Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

GPS: 52.433615 16.694415

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie gromadzi dokumenty, mapy, zdjęcia, sztandary, mundury, militaria, modele i inne pamiątki dotyczące Powstania Wielkopolskiego, Powstańców oraz żołnierzy Wojsk Wielkopolskich. Szczególny zbiór stanowią eksponaty związane z osobą gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, który mieszkał w Lusowie w latach 1919-1937. Muzeum kultywuje także pamięć córek Generała: Janiny Lewandowskiej (z domu Dowbor Muśnickiej), jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu oraz Agnieszki Dowbor Muśnickiej, zamordowanej przez Niemców w Palmirach. Na pobliskim cmentarzu znajduje się grób, w którym pochowano gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, jego żonę oraz czaszkę Janiny. W innej części wsi znajduje się zabytkowy kościół i pałac, w którym mieszkał Generał i jego rodzina.


Miejsca sprzedaży:
Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego ul. Ogrodowa 3a, Lusowo (czynne wt. 7:30-16:00, śr. - pt. 8:00-16:00, sob. 8:00-15.30 oraz w każdą drugą niedzielę miesiąca w godz. 10:00 -14:00)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

16.01.2020 - dostępny bez problemów
19.12.2019 - dostępny bez problemów
18.12.2019 - dostępny bez problemów
05.11.2019 - dostępny bez problemów
05.11.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Robert Salwowski
Bobik
Lubię tak
Co powoduje, że mówicie iż jakieś muzeum jest fajne?
Dla mnie jest kilka czynników. Po pierwsze historyczne miejsce - No i tu się zgadza, bądź co bądź generał Dowbor mieszkał w Lusowie. Po drugie tematyka - oj TAK, Powstanie Wielkopolskie to czas o którym chciałbym dużo wiedzieć. Po trzecie zbiory - i tu trudno temu muzeum coś zarzucić. Po czwarte - fakt, że muzeum stara się propagować swoją tematykę, badać kolejne wątki itp - tu widać, że się to cały czas robi. Po czwarte coś, bez czego nie byłoby wszystkich powyższych punktów - ludzie. Tu szczególne podziękowania dla Pana Grzegorza, który mnie oprowadzał. Pracują tam pasjonaci. Z wielką wiedzą, którą na dodatek fajnie przekazują. Można było zarzucać gościa pytaniami, dyskutować, wymieniać opinię, doświadczenia a przede wszystkim dowiedzieć się mnóstwa nowych, niesamowicie ciekawych rzeczy na temat powstania i samego generała. W takim miejscu znaczek to, genialny pomysł. Bo wielokrotnie chciałem odwiedzić to muzeum, a jakoś nigdy nie było po drodze, czy brakowało czasu. Znaczek „przymusił” mnie do zaplanowania wizyty i kompletnie nie żałuję, a wręcz przeciwnie. Wszystkim serdecznie polecam. Jedyny minusik, to, że jeszcze nie można płacić kartą, wiec przygotujcie sobie gotówkę, chociaż niewielką bo cena biletu dla osoby dorosłej to tylko 3 zł.
 
Pluciński Rafał nefretete1967
nefretete1967
Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Jeśli chcecie zwiedzieć muzeum w drugą niedzielę miesiąca najpierw zadzwońcie czy jest otwarte, ja się odbiłem od drzwi. Dopiero druga próba zwiedzenia muzeum się udała ( wtorek ).Samo muzeum ciekawe, przewodnik chętnie odpowiada na dodatkowe pytania.
 
Hubert A.
Hubert
877
Muzeum w Lusowie odwiedziłem już jakiś czas temu, ale jak to zwykle bywa do tego typu miejsc wracam co pewien czas. Tym razem pretekstem był znaczek turystyczny i fakt, że moje dzieci jeszcze lusowskiego muzeum nie miały okazji zwiedzać. A że są coraz starsze i już coś w szkole na temat powstania wielkopolskiego było mówione, stwierdziliśmy, że najwyższy czas na odwiedziny. To był strzał w dziesiątkę w taką ponurą i deszczową sobotę. Zamiast siedzieć w domu, w przyjemny sposób udało się zdobyć trochę wiedzy i ugruntować tą już posiadaną. Tak jak napisał Bogdan – muzeum jest niewielkie, ale ma masę eksponatów i personel, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Tu chciałbym się zatrzymać przy naszym panu przewodniku, który opowieść dostosował do wieku dzieci. W każdym razie to nie był nudny wykład, ale naszpikowana ciekawostkami opowieść historyczna, skłaniająca do myślenia i poszukiwania odpowiedzi na kolejne pytania. A te lawinowo ruszyły już w drodze powrotnej, kiedy wszystko zaczęło się układać w jedną całość. Naprawdę nie żałujcie czasu, ani pieniędzy i nie poprzestawajcie tylko na zakupie znaczka. To muzeum trzeba zwiedzić, a na pewno nie będziecie zawiedzeni. Poświęćcie też chwilę, by odwiedzić pobliski cmentarz, gdzie spoczywa Gen. Dowbor Muśnicki, a później jeszcze zobaczcie pałac, w którym mieszkał wraz z rodziną, powstańczy mural tuż przy rondzie w Lusowie i pomnik przy szkole.
 
Skała
Powstańcy Wielkopolski
Byłem w Muzeum Powstańców Wielkopolskich są trzy sale dobrze zaaranżowane wystawy w gablotach odznaczen medali. Dużo dokumentów zdjęć, sztandary jest Pan który opowiada o tym co znajduje się w każdej z sal. Dużo miejsca jest poświęcone dowódcy generałowi Dowbór Musnickiemu