Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie

GPS: 54.088096 18.799732

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św., czyli tczewska fara jest najstarszym zabytkiem Tczewa. Zbudowana jest w stylu gotyku nadwiślańskiego. Już od ponad 750 lat w panoramę miasta wpisana jest jej dostojna i monumentalna sylwetka. Kościół tczewski wraz z kościołem parafialnym p.w. Św. Piotra i Pawła w Pucku jest najstarszą pamiątką budownictwa sakralnego na Pomorzu. Zanim wybudowano murowaną świątynię, parafia posiadała drewniany kościółek, który podczas napadu Prusów w 1224 roku uległ spaleniu. Najstarszą częścią kościoła jest dolna część wieży, która dawniej miała służyć jako przedsionek oraz schronisko dla żebraków natomiast górna platforma jako strażnica wojenna.  Jednym z najcenniejszych zabytków fary jest krzyż relikwiarzowy z cząstką Krwi Pańskiej. Najprawdopodobniej relikwia ta trafiła do Tczewa za pośrednictwem Krzyżaków. Możliwe, że darczyńcą był któryś z książąt pomorskich, a nawet założyciel miasta książę Sambor II. Sam kościół farny wiele razy ulegał spaleniu w 1433 roku, 1577 roku i w 1982 roku. W tczewskiej farze znajduje się wiele cennych zabytków do których można zaliczyć: kamienną chrzcielnicę pochodzącą jeszcze z XII wieku. W nawie północnej znajduje się tzw. Kaplica Świętych Niewiast, a w niej gotyckie malowidło z końca XIV wieku przedstawiające święte niewiasty, które można zidentyfikować po trzymanych w ich rękach atrybutach: św. Elżbietę, św. Helenę, św. Katarzynę, św. Jadwigę, św. Dorotę, św. Genowefę, św. Barbarę i  św. Irenę. W tej kaplicy wyeksponowana jest tczewska Pieta z pierwszej połowy XV wieku. To jeden z najcenniejszych zabytków tego kościoła.


Miejsca sprzedaży:
> GTC GROUP, ul. Mickiewicza 9, Tczew, (lokal nr 1 na parterze, czynny pn., - pt., w godz. od 8.00 do 16.00)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 723 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie

27.05.2024 - dostępny bez problemów
13.05.2024 - dostępny z małymi problemami
11.08.2023 - dostępny bez problemów
08.07.2023 - znaczek niedostępny
07.07.2023 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
No tego Znaczka akurat zabrakło. Zamiast niego był 2gi Okolicznościowy.

Sam Kościół piękny. Bardzo się cieszę, że udało się zwiedzić wnętrza.
 
Radzioactive
723
Znaczek dostępny wraz z kilkoma innymi w drukarni przy ul. Mickiewicza. Sam kościół imponujący, jest to zdecydowanie wyróżniający się budynek w okolicy i długowieczna wizytówka miasta.
 
Hubert A.
Hubert
Kościół
Niestety nie sprawdziliśmy wcześniej godzin dostępności kościoła i pierwszym razem trafiliśmy w czasie mszy. Postanowiliśmy zwiedzić pozostałe miejsca w mieście i kościół odwiedzić ponownie w drodze powrotnej. No i tu pech - znów msza, która dopiero co się rozpoczęła. Ale nic straconego, bo nie było nam dane zwiedzić całej Fabryki Sztuk, więc Tczew wpisujemy na listę miejsc do poprawki, tym bardziej, że sporo miejsc tu jeszcze widzieliśmy, o których trzeba poczytać i odwiedzić jeszcze raz. Tak więc kościół "zaliczony" tylko z zewnątrz.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
723
Jako, iż byłem w Wielki Piątek to mogłem nasycić się i architektura i pięknym wnętrzem. Kościół stoi nieopodal rynku w Tczewie i łatwo do niego trafić. Znaczek z wizerunkiem kościoła z ładna pieczątka w cenie 7 zł w wyznaczonym miejscu, które jest otwarte od poniedziałku do piątku . Bardzo miła obsługa.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.723
Tczewska Fara góruje praktycznie nad całym miastem. Znajduje się w niewielkiej odległości od rynku i miejsca sprzedaży znaczka. Monumentalna budowla z niesamowitą historią i architekturą, którą zdecydowanie trzeba dokładnie obejrzeć, zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz. Znaczek dostępny jest bez problemu w cenie 7 zł w punkcie sprzedaży, który jest oznaczony idealnie, nie sposób przejść obok niego obojętnie.
 
Sławomir Rzepecki
Sławomir Rzepecki
ZT 723
Ciekawa budowla. Kancelaria mieści się kawałek dalej (UL. Sambor 4)i tam można zdobyć pieczątkę. Była zamknięta ale dzięki przemiłej siostrze obecnej na miejscu udało się ją uzyskać. Gdy zamknięte trzeba dzwonić pod siostry i wyjaśnić o co chodzi.
 
Danuta Świątek
Dana
Tczew
Znaczek dostępny za 7 zł w biurze podanym w opisie. Pieczątki kościoła niestety nie zdobyłam, bo kancelaria jest nie bardzo po drodze. Gdy tam dotarłam, okazało się, że jest czynna w zupełnie innych godzinach.
Sugerowałabym, aby podać adres i godziny pracy kancelarii.
 
Robert Salwowski
Bobik
Kościół
Kawał fajnej architektury. Zdecydowanie polecam, jak i cały Tczew. Naprawdę urokliwe miasto
 
Zbigniew Romankiewicz
Zbigniew
odległość
Dzięki Kubo za wpis. Chciałbym jednak uspokoić kolekcjonerów, że odległość między kościołem i punktem sprzedaży wynosi 110 metrów. Cóż to dla nas turystów :)
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 723
Cena znaczka standardowa - 7 zł. Miejsce sprzedaży oddalone trochę od Kościoła i ze względu na zabudowę starego miasta, lepiej podejść pieszo. Kościół warty obejrzenia, a idąc do punktu sprzedaży można obejrzeć jeszcze pozostałości murów obronnych Tczewa