piekar Śląskich.Trzy sztuki to już coś...Obejrzałem obiekty i chciałem zakupić znaczki.Udałem się do domu kultury.Znaczki owszem są w gablocie,ale w soboty i niedziele nie są sprzedawane...ok. jest jeszcze informacja turystyczna.Ta owszem jest czynna i chętnie mi sprzedadzą znaczki, tylko że ich nie posiadają...opadają ręce.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
znaczki w weekend
Znaczek w niedzielę zasadniczo niedostępny, bo - jak to u nas bywa - w niedzielę turyści nie zwiedzają i punkty IT są pozamykane. Dom Kultury też, ale dzięki uprzejmości pani Agnieszki z DK (uniżenie się kłaniam i dziękuję) znaczki czekały na mnie na portierni. Potem tyko zwiedzić, co było do zwiedzenia.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek w sobotę do kupienia w Informacji Turystycznej. Dodatkowo można zdobyć pieczątki do kolekcji. Cena znaczka 7zł.
 
Krzysztof Ulka
krist58
ZT 615
Znaczek dostępny , tak jak w opisie w dwóch miejscach. W Miejskim Centrum Informacji i Turystyki dodatkowo można zyskać pieczątki, a w Centrum Pielgrzymkowym przy ul. ks.Jana Ficka 7A, można zdobyć prawdziwą kolekcję okolicznościową pieczątek.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 615
Oprócz walorów historycznych i widokowych, to dobre miejsce na rodzinne spędzenie czasu - przy kopcu są stoliki do gry w szachy, siłownia plenerowa, zielony labirynt dla dzieci, wyznaczone miejsca do grillowania. Na szczycie kopca jest bezpłatna luneta, z której dobrze widać bazylikę.
 
Zdzisław Bednarski
dzidek
kopiec
Taka miniatura kopca Kościuszki,ale miejsce bardzo ciekawe,pięknie utrzymane i zagospodarowane.