Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 821 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 821 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 793 Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku

GPS: 51.737702 18.211424

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 793 Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Opatówka. W 1370 roku z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego wybudowano murowany kościół w stylu gotyckim. Świątynia ta była budowlą jednonawową i otrzymała wezwanie św. Doroty. W XIX wieku dobra opatóweckie przejął gen. Józef Zajączek, który od 1817 roku prowadził przebudowę kościoła, który otoczony został kolumnadą, a nad wejściem wybudowano wieżę. Kolejna przebudowa świątyni rozpoczęła się w 1905 roku. Konsekracja kościoła nastąpiła 26 czerwca 1912 roku i od tej chwili świątynia nosi obecne wezwanie. Zachowany do dzisiaj kościół w stylu neogotyckim posiada dwie wieże od strony wschodniej i jedną znajdującą się nad prezbiterium od strony zachodniej.  Zachodnia wieża jest pozostałością poprzedniego kościoła, a nawiązaniem do poprzedniej budowli są także półkolumny otaczające zewnętrzne mury. W trójnawowej świątyni w prezbiterium na uwagę zasługuje drewniany ołtarz, w którym znajduje się rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powyżej umieszczona jest figura Matki Boskiej, natomiast po obu stronach figury Jezusa znajdują się postacie patronów Polski: św. Stanisława z mieczem oraz św. Wojciecha z tekstem Bogurodzicy i pastorałem. Ozdobą kościoła są również liczne witraże, polichromia w prezbiterium, a także ambona z płaskorzeźbami czterech ewangelistów.


Miejsca sprzedaży:
Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów, Pl. Wolności 18, Opatówek (pn.- pt. 7:30 – 19:00, sob. 8:00 - 13:00) (web)
Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego, ul. Targowa 2, Kalisz (pn. - pt. 8.30 – 18.00, sob. 8.30 – 14.00) (web)


07.06.2019 - dostępny bez problemów
18.05.2019 - dostępny bez problemów
04.05.2019 - dostępny bez problemów
05.04.2019 - dostępny bez problemów
01.04.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Robert Salwowski
Bobik
Ogrom
Ten kościół naprawdę robi olbrzymie wrażenie. Trudno się dziwić bo jest olbrzymi. Wewnątrz równie imponujący
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 793
Akurat skończyło się nabożeństwo i mogliśmy w spokoju kontemplować wystrój świątyni.
 
Hubert A.
Hubert
Kościół
Kościół odwiedziliśmy już kilka lat temu i dzisiaj tylko uzupełniamy znaczek. Polecamy poznać historię tego miejsca, alementy wyposażenia, bo bec tego każde zwiedzanie jest płytkie i bez sensu. A sam Opatówek to również ciekawa miejscowość i warto zaplanować tutaj przynajmniej kilka godzin zwiedzania.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 793
Kościół, który po raz kolejny, odwiedziliśmy podczas wizyty w Opatówku - usytuowany "po drodze" z Muzeum Historii Przemysłu do mostku żelaznego.
Ciekawa architektonicznie świątynia z interesującym wnętrzem, z pewnością zasługiwała na wyróżnienie ZT. Cieszę się, że tak się stało.