Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

No. 1245 Piece wapiennicze Dombrovsk'yego w Gogolinie

GPS: 50.490789 18.021347

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1245 Piece wapiennicze Dombrovsk

Piece wapiennicze w centrum Gogolina, wybudowane zostały w 1874 r. i stanowią symbol przemysłu wapienniczego, który zadecydował o przekształceniu Gogolina w jedno z najważniejszych centrów produkcji wapna na Górnym Śląsku. Piece zostały wymurowane z łamanego kamienia wapiennego, spiętego stalowymi obejmami. Wewnątrz wyłożono je cegłą żaroodporną. W przyziemiu każdego z pieców zlokalizowane są trzy otwory wydobywcze zamknięte pełnym łukiem. W piecu o kształcie stożka między otworami wydobywczymi zlokalizowano płytkie wnęki zamknięte pełnym łukiem. Pomiędzy ulicami Strzelecką, Kościelną i Kolejową, przez ponad 120 lat funkcjonowały zakłady przemysłu wapienniczego z siedmioma piecami szybowymi, sześcioma piecami kręgowymi, młynownią wapna nawozowego, oddziałem produkcji wapna hydratyzowanego, warsztatami, bocznicą kolejową, własną elektrownią i budynkiem administracyjnym. W 2003 roku rozebrano piece Bunke – Pacht. Zachowano trzy piece szybowe zbudowane przez Wilhelma Dombrovsky’go, nazywane „Piecami Dombrovsky’ego”. Obecnie piece stanowią cenny zespół zabytkowy, co podnosi walory turystyczne miasta. 


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna Gminy Gogolin przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie, Plac Dworcowy 5, Gogolin


27.12.2023 - dostępny bez problemów
30.10.2023 - dostępny bez problemów
05.10.2023 - dostępny bez problemów
05.10.2023 - dostępny bez problemów
05.10.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No.1245
W drodze do wapienników idąc od GOK mijamy budynek, w którym można smacznie zjeść to mały lokal z dumną nazwą Restauracja Centrum i jak się okazuje jest to miejsce ulubione przez wędrowców z Szlaku Znaczka Turystycznego. Znaczki do nabycia w Informacji GOK od poniedziałku do piątku w godz.7: 30 15: 30. Miejsce dobrze oznaczone i naklejka i naszym plakatem. Tu też można nabyć ZO i ZT No.1244. Oraz co ciekawego można zobaczyć w Gogolinie gdzie zmieść smacznie i dobrze. W tym miejscu Dziękujemy Pracowniczką GOK za miłą obsługę i dobrą rzetelną informację
 
Krzykos
Krzykos
ZT 1245
Nie sposób nie zauważyć pieców, podczas spaceru po mieście. Budowle ładnie odrestaurowane, wokół skwer z tablicami informacyjnymi. Obok parking.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
piece
Ciekawy zabytek techniczny. Ładnie odrestaurowane, obok kilka tablic informacyjnych, z których można dowiedzieć się o historii przemysłu wapienniczego w Gogolinie. Nie są to jedyne piece więc warto pospacerować i obejrzeć kilka innych.
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Gogolin
Znaczki dostępne bez problemu w Gminnym Ośrodku Kultury - drzwiami obok it, na I piętrze w sekretariacie
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
ZT
Fajnie, pięknie, ale dlaczego Informacja Turystyczna jest tak krótko czynna. Tylko od 8,30 do 12,30 codziennie od poniedziałku do piątku.
 
Hubert A.
Hubert
Piece
Piece Dombrovsk'yego robią wrażenie. Praktycznie tuż przy nich jest miejsce parkingowe, więc to dobry punkt startowy do zwiedzania Gogolina. My zaczęliśmy w innym miejscu i przy innych piecach, a dopiero w tym miejscu zakończylismy zwiedzanie miasteczka. Polecamy także udać się do pozostałości innych pieców przy ulicy Krótkiej, nieopodal dworca. Jeden z wapienników znajduje się na prywatnej posesji, ale kolejny/kolejne kawałek dalej są na terenie ogólnodostępnym, więc można je zobaczyć z bliska.
 
Hanna Piekut - Stanisławska
Hanna
gdzie po znaczek
Informacja turystyczna nastawiona na turystów
poniedziałek 08:30–12:30
wtorek 08:30–12:30 środa 08:30–12:30
czwartek 08:30–12:30
piątek 08:30–12:30
sobota Zamknięte
niedziela Zamknięte
 
Skała
Piece Wapiennicze
Wpisane do rejestru zabytków 3 piece wapiennicze i odrestaurowane dodają uroku temu miastu Gogolin Skała
 
Mirek Czekała
mczek
Jest !
Stoją i mają się Dobrze :)