Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1267
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1267!

No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu

GPS: 50.728991 18.439867

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu

Drewniany kościół św. Walentego w Dobrodzieniu został wybudowany w 1630 roku, w miejscu, w którym wcześniej istniał inny kościół zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. Współczesny kościół o konstrukcji zrębowej wzniesiony został na podmurówce. Posiada czołową wieżę usytuowaną nad prostokątnym przedsionkiem. Wieża nakryta jest daszkiem namiotowym i zwieńczona cebulastym hełmem z latarnią. Zarówno dach jak i elewacja kościoła kryte są gontem. Jest to świątynia jednonawowa z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Barokowe wyposażenie tworzy m.in. polichromowany i złocony ołtarz główny  pw. św. Walentego, ufundowany w 1644 roku przez  Adama Wilhelma Dobrodzieńskiego. Na uwagę zasługuje także pochodząca z I poł. XIX w. szafa organowa oraz krucyfiks ołtarzowy. Kościół św. Walentego jako jeden z nielicznych zabytków cudem ocalał z wielkiego pożaru miasta w 1846 roku. 


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna w budynku Domu Kultury, Plac Wolności 24, Dobrodzień

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu

05.10.2023 - dostępny bez problemów
05.10.2023 - dostępny bez problemów
04.10.2023 - dostępny bez problemów
04.10.2023 - dostępny bez problemów
01.09.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 956
Po przejechaniu 285 km. w drodze na Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Nysie przystanek w Mieście stolarzy. Tym razem mieliśmy trochę więcej szczęścia gdyż był to czas, w którym Informacja Turystyczna w budynku Domu Kultury była czynna. Prowadzenie tej informacji jest dodatkowym zajęciem Pań, ale jest tam miła obsługa tyle tylko, że obiektów dalej nie udało się zobaczyć od środka. Nawet podałem swój telefon jak by Pani władna otworzyć się pojawiła. I zadzwonił jak już byliśmy poza miastem. Zwiedzanie indywidualne dwa kościoły, ale nie ten ze ZT. Kilka sklepów meblarskich wiadomo miasto stolarzy coś do zjedzenia i wypicia(nie wyskokowego).Nie żałuje tego spaceru po mieście trochę czasu nam to zajęło, ale dobrze spędzonego. I zadzwonił jak już byliśmy poza miastem. Pozostaje obejść zdęcia na stronie ZT i swoje zabytkowe narzędzia stolarskie w domu( nie wiedziałem, że to zabytek)
 
Danuta Świątek
Dana
Dobrodzień
Wszystkie ZT dostępne w Ośrodku Kultury, gdzie można kupić i dostać bardzo dużo materiałów krajoznawczych. Miasteczko zwiedziłam dokładnie, do kościoła droga rozkopaną ulicą, ale warto!
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
kościół
Piękny kościółek. Jedyny zabytek miasta, który przetrwał pożar w 1846 r., w którym większość zabudowy centrum miasta spłonęło. Jak to zwykle bywa z takimi kościółkami zamknięty, do obejrzenia z zewnątrz. Wnętrze zwiedzić można również dzięki uprzejmości pań z Domu Kultury ale trzeba się na taką przyjemność umówić kilka dni wcześniej. Panie po prostu muszą mieć czas na uzgodnienie i pożyczenie od księdza kluczy. A ZT do nabycia wraz z pozostałymi w sekretariacie DK.
 
Marek Matysik
aptekarz
Dobrodzień
Znaczki dostępne po wcześniejszym umówieniu się. Przemiła Pani Klaudia z DK poświęca prywatny czas dla turystów. Dziękujemy
 
Hubert A.
Hubert
kościół
Po zwiedzaniu muzeum był to pierwszy obowiązkowy punkt wycieczki. Kościół przepiękny i w dniu, w którym trafiliśmy do Dobrodzienia było go czuć z daleka za sprawą środka, którym zostało zabezpieczone drewno. Gontem kryty jest dach, ale i ściany i gdyby nie to, że jest to tak właściwie kaplica cmentarna, stojąca w pełnym słońcu, to byłby to chyba mój ulubiony drewniany kościółek. Obejrzeliśy go z zewnątrz wysłuchaliśmy nagrania i poczytaliśmy tu i ówdzie. Z tego wszystkiego zapomnieliśmy zapytać czy można go zwiedzić od środka.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Dobrodzień
Potwierdzam poprzedni wpis - dzięki Pani z Domu Kultury znaczek jest do zdobycia. Pani telefonicznie zdradzi nam drogę przez zasieki i wertepy remontowe. Poza starym Kościółkiem warto obejrzeć kapliczkę znajdującą się na cmentarzu - są tam tablice z nazwiskami poległych w I i II wojnie światowej z Dobrodzienia i okolic.
 
porko
porko
Panie są bardzo miłe, do domu kultury można wejść z pieskiem pomijając '' płoty'' bo jest remont.Znaczek dostępny bez problemu. Wystarczy zapytać czy można przyjechać. Panie zapraszają
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 956 Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu
Znaczki i pieczątki do nabycia w Informacji Turystycznej w budynku Domu Kultury, Plac Wolności 24, Dobrodzień. Niech nikogo nie zraża to, że budynek jest w remoncie otoczony płotem. Wystarczy zadzwonić do Ośrodka Kultury i Sportu w Dobrodzieniu, gdzie miłe Panie czekają z kolekcją znaczków i piczątką.