Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich

GPS: 52.325883 17.564679

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich

Pierwsze próby zorganizowania we Wrześni muzeum upamiętniającego słynny strajk szkolny z 1901 r. zrodziły się w dwudziestą rocznicę pamiętnych wydarzeń. Niestety liczne komplikacjie związane z przejęciem budynku dawnej  Katolickiej Szkoły Ludowej przez kilkadziesiąt lat uniemożliwiały założenie w tym miejscu placówki muzealnej. Gromadzone w tym czasie przez mieszkańców Wrześni eksponaty czasowo eksponowano w odnowionej sali miejskiego ratusza. W czasie wojny hitlerowcy zniszczyli zgromadzone w ratuszu eksponaty dotyczące Wiosny Ludów i Strajku Dzieci Wrzesińskich. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich uroczyście zostało otwarte 29 maja 1966 r. Pierwszym kustoszem został Antoni Ciszak, działacz kultury i miłośnik historii regionalnej. W muzeum oprócz archeologi, etnografii i kultury materialnej wyodrębniono działy dotyczące walk narodowowyzwoleńczych (Wiosna Ludów, Powstanie Styczniowe, Strajk Szkolny, Powstanie Wielkopolskie). W ciągu kolejnych dziesięcioleci muzeum kilkakrotnie przebudowywano, by dostosować go do stale rosnącej kolekcji eksponatów. Sam budynek dawnej szkoły powstał w 1790 r.  Po upadku powstań narodowych piwnice szkoły służyły jako przejściowy areszt dla uczestników powstań Wiosny Ludów 1848 r. i powstania styczniowego 1863-64 r. W czasie trwania strajku szkolnego w ramach tzw. "Hebungspolitik" wybudowano nowy budynek szkolny, zaś stary sprzedano. W 1974 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków.


Miejsca sprzedaży:
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, ul. Dzieci Wrzesińskich 13, Września

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich

14.11.2019 - dostępny bez problemów
07.11.2019 - dostępny bez problemów
14.08.2019 - dostępny bez problemów
12.08.2019 - dostępny bez problemów
29.07.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Muzeum
ZT dostępny w dalszym ciągu w biurze/kasie na 2 piętrze ale obok drzwi muzeum pojawił się w gablotce z upominkami i wydawnictwami.
 
Turysta
Znaczek Turystyczny 276
Znaczek dostępny bez problemów w cenie standardowej 7 złotych
 
Robert Salwowski
Bobik
Historyczne miejsce
Jak uruchomimy wyobraźnie i pomyślimy o tym, że właśnie w tych salach dzieci z wielka odwagą i determinacją walczyły z zaborcą o polskość to robi wrażenie. Uważam, że to jedno z bardzo ważnych miejsc dla historii walki Polaków o niepodległość. Koniecznie odwiedźcie ławeczkę im. jednej z dziewczynek wtedy strajkujących. Bardzo urokliwe miejsce
 
Danuta Świątek
Dana
Muzeum
Niestety też trafiłam na inwentaryzację... Ale ZT mam - nielegalnie???
Przed wyjazdem dzwoniłam do muzeum, aby dowiedzieć się czy pracują w niedzielę 26 11 17. Miałam zamiar odwiedzić Wrześnię wracając z weekendowej wyprawy. Na swojej stronie mają napisane, że pracują w 4 niedzielę miesiąca. Szkoda, że nie napisali, że dotyczy to tylko sezonu turystycznego, czego się dowiedziałam przez telefon. Odwiedziłam wrześnię rozpoczynając wyprawę. Niestety nie przyszło mi do głowy zapytać przez telefon, czy czasem nie macie inwentaryzacji... Upewniłam się tylko co do godzin pracy w ciągu tygodnia. Wątpię, czy wybiorę się tam drugi raz. Wrześnię zwiedziłam, jak i okolicę (np. Pyzdry, gdzie w muzeum zostawiłam ulotkę).
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Niestety, trafiłem na inwentaryzację, i muzeum nie udało mi się zwiedzić, szkoda.
Znaczek i pieczątki na drugim pietrze w bibliotece.
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 276
Po początkowych "schodach" w cudzysłowiu jak i dosłownie, można nabyć znaczek w cenie standardowej. Sama ekspozycja znajduje się na parterze i jest to ciekawa wystawa związana z oporem dzieci przed nasilającą się germanizacja Wielkopolski.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No.276
Muzeum raczej nie typowo zorganizowane. Przy drzwiach na parterze dzwonek. Dzwonimy z drugiego piętra schodzi człowiek trzeba wejść po dość stromych drewnianych schodach na 2 piętro gdzie znajduje się kasa i gdzie można nabyć bilet i znaczek(tylko dla wtajemniczonych), bo muzeum jeszcze nieoznakowane. Sale do zwiedzania znajdują się na parterze ciekawa wystawa zdjęciowo opisowa okresu strajków szkolnych oraz historii Wrześni. Znaczek cena 7 zł.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 276
Znaczki do kupienia w biurze muzeum na 2 pietrze, cena standardowa.
W muzeum znajduje się zrekonstruowana izba klasowa z okresu strajku szkolnego oraz eksponaty przybliżające historię miasta i regionu.
Warto zapoznać się z ekspozycją muzeum.
 
Krzysztof
wiadomość praktyczna
Muzeum jest na parterze, ale trzeba wspiąć się na 2 piętro bo tam jest biuro Muzeum oraz kasa i sprzedaż znaczków turystycznych.