Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 250 Mogiły w Lasach Rożnowickich koło Obornik

GPS: 52.706451 16.847105

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 250 Mogiły w Lasach Rożnowickich koło Obornik

W lasach Puszczy Noteckiej, na północ od Obornik oraz na północny-zachód od wsi Rożnowice, znajduje się miejsce upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej. W 130-letnim lesie sosnowym, na powierzchni 1,5 – 3 hektarów rozsiane są groby kryjące prochy około 12 tysięcy osób bestialsko zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939 – 1941. Wśród zamordowanych znalazło się blisko1,2 tysiąca pacjentów szpitala psychiatrycznego w Owińskach, 100 jeńców brytyjskich, a także licznych osób pochodzących z Poznania, Bydgoszczy czy Torunia. Osoby te bestialsko rozstrzelano, a następnie złożono i zakopano w zbiorowych mogiłach. W roku 1943 w celu zamaskowania śladów zbrodni mogiły te rozkopano, a zwłoki spalono. Miejsce to choć położone nieopolal ruchliwej drogi jest mało znanym pomnikiem zbrodniczej działalności hitlerowców. Wśród lokalnej ludności nazywane jest "Polskim Katyniem".


Miejsca sprzedaży:
> Centrum Rekreacji Oborniki - kasa pływalni (poziom -1), ul. Czarnkowska 84, Oborniki (czynne pon.-pt. 6:00-22:00, sob.-niedz. 7:00-22:00) (web)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 250 Mogiły w Lasach Rożnowickich koło Obornik
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 250 Mogiły w Lasach Rożnowickich koło Obornik
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 250 Mogiły w Lasach Rożnowickich koło Obornik
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 250 Mogiły w Lasach Rożnowickich koło Obornik
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 250 Mogiły w Lasach Rożnowickich koło Obornik
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 250 Mogiły w Lasach Rożnowickich koło Obornik
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 250 Mogiły w Lasach Rożnowickich koło Obornik
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 250 Mogiły w Lasach Rożnowickich koło Obornik

15.07.2023 - dostępny bez problemów
04.08.2022 - dostępny bez problemów
27.07.2022 - dostępny bez problemów
07.05.2022 - dostępny bez problemów
18.01.2022 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Miejsce, które daje do myślenia, tym bardziej w aktualnych czasach, chwyta za serce...
 
Radzioactive
250
Miejsce stosunkowo niepozorne, jakich w lasach wiele. Mroczna historia jaka za nim stoi, nie powinna jednak zostać zapomniana. Na plus - widać, że teren jest czysty i zadbany. Warto tu się przespacerować, i oddać chwili zadumy. Znaczek dostępny bez problemu w kasie obornickiej pływalni.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
...
Zaduma, kolejne miejsce z wielu jakie odwiedziłem (Palmiry, Lasy Piaśnicy i wiele innych).
 
Marlena i Jacek Treichel
Marlena i Jacek z Pokrzywna
ZT 250
Nieczynne. Do 09.09.br. przestój technologiczny (dotyczy miejsca zakupu).
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 250
Niesamowite miejsce, dziękuję tutaj z góry za ZT bo zapewne nigdy bym tutaj nie trefił jakby nie znaczek. Duży plus
 
Artur Wittke
Artur
znaczkowe miejsce
Miejsce bardzo interesujące ze względu na swoją tragiczną historię. Można dojechać autem warunkowo do mogił od drogi na Czarnków - malutki parking. Jest odpowiednia adnotacja pod tabliczką z zakazem. Była piękna słoneczna pogoda więc te 1500 metrów w sam raz na spacerek lasem. Gdyby nie znaczek nie trafilibyśmy ani nic nie dowiedzielibyśmy się na ten temat.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 250
To miejsce, o którym pewnie bym się nie dowiedział gdyby nie Znaczek Turystyczny. Ukryte wśród lasów groby liczą, że o nich nie zapomnimy.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.250
Znaczek dostępny bez problemu w kasie pływalni w cenie 7 zł. Duży plus za możliwość płatności kartą. Miejsce o dużej wartości historycznej, dające dużo do myślenia. Dla osób interesujących się historią swojego regionu to punkt obowiązkowy na wielkopolskich szlakach. Przejmująca cisza, szum koron drzew i leśne otoczenie sprawiają, że człowiek czuje, że trafił w miejsce ważne i warte zatrzymania się choć na moment.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Fakt, gdyby nie znaczek pewnie nigdy bym tego miejsca nie zobaczyła. Znaczek do kupienia w Centrum Rekreacji.
 
