Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

GPS: 52.433615 16.694415

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie gromadzi dokumenty, mapy, zdjęcia, sztandary, mundury, militaria, modele i inne pamiątki dotyczące Powstania Wielkopolskiego, Powstańców oraz żołnierzy Wojsk Wielkopolskich. Szczególny zbiór stanowią eksponaty związane z osobą gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, który mieszkał w Lusowie w latach 1919-1937. Muzeum kultywuje także pamięć córek Generała: Janiny Lewandowskiej (z domu Dowbor Muśnickiej), jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu oraz Agnieszki Dowbor Muśnickiej, zamordowanej przez Niemców w Palmirach. Na pobliskim cmentarzu znajduje się grób, w którym pochowano gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, jego żonę oraz czaszkę Janiny. W innej części wsi znajduje się zabytkowy kościół i pałac, w którym mieszkał Generał i jego rodzina.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego ul. Ogrodowa 3a, Lusowo (czynne wt. - sob. 9:00-15.30)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

22.07.2023 - dostępny bez problemów
24.09.2022 - dostępny bez problemów
25.08.2022 - dostępny bez problemów
25.06.2022 - dostępny bez problemów
28.01.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
muzeum
Fantastyczne miejsce. Wydaje się niewielkie ale na niezbyt wnikliwe obejrzenie wszystkiego trzeba około 2 godzin. Bardzo ciekawe opowieści Pana, który oprowadza po muzeum i wiele eksponatów do obejrzenia. Z dojazdem komunikacją z centrum Poznania wychodzi wycieczka na pół dnia. Znaczek dostępny bez problemu w kasie muzeum.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Bardzo ciekawe Muzeum i bardzo uprzejma obsługa. Dziękujemy za przyjęcie mimo naszej wizyty "za 5 dwunasta" Na pobliskim cmentarzu znajduje się grób Gen.Józefa Dowbor-Muśnickiego.
 
Marek Matysik
aptekarz
Przewodnik
Jeden z pracowników oprowadził mnie po salach muzeum. Mimo młodego wieku widać było pasję i wiedzę historyczną. Bardzo wiele dowiedziałem się o gen. Dowborze Muśnickim - postaci zapomnianej.
Polecam wszystkim wycieczkę w dawne czasy z jasnowłosym pracownikiem. 1,5 godziny minęło nie wiadomo kiedy.
 
Tomek z Konina
10/10
Wspaniałe muzeum, ludzie z wiedzą historyczną. Serdecznie polecam. W muzeum spędziłem ponad trzy godziny. Było warto. Naprzeciw muzeum cmentarz z grobem gen.Józefa Dowbora Muśnickiego.
 
Andrzej Szafrański
Aszki
877
Polecam!
Trafiliśmy tu 10 minut przed zamknięciem, ale wyszliśmy 20 minut po czasie. Pół godziny w małym, trzygabinetowym muzeum. To dzięki sympatycznemu Panu, który nie zostawił nas samych, dopóki nie uznał, że przekazał nam niezbędną wiedzę. Nie dał się zaskoczyć
 
Robert Salwowski
Bobik
Lubię tak
Co powoduje, że mówicie iż jakieś muzeum jest fajne?
Dla mnie jest kilka czynników. Po pierwsze historyczne miejsce - No i tu się zgadza, bądź co bądź generał Dowbor mieszkał w Lusowie. Po drugie tematyka - oj TAK, Powstanie Wielkopolskie to czas o którym chciałbym dużo wiedzieć. Po trzecie zbiory - i tu trudno temu muzeum coś zarzucić. Po czwarte - fakt, że muzeum stara się propagować swoją tematykę, badać kolejne wątki itp - tu widać, że się to cały czas robi. Po czwarte coś, bez czego nie byłoby wszystkich powyższych punktów - ludzie. Tu szczególne podziękowania dla Pana Grzegorza, który mnie oprowadzał. Pracują tam pasjonaci. Z wielką wiedzą, którą na dodatek fajnie przekazują. Można było zarzucać gościa pytaniami, dyskutować, wymieniać opinię, doświadczenia a przede wszystkim dowiedzieć się mnóstwa nowych, niesamowicie ciekawych rzeczy na temat powstania i samego generała. W takim miejscu znaczek to, genialny pomysł. Bo wielokrotnie chciałem odwiedzić to muzeum, a jakoś nigdy nie było po drodze, czy brakowało czasu. Znaczek „przymusił” mnie do zaplanowania wizyty i kompletnie nie żałuję, a wręcz przeciwnie. Wszystkim serdecznie polecam. Jedyny minusik, to, że jeszcze nie można płacić kartą, wiec przygotujcie sobie gotówkę, chociaż niewielką bo cena biletu dla osoby dorosłej to tylko 3 zł.
 
Pluciński Rafał nefretete1967
nefretete1967
Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Jeśli chcecie zwiedzieć muzeum w drugą niedzielę miesiąca najpierw zadzwońcie czy jest otwarte, ja się odbiłem od drzwi. Dopiero druga próba zwiedzenia muzeum się udała ( wtorek ).Samo muzeum ciekawe, przewodnik chętnie odpowiada na dodatkowe pytania.
 
Hubert A.
Hubert
877
Muzeum w Lusowie odwiedziłem już jakiś czas temu, ale jak to zwykle bywa do tego typu miejsc wracam co pewien czas. Tym razem pretekstem był znaczek turystyczny i fakt, że moje dzieci jeszcze lusowskiego muzeum nie miały okazji zwiedzać. A że są coraz starsze i już coś w szkole na temat powstania wielkopolskiego było mówione, stwierdziliśmy, że najwyższy czas na odwiedziny. To był strzał w dziesiątkę w taką ponurą i deszczową sobotę. Zamiast siedzieć w domu, w przyjemny sposób udało się zdobyć trochę wiedzy i ugruntować tą już posiadaną. Tak jak napisał Bogdan – muzeum jest niewielkie, ale ma masę eksponatów i personel, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Tu chciałbym się zatrzymać przy naszym panu przewodniku, który opowieść dostosował do wieku dzieci. W każdym razie to nie był nudny wykład, ale naszpikowana ciekawostkami opowieść historyczna, skłaniająca do myślenia i poszukiwania odpowiedzi na kolejne pytania. A te lawinowo ruszyły już w drodze powrotnej, kiedy wszystko zaczęło się układać w jedną całość. Naprawdę nie żałujcie czasu, ani pieniędzy i nie poprzestawajcie tylko na zakupie znaczka. To muzeum trzeba zwiedzić, a na pewno nie będziecie zawiedzeni. Poświęćcie też chwilę, by odwiedzić pobliski cmentarz, gdzie spoczywa Gen. Dowbor Muśnicki, a później jeszcze zobaczcie pałac, w którym mieszkał wraz z rodziną, powstańczy mural tuż przy rondzie w Lusowie i pomnik przy szkole.
 
Skała
Powstańcy Wielkopolski
Byłem w Muzeum Powstańców Wielkopolskich są trzy sale dobrze zaaranżowane wystawy w gablotach odznaczen medali. Dużo dokumentów zdjęć, sztandary jest Pan który opowiada o tym co znajduje się w każdej z sal. Dużo miejsca jest poświęcone dowódcy generałowi Dowbór Musnickiemu