Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1252
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1252!

No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu

GPS: 50.728991 18.439867

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu

Drewniany kościół św. Walentego w Dobrodzieniu został wybudowany w 1630 roku, w miejscu, w którym wcześniej istniał inny kościół zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. Współczesny kościół o konstrukcji zrębowej wzniesiony został na podmurówce. Posiada czołową wieżę usytuowaną nad prostokątnym przedsionkiem. Wieża nakryta jest daszkiem namiotowym i zwieńczona cebulastym hełmem z latarnią. Zarówno dach jak i elewacja kościoła kryte są gontem. Jest to świątynia jednonawowa z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Barokowe wyposażenie tworzy m.in. polichromowany i złocony ołtarz główny  pw. św. Walentego, ufundowany w 1644 roku przez  Adama Wilhelma Dobrodzieńskiego. Na uwagę zasługuje także pochodząca z I poł. XIX w. szafa organowa oraz krucyfiks ołtarzowy. Kościół św. Walentego jako jeden z nielicznych zabytków cudem ocalał z wielkiego pożaru miasta w 1846 roku. 


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna w budynku Domu Kultury, Plac Wolności 24, Dobrodzień

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu

01.09.2023 - dostępny bez problemów
24.08.2023 - dostępny bez problemów
07.08.2023 - dostępny bez problemów
21.07.2023 - dostępny bez problemów
11.05.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Danuta Świątek
Dana
Dobrodzień
Wszystkie ZT dostępne w Ośrodku Kultury, gdzie można kupić i dostać bardzo dużo materiałów krajoznawczych. Miasteczko zwiedziłam dokładnie, do kościoła droga rozkopaną ulicą, ale warto!
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
kościół
Piękny kościółek. Jedyny zabytek miasta, który przetrwał pożar w 1846 r., w którym większość zabudowy centrum miasta spłonęło. Jak to zwykle bywa z takimi kościółkami zamknięty, do obejrzenia z zewnątrz. Wnętrze zwiedzić można również dzięki uprzejmości pań z Domu Kultury ale trzeba się na taką przyjemność umówić kilka dni wcześniej. Panie po prostu muszą mieć czas na uzgodnienie i pożyczenie od księdza kluczy. A ZT do nabycia wraz z pozostałymi w sekretariacie DK.
 
Marek Matysik
aptekarz
Dobrodzień
Znaczki dostępne po wcześniejszym umówieniu się. Przemiła Pani Klaudia z DK poświęca prywatny czas dla turystów. Dziękujemy
 
Hubert A.
Hubert
kościół
Po zwiedzaniu muzeum był to pierwszy obowiązkowy punkt wycieczki. Kościół przepiękny i w dniu, w którym trafiliśmy do Dobrodzienia było go czuć z daleka za sprawą środka, którym zostało zabezpieczone drewno. Gontem kryty jest dach, ale i ściany i gdyby nie to, że jest to tak właściwie kaplica cmentarna, stojąca w pełnym słońcu, to byłby to chyba mój ulubiony drewniany kościółek. Obejrzeliśy go z zewnątrz wysłuchaliśmy nagrania i poczytaliśmy tu i ówdzie. Z tego wszystkiego zapomnieliśmy zapytać czy można go zwiedzić od środka.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Dobrodzień
Potwierdzam poprzedni wpis - dzięki Pani z Domu Kultury znaczek jest do zdobycia. Pani telefonicznie zdradzi nam drogę przez zasieki i wertepy remontowe. Poza starym Kościółkiem warto obejrzeć kapliczkę znajdującą się na cmentarzu - są tam tablice z nazwiskami poległych w I i II wojnie światowej z Dobrodzienia i okolic.
 
porko
porko
Panie są bardzo miłe, do domu kultury można wejść z pieskiem pomijając '' płoty'' bo jest remont.Znaczek dostępny bez problemu. Wystarczy zapytać czy można przyjechać. Panie zapraszają
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Znaczki i pieczątki do nabycia w Informacji Turystycznej w budynku Domu Kultury, Plac Wolności 24, Dobrodzień. Niech nikogo nie zraża to, że budynek jest w remoncie otoczony płotem. Wystarczy zadzwonić do Ośrodka Kultury i Sportu w Dobrodzieniu, gdzie miłe Panie czekają z kolekcją znaczków i piczątką.