Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 325 Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

lubuskie
GPS: 51.596658 15.292065

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 325 Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Muzeum Obozów Jenieckich powstało w 1971 roku na terenie dawnego Stalagu VIIIC. Muzeum to miejsce pamięci, gdzie zgromadzone są liczne eksponaty związane z żagańskimi stalagami. Znajduje się tu ekspozycja stała poświęcona żagańskim obozom oraz makieta sektora północnego Stalagu Luft 3. Na terenie placówki można zobaczyć także zrekonstruowaną wieżę wartowniczą, model tunelu ucieczkowego „Harry” oraz replikę baraku jenieckiego nr 104. W okresie II wojny światowej na terenie Żagania istniały dwa obozy jenieckie: Stalag VIIIC wybudowano w 1939 roku i był on jednym z większych obozów jenieckich na terenie ówczesnych Niemiec. Przetrzymywano w nim szeregowców i podoficerów wojsk lądowych. Jedną z pierwszych grup jeńców, którzy trafili do obozu byli polscy żołnierze, uczestnicy wojny obronnej z września 1939 roku. Łącznie w obozie tym przebywało 49 tysięcy jeńców z czego większość stanowili Francuzi. Stalag Luft 3 powstał wiosną 1942 roku. Był przeznaczony dla oficerów-lotników alianckich. W okresie swojego istnienia był systematycznie rozbudowywany. W 1945 r. w Stalagu Luft 3 przebywało ponad 10 tys. lotników alianckich w tym około 100 Polaków. Z obozem tym związana była jedna z największych ucieczek w czasie II wojny światowej. Akcja polegała na równoległym kopaniu 3 tuneli, które nazwano imionami „Tom”, „Dick” i „Harry”. W przygotowaniu operacji uczestniczyło ponad 600 jeńców. Tylko trójce z nich udało się dotrzeć do domów. Pozostałych 73 schwytano z czego 50 na osobisty rozkaz Hitlera rozstrzelano.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, ul. Lotników Alianckich 6, Żagań

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 325 Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 325 Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 325 Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 325 Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

21.01.2024 - dostępny bez problemów
09.09.2023 - dostępny bez problemów
05.09.2023 - dostępny bez problemów
24.06.2023 - dostępny bez problemów
05.05.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Kaczmarczyk
325
Muzeum jest ogromna lekcja historii o największym obozie jenieckim z czasów II Wojny Światowej. Nie jest wielkich rozmiarów ale ma bardzo ciekawe eksponaty. Można zobaczyć min. zrekonstruowaną wieżę wartowniczą i replikę baraku jenieckiego nr 104 w której znajdują się sale wystawowe. W niedalekiej odległości w lesie można znaleźć cmentarz wojenny i mauzoleum. Bilet w cenie 10 zł do nabycia w kasie plus cztery pieczątki.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 325 Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu
Znaczek do kupienia w samym Muzeum. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce i poznać historię słynnej ucieczki. Warto wcześniej zaznajomić się z mapą gdzie są zaznaczone bezbłędnie miejsca godne odwiedzin ( np. MAPY.CZ ). Trafimy wtedy na cmentarz wojskowy, Mauzoleum, teren byłego niemieckiego obozu jenieckiego i miejsca ucieczki. W samym Muzeum bardzo miła obsługa i sporo eksponatów. Polecamy.
 
Wojtek Pięta
Wojtek Pięta
Wyprawa po znaczki
Bardzo ciekawe miejsce. Jest to bardzo sławny obóz o którym istnieniu nie miałem pojęcia. Wszystkie znaczki z Żagania do kupienia w informacji turystycznej natomiast TEN z tego muzeum dostępny jest tu w muzeum. Muzeum ciekawe, bardzo chętnie Pan (chyba Mirek) opowiedział nam o tym miejscu. Obejrzeliśmy sale z makietą obozu, oraz rekwizytami, obejrzeliśmy 10-cio minutowy film w sali obok i weszliśmy do baraku stojącego obok muzeum. Zostaliśmy poinformowani, że znając już historie tego miejsca warto podjechać ok. 2km od muzeum do miejsca gdzie uwiecznione zostało miejsce dokąd sięgał sławny tunel (podkop) Harry
 
L+D+D+N Nesibovi
Andílek&Prazdroj
V úterý zdarma
Mají otevřeno do 16 hodin a kdo chce ušetřit, v úterý je vstup zdarma.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w kasie muzeum.
Samo muzeum bardzo ciekawe.
Jednak prawdziwy tunel jak i pozostałosci obozu jenieckiego znajdują się kawałek dalej. Warto się wybrać na spacer i zobaczyć pozostałości po szpitalu i areszcie.
 
