No. 793 Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku
Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Opatówka. W 1370 roku z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego wybudowano murowany kościół w stylu gotyckim. Świątynia ta była budowlą jednonawową i otrzymała wezwanie św. Doroty. W XIX wieku dobra opatóweckie przejął gen. Józef Zajączek, który od 1817 roku prowadził przebudowę kościoła, który otoczony został kolumnadą, a nad wejściem wybudowano wieżę. Kolejna przebudowa świątyni rozpoczęła się w 1905 roku. Konsekracja kościoła nastąpiła 26 czerwca 1912 roku i od tej chwili świątynia nosi obecne wezwanie. Zachowany do dzisiaj kościół w stylu neogotyckim posiada dwie wieże od strony wschodniej i jedną znajdującą się nad prezbiterium od strony zachodniej. Zachodnia wieża jest pozostałością poprzedniego kościoła, a nawiązaniem do poprzedniej budowli są także półkolumny otaczające zewnętrzne mury. W trójnawowej świątyni w prezbiterium na uwagę zasługuje drewniany ołtarz, w którym znajduje się rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powyżej umieszczona jest figura Matki Boskiej, natomiast po obu stronach figury Jezusa znajdują się postacie patronów Polski: św. Stanisława z mieczem oraz św. Wojciecha z tekstem Bogurodzicy i pastorałem. Ozdobą kościoła są również liczne witraże, polichromia w prezbiterium, a także ambona z płaskorzeźbami czterech ewangelistów.
22.10.2024 - dostępny bez problemów
02.05.2024 - dostępny bez problemów
06.04.2024 - dostępny bez problemów
23.02.2024 - dostępny bez problemów
23.07.2022 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Brawa dla Biblioteki, która jest otwarta w soboty. Kciuk w dół dla Kaliskiego oddziału PTTK, który chyba nie wie, że większość turystów zwiedza w weekendy.
Sam Kościół robi ogromne wrażenie. Gdy tylko go zobaczyliśmy,od razu przykuł naszą uwagę. Niestety nie udało nam się dostać do środka. Wzamian zwiedziliśmy większość Kaliskich Kościów.
Ciekawa architektonicznie świątynia z interesującym wnętrzem, z pewnością zasługiwała na wyróżnienie ZT. Cieszę się, że tak się stało.