Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 626 Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale

GPS: 50.242930 19.783033

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 626 Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale

U stóp zamku w Pieskowej Skale znajduje się wapienny ostaniec nazywany Maczugą Herkulesa. Skała zbudowana jest z twardych wapieni skalistych, a swym kształtem przypomina właśnie broń mitycznego olbrzyma. Maczuga ma 25 metrów wysokości i stoi na niższej skale o wysokości bliskiej 12 metrów, a swój kształt zawdzięcza erozyjnej działalności wiatru i wody. Formacja ta stanowi charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika i jest jednym z najważniejszych symboli całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z Maczugą nierozerwalnie związanych jest kilka legend, a jedna z nich mówi o Panu Twardowskim, który rozkazał czartowi ustawienie w tym miejscu skały wierzchołkiem do dołu. Czart swoją pracę wykonał, a Twardowski zgodnie z umową musiał mu oddać swoją duszę. Od 1933 roku na szczycie Maczugi Herkulesa znajduje się dwumetrowej wysokości krzyż, który upamiętnia pierwsze wejście na maczugę, w wykonaniu Leona Witka z Katowic. Dziś maczuga jest chroniona prawem, a wspinaczka w tym miejscu jest zabroniona.


Miejsca sprzedaży:
> Zielony Domek na postoju pod zamkiem w Ojcowie

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 626 Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 626 Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 626 Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 626 Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 626 Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 626 Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale

21.05.2023 - dostępny bez problemów
01.09.2022 - dostępny bez problemów
15.08.2022 - dostępny bez problemów
06.08.2022 - dostępny bez problemów
24.07.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
626
Znaczka w sprzedaży nie było. Na pytanie czy będzie oświadczyła: "iż raczej już nie będzie go u nich w sprzedaży"
 
Adam
saddam
ZT - Ojcowski Park Narodowy
Byłem w Zielonym Domku 15.08.2021 i nie mieli żadnego ze sprzedawanych znaczków (624, 625, 626 i 805). Dobra wiadomość jest taka, że po prostu czekają na przesyłkę z centrali.
 
Ewa
ZT Maczuga Herkulesa
Miejsce obowiązkowe do zobaczenia podczas pobytu w Ojcowskim Parku Narodowym.
Szkoda tylko, że znaczek nie jest dostępny przy Pieskowej Skale ale aż w Ojcowie. Ale oczywiście i tak serdecznie polecam te miejsca.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
maczuga
ZT kupiony w Zielonym Domku w Ojcowie a dalej ośmiokilometrowy spacer czerwonym szlakiem do maczugi. Obowiązkowo również zwiedzanie zamku w Pieskowej Skale. Może też kiedyś będzie znaczek.
 
Bartłomiej Lubaś
Bart
zt 626
Miejsca nie trzeba reklamować :)
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
13.05.2018
Znaczki dostępne na parkingu w Ojcowie w Zielonym Domku.Wielki problem mają w Ojcowie z parkingami. Parkującym przy ulicy Policja ładuje mandaty za szybę.Jakąś alternatywą może być zaparkowanie na czyjejś posesji,oczywiście za zgodą i opłatą. Co do parkowania przy Pieskowej Skale to sytuacja może być ciut lepsza bo zwiedzanie zamku plus sesja pod Maczugą trwa krócej niż zwiedzanie Ojcowa i tamtejszych atrakcji. Tereny świetne.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Miejsce i okoliczne szlaki zwiedzone niejednokrotnie, ale po znaczek pojechać trzeba było.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 626
Cena parkingu, usytuowanego przy drodze wojewódzkiej nr 773, vis a vis Maczugi, to 8 zł - opłata jednorazowa, jednodniowa, uiszczana przy wjeździe na parking (bez względu na czas postoju).
Parafrazując ks. Benedykta Chmielowskiego - "Maczuga jaka jest, każdy widzi". Z pewnością, to obowiązkowy punkt wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym.
Teraz czekamy na ZT z sąsiadującego z Maczugą zamku Pieskowa Skała!
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Maczuga Herkulesa - Pieskowa Skała
Super że nareszcie pojawiły się Znaczki z Ojcowa i Pieskowej Skały!
Jedyną wadą wycieczki do Ojcowa jest konieczność wczesnoporannego wyruszenia w drogę. Na miejscu należy być między 9.00 a 9.30. Tylko wtedy mamy pewność zaparkowania pod Zamkiem Kazimierzowskim.

Już o 10.00 miejsca się kończą i zostaje postój na skraju drogi. Jeśli ktoś przyjedzie koło południa to pobocza dróg też są zajęte i samochód trzeba zostawić hen hen daleko. I czeka nas długa droga skrajem asfaltu wśród zatłoczonych samochodów.

Pamiętajcie zatem o tej niedogodności!

Ale Ojców piękny jest - i wynagradza wszelkie niedogodności. Zielony budynek, w którym znajdują się Znaczki jest tuż obok parkingu - nie sposób nie zauważyć. Znaczki oczywiście są na miejscu. Ładnie wyeksponowane i w standardowej cenie 7,- zł.

Poza tym mnóstwo innych pamiątek - do wyboru do koloru.

Zachęcamy do spaceru Doliną Prądnika. Tu wszędzie jest w miarę blisko a atrakcje naprawdę wyjątkowe - Jaskinia Łokietka, Brama Krakowska, Zamek, Jaskinia Ciemna, Muzeum Przyrodnicze i wiele wiele innych!
Aby jednak zobaczyć Maczugę Herkulesa należy przejechać jakieś 10 min pod Zamek w Pieskowej Skale. Tu również możemy napotkać kłopoty z parkingiem!
Muszę przyznać iż wypiękniał Zamek w Pieskowej Skale. Po remoncie prezentuje się wspaniale i nareszcie można wejść do środka ! W salach zamku znajdują się obecnie eksponaty z Muzeum na Wawelu.

Nareszcie mamy tam również profesjonalną kasę, informację turystyczną, toalety i restaurację z kawiarnią - na dachu z pięknym widokiem.

O Maczudze mówić nie trzeba - jak zwykle majestatyczna i wspaniała!