Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 531 Muzeum Etnograficzne "Grociarnia"

GPS: 49.785476 20.900083

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 531 Muzeum Etnograficzne "Grociarnia"

Jastrzębia nazywana jest lokalną stolicą folkloru. W miejscowości znajduje się Muzeum – Izba Regionalna "Grociarnia". Jest to minimuzeum etnograficzne, którego zbiory zawierają najrozmaitsze przedmioty związane z dawnym życiem mieszkańców Pogórza Ciężkowickiego. Zebrane zabytki obrazują dawne metody i narzędzia pracy, życie codzienne oraz zwyczaje mieszkańców regionu. Oryginalnym eksponatem Muzeum jest drewniany kadłub starej studni o długości 250 cm i średnicy 100 cm wydobyty z ziemi w czasie kopania studni w roku 1974 w Jastrzębi (Folwark). Ówczesny leśniczy obliczył wiek pnia jodły, w którym wydrążona została studnia, na około 400 lat. Grociarnię można zwiedzać codziennie po wcześniejszym uzgodnieniu. W pobliżu Muzeum znajduje się drewniany kościół pw. św. Bartłomieja z XVI w. Wędrując po okolicznych wzgórzach Pogórza Ciężkowickiego można zdobyć inny Znaczek Nr 530 - Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Etnograficzne "Grociarnia", Jastrzębia k. Ciężkowic

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 531 Muzeum Etnograficzne "Grociarnia"
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 531 Muzeum Etnograficzne "Grociarnia"
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 531 Muzeum Etnograficzne "Grociarnia"
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 531 Muzeum Etnograficzne "Grociarnia"
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 531 Muzeum Etnograficzne "Grociarnia"

28.08.2023 - dostępny bez problemów
28.08.2023 - dostępny bez problemów
28.08.2023 - dostępny bez problemów
24.07.2021 - dostępny bez problemów
12.02.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Maria
Tabis
Szkoda ze nic nie ma o samym założycielu Grociarni.Bo to dzięki Mieczyslawowi Królowi,który bardzo starał się też o kapele Pogórzanie powstała też Grociarnia.
Warto by to było upamiętnić.
 
Wiktoria Wawro
Storm Woman
Muzeum Etnograficzne Grociarnia Jastrzębia ZT 531
Piękne Muzeum pełne zaskakujących przedmiotów o których nie miałam pojęcia. Wszystkiego można dotknąć, a wiedza jest przekazywana w klarowny i fajny sposób.

UWAGA !!!!!
Grociarnia otwarta:
pon,wt, czw, pt.
12.00 - 16.00


Znaczek kosztował 8zł
 
Maciej
Maciej
Muzeum Grociarnia
Po przybyciu na miejsce Grociarnia jak i Dom Kultury zamknięte na głucho, nikogo w środku. Jak się dowiedziałem od osoby przechodzącej obok, pani która opiekuje się tym miejscem "pewnie poszła odebrać dziecko z przedszkola". 

Telefon do domu kultury nie wchodził w rachubę, gdyż moja sieć komórkowa straciła w Jastrzębi zasięg. Pozostało cierpliwie poczekać, aż pani wróci z dzieckiem i faktycznie, po mniej więcej 15 minutach udało się zwiedzić izbę oraz nabyć ZT. Sama izba niewielka, dwa poziomy, ale dość gęsto zastawiona różnego rodzaju sprzętem.
 
Jacek
531
Dostępny 20.05.20r w muzeum ZT 530
 
Kuba, Patrycja i Wojtek Panek
J&P&W
ZT 531
Ciekawe Muzeum,mnogość eksponatów. Wszystkiego można dotknąć, zobaczyć jak działa.
Znaczek dostępny.
 
Andrzej Wacławek
ZT 531
Muzeum polecam ciekawa regionalna kolekcja znaczki bez naklejek podobno ostatnie dwa
 
Krzykos
ZT 531
Podobno kupiliśmy ostanie 2 znaczki (bez naklejki, cena - 8 zł). Muzeum obowiązkowo do zobaczenia, tak, jak pobliski kościół.  
 
Przemek
Grociarnia - polecam
Super miejsce.. Spodziewalismy się jednej izby z siennikiem i szafą, a znaleźliśmy się w całkiem sporym muzeum z niesamowitą mnogością eksponatów.. Wszystkiego można dotknąć, zobaczyć jak działa.. Najbardziej zaskakująca jest ilość przedmiotów codziennego użytku i narzędzi, którymi można było wykonać praktycznie każdą współczesną czynność - łącznie z prostownicą i lokówką do włosów!!
Otwarte rzadko i krótko, ale można odpowiednio wcześniej zadzwonić i się umówić..
Znaczki są po 8zł, zostało kilka ostatnich - jeszcze "myślenickich", bez naklejki..
 
Grzegorz
Grociarnia
Muzeum bardzo sympatyczne. Wyglądało na zamknięte ale udało  się  znaleźć  miłego pana, który  oprowadził mnie po Grociarni. Jeżeli ktoś  się  wybiera to niestety znaczek kupiłem ostatni. Obok piękny drewniany kościółek.
 
Samanta
ZT
Malutkie ale fajne. Nie było właściciela, ale obok zawsze ktoś ma klucze. Można wejść, obejrzeć i kupić znaczek. Cena 8zł.
 
Krzysztof1970
ZT Grociarnia
Chcąc zwiedzić Grociarnię najlepiej  wcześniej zapytać w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach. My nie mieliśmy szczęścia, pan przewodnik  w kilka razy próbował się skontaktować z Grociarnią niestety bez skutku. Powiedział nam ,że Grociarnię łatwiej zwiedzić w tygodniu ,gdyż wtedy jest dużo wycieczek i można się do nich dołączyć. Miejsce podobno bardzo ciekawe i godne odwiedzenia . Nam pozostaje zamówić znaczek  w Centrali .
 
Leszek
ZT Grociarnia
Udało się kupić ZT, ale łatwo nie było, Pan kierwonik do 5.08.2014 miał urlop, ale dzięki życzliwości mieszkańcom udało się dotrzeć do osób, ktore maja klucze, a Pan kierwonik telefoniczne wyraził zgodę i ostatecznie dobrze się skończyło. ZT w cenie 6 zł. Warto odwiedzić to miejsce.