Robert Salwowski
Bobik
Zdziwienie
Tyle razy tedy przejeżdżałem i nie zdawałem sobie sprawy, że mijam takie miejsce.
 
Roman
Roman
ZT 250
RADOŚĆ PO UWOLNIENIU ZNACZKA Z PRZYMUSZONEGO ARESZTU NIE TRWAŁA DŁUGO.W NIEDZIELĘ 08.04 OD GODZ. 12,50 POZOSTAŁY PUSTE STOJAKI.SZKODA.MIEJSCE SPRZEDAŻY NAJLEPSZE Z MOŻLIWYCH.
 
Marcin
szok
Wielki szok i niedowierzanie. Tabliczkę przy drodze mijaliśmy wiele razy jadąc z Wałcza do Poznania, ale nigdy nie zastanawialiśmy się co tam jest. W niedzielę poszliśmy na spacer i byliśmy zszokowani. A do tego ten klimat, w środku lasu i taka przejmująca cisza. Mieliśmy jeszcze plan żeby pojechać do Jaracza, ale w Rożnowicach zeszło nam za dużo czasu. Do grobów można dojechać samochodem, ale fajnie jak ktoś ma czas się przespacerować.
 
ADAM MURAWSKI
amur
Wieczny Odpoczynek racz im dać Panie
Słowa uznania dla inicjatora powstania Znaczka Turystycznego w tym miejscu. Bardzo przypomina mi to miejsce znane bliżej Lasy Szpęgawskie niedaleko Starogardu Gdańskiego czy Lasy Piaśnickie w pobliżu Wejherowa. No cóż, jako mieszkaniec Tczewa, rodowity Kociewiak mam tu bliżej, lepiej znam historię Kociewia czy Pomorza. Praktycznie rok rocznie we wrześniu uczestniczę w uroczystej Mszy Świętej Polowej odprawianej przez biskupa pelplińskiego w Lesie Szpęgawskim. Salwa honorowa i opadające jesienią liście z drzew - taki obraz w mojej pamięci zostanie na zawsze. To miejsce męczeństwa naszych Ojców. Las Różnowicki czy Las Szpęgawski to miejsce zadumy i refleksji do czego może doprowadzić nienawiść do drugiego człowieka. Niech to będzie przestrogą dla tych, którzy nie widzą człowieka w drugim człowieku.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 250
Mogiły w rożnowickich lasach odwiedzam kilka razy do roku. Gdy poszedłem tam pierwszy raz była późna jesień, szarówka i mgła. Szedłem drogą od "szosy czarnkowskiej" i im bardziej zagłębiałem się w las tym bardziej tajemnicza atmosfera mi towarzyszy. A gdy dotarłem na miejsce spowite mgłą, w starym lesie, to szczęka opadła mi do kolan. Nie miałem pojęcia o tym miejscu, ale wiem, że także lokalni mieszkańcy nie zawsze zdają sobie sprawę, że tuż obok znajduje się taki las i mogiły tysięcy osób. Zapraszam na spacerek do lasu. To dobra okazja, aby troszkę się wyciszyć i poznać mroczną historię tych ziem.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Mogiły
Ciekawy kawałeczek naszej tragicznej historii. Miejsce skłaniające do refleksji. Znaczek niestety do tej pory niedostępny.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 250
"Ludzie ludziom zgotowali ten los" - miejsce zadumy i refleksji...