Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach

GPS: 50.201678 17.828719

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach

O początkach  budowli niewiele wiadomo, pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła pochodzi z 15.12.1259r. i dotyczy nadania  kapelanowi Eliaszowi (Elye) i jego następcom przysługujących im dochodów, a w 1272r. pojawia się on jako proboszcz z Głubczyc. Kościół wzniesiono około 3. ćwierci XIII w. z fundacji głubczyckich mieszczan i być może  przy udziale czeskiego króla Ottokara II, rozbudowano go  w XIII/XIV w.   oraz w XVIII w. i XX w. Kościół wzniesiono z palonej cegły (zendrówki) na podmurówce z kamienia. Do ciekawszych elementów  kościoła w Głubczycach należą: kamienny cokół kościoła z licznymi otworami, portale, filary i maswerki okien z roślinną dekoracją wraz z rzadkim motywem chmielu oraz witraże z początku XX w. W podziemiach kościoła znajduje się kilkadziesiąt pochówków głubczyckich mieszczan , niektóre z nich dokumentują tablice nagrobne umieszczone na ścianach wewnątrz kościoła. Ciekawostką tej budowli są ,zachowane do dnia dzisiejszego, pomieszczenia mieszkalne (ceglana podłoga, piec)  dawnego strażnika-dzwonnika w  południowej wieży kościoła (2 otynkowane ośmioboki wieży). W pobliżu kościoła znajduje się mały dwuprzęsłowy  kościółek p.w. śś. Fabiana i Sebastiana z 1 poł. XIV w.- obecnie kaplica pogrzebowa, w którego krypcie  na pocz. XIXw. pochowano dwie głubczyckie mieszczki.


Miejsca sprzedaży:
> Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, ul. Rynek 1, Głubczyce (web)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach

05.05.2023 - dostępny bez problemów
18.08.2022 - dostępny bez problemów
27.06.2021 - dostępny bez problemów
30.10.2020 - dostępny bez problemów
25.10.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

MARCIN Słowiński
Slovik
Marcin S
Głubczyce w sam raz na spokojne odwiedziny, bez pośpiechu posiedzieć na ławce zobaczyć ładny rynek i ratusz :) W muzeum miła obsługa sporo ciekawych eksponatów, pani w bibliotece również bardzo miła, oczywiście polecam wejść na wieżę widoki naprawdę ciekawe.
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
Znaczek dostępny w kasie muzeum. Święto Niepodległości - wstęp do muzeum i na wieżę za friko. Kasa zamknięta, ale dzięki miłym paniom kustoszkom, znaczki zakupione bez problemu.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia w kasie muzeum w Ratuszu.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Głubczyce
Głubczyce to niewielkie ale urokliwe miasteczko. Można pospacerować po parku, przejść się uliczkami i podziwiać pięknie odrestaurowany Ratusz. Aż dziw że do 2008r pozostawał powojenną ruiną. Teraz jest prawdziwą ozdobą miasta.

Wszystkie Znaczki do nabycia w Muzeum mającym swoją siedzibę właśnie w Ratuszu. Co ważne Muzeum czynne jest również w niedziele - ale tylko w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. My wyjazd zaplanowaliśmy wcześniej więc po Znaczki wchodziliśmy "na pewniaka"

Można również wejść na wieżę - w cenie biletu do muzeum (bilety po 3 zł dorosły i 2 zł dzieci - dzieci do 7 lat wstęp darmowy). Widok z wieży wspaniały! Widać góry!
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 458
Niestety muzeum nieczynne zbyt długo, zwróćcie na to uwagę przy planowaniu wycieczki
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Kościół
Ciekawa budowla, trochę dziwnie wygląda pomiędzy blokami. Obok kościoła stoi mała gotycka kaplica, kiedyś podobno kościół joannitów. W ulicy naprzeciwko fasady kościoła, w Domu Kultury znajduje się punkt IT, warto odwiedzić i zaopatrzyć się w materiały o mieście.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
Warto zwiedzić miasto,miła atmosfera małego miasteczka i życzliwi mieszkańcy.Muzeum mieszczące się w Ratuszu z miłą obsługą,możliwość wejścia na wieżę Ratusza. W parku widać starania władz lokalnych i efekt będzie znakomity gdy się zazieleni.Dodatkową atrakcją miłą dla ucha i serca jest hejnał grany w południe "Nie żucim ziemi......"
 
Krzykos
Krzykos
ZT 458
Ciekawy architektonicznie kościół, który warto zobaczyć. Tuż obok, znajduje się, jakby "przytulony", mniejszy kościółek.