Radosław Gwóźdź
Gwozdzik
ZT
Rewalacyjne miejsce , duza wartosc historyczna , z przyjemnoscia minal tu czas . Mozna duzo sie dowoedziec o jencach , ich zyciu i funkcjonowaniu . Warto obejrzec wszystko , lacznie z tunelem oddalonym od muzeum i mauzoleum . Polecam wycieczke w to miejsce , na pewno jeszcze tu wroce .
 
Turysta
Stalag Luft 3
Świetny skansen, który pokazuje historię z II wojny światowej. Okazuje się, że niektórzy jeńcy nie mieli wcale tak źle. Teatr, basen, zero prac, własny samorząd wewnętrzny, możliwość korespondencji, zabawy sportowe, gazety obozowe... W muzeum jest minikiono, gdzie można obejrzeć krótki filmik na temat Żagania i obozu. W środku dużo eksponatów np. dokumenty, mundury, gazety i listy z II wojny światowej, pamiątki, rekonstrukcje pokojów, makieta obózu. Naprawdę gorąco polecam. Warto także zajść do lasu, gdzie są pozostałości po basenie czy szpitalu, oraz zaznaczenie słynnego tunelu Harry.
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu
Bardzo ciekawe muzeum opowiadające historię prawdziwych ludzi. Oprócz samego muzeum warto wybrać się w miejsce, gdzie znajdują się pozostałości po obozie, barakach, tunelu Harry jak również do mauzoleum, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający 50 rozstrzelanych na osobisty rozkaz Hitlera uciekinierów. Znaczek i pieczątka w kasie.
 
Robert Salwowski
Bobik
Super
To trzeba zobaczyć na własne oczy. Nawet nie wiedziałem, ze mamy TK słynne w świecie miejsce. Przewodnik pan Mirek super - polecam
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Muzeum
Fantastyczne miejsce. Filmową historię tego miejsca pewnie każdy zna. A reszty równie ciekawej można dowiedzieć się odwiedzając muzeum. Nie tylko o obozach ale również o różnych ciekawostkach dotyczących okolicy. Warto również wybrać się na spacer do pobliskiego lasu obejrzeć resztki po barakach i miejsce gdzie znajdował się tunel. Oznakowanie ścieżek słabiutkie więc lepiej najpierw poprosić o wskazówki w muzeum. ZT w standardowej cenie, również inne pamiątki i wydawnictwa.
 
Samanta
ZT
Znaczek dostępny bez problemu, w cenie 7 zł. Do tego jeszcze cała masa pieczątek do dziennika. 
 
Hubert
Muzeum Obozów Jenieckich
Do muzeum trafiliśmy w przeddzień kolejnej rocznicy ucieczki w drodze na I Lubuskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT. Niestety towarzyszył nam tłum ludzi w związku z obchodami rocznicy ucieczki. Tu jakiś bieg, tam grupy rekonstrukcyjne, na szczęście w samym muzeum spokój. Ekspozycja ciekawa, choć nie wszystko dane nam było zwiedzić z racji trwania wspomnianych imprez. Niemniej jednak dzieci jeszcze długo zapamiętają tą lekcję historii.
 
severko
ZT nr 325
znaczek jest ,w sumie wszystko ok. ale...pani która sprzedaje bilety ,stwierdza że dziś jest sama(jest niedziela!!!) i nie może nas oprowadzić i opowiadać o tym miejscu.W zamian 10-cio minutowy film i to co zobaczycie gołym okiem.Szkoda...to miejsce jest chyba naciekawsze ze znaczkowych miejsc Żagania
 
Agata
ZT 325
Byliśmy pierwszymi zwiedzającymi przed otwarciem muzeum. Pomimo godziny otwarcia drzwi są zamknięte, należy zadzwonić . Muzeum z ciekawą wystawą, do tego krótki film w mini kinie muzealnym, bardzo miła obsługa, znaczek w cenie 7 zł, dobrze widoczny w szklanej gablocie przy ladzie. Przy odrobinie szczęścia można otrzymać płytę DVD z żagańskich obozów jenieckich.
 
Marta i Michał
No. 325
Na muzeum i szlaki wokół dawnego obozu warto poświęcić kilka godzin. Ładunek historii, jaki przekazuje muzeum jest niesamowity. Pewnie każdy słyszał o "Wielkiej Ucieczce", a tutaj można w bardzo realistyczny sposób wyobrazić jak to mogło wygladać w czasach wojny. Znaczek dostępny w muzeum i w pałacowym punkcie IT w cenie 7 zł. Polecamy bez dwóch zdań!