Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1260
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1260!

No. 1061 Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu

GPS: 50.279143 19.560939

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1061 Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu

Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza liczy już z górą 100 lat. Mieści się ono w dwóch salach zabytkowej kamienicy przy rynku. Wśród muzealnych eksponatów do najcenniejszych należy bardzo dobrze zachowany miecz z przełomu XIII i XIV wieku, zwany „katowskim”. Inne cenne artefakty to m.in. pistolet skałkowy, fragmenty drewnianych rur wodociągowych z XVI-XVII w., sztylet, znalezione na zamku w Rabsztynie kule szwedzkie, czy fragmenty naczyń rzymskich z okresu brązu. Szczególnie ważne dla lokalnej tradycji są wyroby Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych. Na uwagę zasługują również lokalne stroje ludowe, świątki z nieistniejących już kapliczek. Najważniejszą jest jednak ekspozycja górnictwa kruszcowego m.in. stare narzędzia górnicze, kopaczka, lampki, kilofki, młotki, pyrliki, drewniany młot górniczy, moździerz do rozdrabniania i sito do przesiewania rudy. W zbiorach malarstwa znajduje się kilka XIX-wiecznych litografii Napoleona Ordy, obrazy o tematyce górniczej Władysława Jastrzębskiego oraz portrety olkuskich gwarków. Osobną grupę eksponatów stanowią rzeźby i obrazy olkuskich artystów oraz grafiki. 


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu, ul. Rynek 20, Olkusz


03.02.2024 - dostępny bez problemów
15.09.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
12.08.2023 - dostępny bez problemów
25.07.2023 - dostępny bez problemów
25.07.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Adam
saddam
ZT 1061
Znaczek dostępny bez problemu w muzeum, i to w weekend. Jak się dowiedziałem na miejscu, muzeum zazwyczaj jest otwarte również w weekendy i dość rzadko się zdarza, żeby kogoś z obsługi nie było na miejscu.
Samo muzeum bardzo kameralne, a ponoć nie wszystkie zbiory są eksponowane, ze względu na ograniczone miejsce.
 
Krzysztof
S
Zamknięte na głucho. Muzeum prowadzi jedna osoba, więc jak nie może przyjść do pracy to nie ma komu otworzyć. W informacji turystycznej mówią, że najlepiej umawiać się na zwiedzanie telefonicznie z wyprzedzeniem. Lipa
 
Piotr Uba
Piotr Uba
PTTK nie dla turysty
Nigdy bym się nie spodziewał, że obiekt, który firmuje PTTK potraktuje turystę per noga. Wg strony internetowej w weekendy muzeum czynne od 10.00 do 14.00. Tymczasem w sobotę około południa pocałowaliśmy kratę zamkniętą na głucho. Żadnej informacji z wyjaśnieniem. Za to wisi informacja o otwarciu... tylko w dni powszednie. Jakieś żarty. A właśnie na to muzeum przede wszystkim miałem chrapkę.
 
Danuta Świątek
Dana
Muzeum
Muzeum całkiem ciekawe, warto obejrzeć. ZT bez problemu dostępny w PTTK.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1061
Muzeum bardo małe dobrze ukryte za parasolami restauracji w zabytkowej kamienicy przy rynku w Olkuszu. W dwóch małych salkach zgromadzone artefakty z okolicy wszystkie z opisami. A z przyziemnych spraw muzeum bez przewodnika cena biletu ulgowego już 8 zł(na stronie jeszcze 3 zł).W muzeum można nabyć trzy ZT 1059, 1060 I 1061. W cenie po 8 zł. Dobrze podane tak, że dopiero w domu zauważyłem, iż No. 1061 Ma brak kuponu( komplet będę musiał zamówić w Centrali)
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w kasie muzeum.
Muzeum malutkie, kameralne. Ale przyjemnie się je ogląda.

W sezonie napis zasłonięty parasolami restauracji, która znajduje się na parterze budynku.
Muzeum jest na 1 piętrze.

Olkusz ogólnie przedstawia się ładnie.
Spodziewałam się, że zwiedzanie wszystkich atrakcji znaczkowych i poszukiwania Gwarków zajmą nam cały dzień a tymczasem spacerowym krokiem + obiad zajęły nam może 5h
 
Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
1061
Kameralne muzeum z bardzo ciekawymi eksponatami.
Należy zobaczyć.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Muzeum
Nieduże ale ciekawe! Eksponaty bardzo zyskują gdy słucha się ciekawych opowieści Pani Przewodnik!
Do Muzeum wchodzimy przez restaurację - latem proszę się nie zrażać (nie widać napisu muzeum gdyż zasłaniają go parasole) - wchodzimy do środka i na lewo schodkami do góry. Warto!
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu
W budynku PTTK turysta znajdzie wiele ciekawych eksponatów, pozna historię Olkusza, zakupi ZT a na parterze zaspokoi podniebienie w restauracji. Dziękujemy za ciekawe opowieści i miłą obsługę.
 
Krzysztof Ulka
krist58
1061 Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu
Muzeum znajduje się na pierwszym piętrze kamienicy. Oprócz tego znaczka dostępne dwa inne 1059 i 1060.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Muzeum
Muzeum niewielkie i niepozorne okazuje się jednak bardzo ciekawe. Pani Prezes olkuskiego PTTK, która oprowadzała mnie po muzeum, ciekawie opowiada o zebranych eksponatach, histori miasta i olkuskich ciekawostkach. Warto odwiedzić. Dostępne 3 znaczki 1059, 1060 I 1061.