Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 1075 Podziemia Mennicy w Olkuszu

GPS: 50.279099 19.560353

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1075 Podziemia Mennicy w Olkuszu

Ekspozycja „Podziemny Olkusz” w piwnicach dawnego starostwa jest poświęcona historii olkuskiego górnictwa oraz mennicy królewskiej. Można tu zobaczyć m.in. modele i repliki dawnych urządzeń górniczych i hutniczych, takich jak m.in. kierat, płuczka, śruba Archimedesa, czy tzw. Paternoster. Jest też część poświęcona metalurgii, gdzie prezentowane są repliki pieców używanych do wytopu ołowiu i srebra. Jedna z komór piwnic, nazwana „Srebrną komnatą”, jest opowieścią o historii srebra od starożytności po czasy współczesne. Uwagę przyciąga replika Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich, którego oryginał znajduje się w olkuskiej bazylice. W ekspozycji została także przedstawiona historia olkuskiej mennicy.  W gablotach są prezentowane m.in. znaleziska archeologiczne, na jakie natrafiono podczas rewitalizacji olkuskiej starówki. Można tu zobaczyć m.in. formę do odlewania krążków, z których potem wybijano monety, czy fragmenty zabytkowych kafli piecowych. Przybliżeniu historii olkuskiego górnictwa i hutnictwa służą multimedia, czyli m.in. filmy, animacje, prezentacje, nagrania dźwiękowe i gry edukacyjne.


Miejsca sprzedaży:
> Podziemny Olkusz, ul. Rynek 4, Olkusz


02.05.2024 - dostępny bez problemów
20.04.2024 - dostępny bez problemów
25.02.2024 - dostępny bez problemów
12.08.2023 - dostępny bez problemów
25.07.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Paweł Dąbek
Kirk86
Znaczek
Znaczek dostępny w Punkcie Informacji Turystycznej Rynek 4 (sklep z pamiątkami po prawej od wejścia). Na miejscu dostępne są łącznie 3 znaczki (1074,1075,1076). Cena 10 zł za szt. Można płacić kartą :)
 
Danuta Świątek
Dana
Podziemia Mennicy
Dalsza część muzeum. Tym razem to podziemia mennicy. Nowoczesne muzeum
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczki dostępne w sklepiku z pamiątkami Dawnego Starostwa.
Można płacić kartą.
Same podziemia mennicy są bardzo interesujące i świetnie zorganizowane.
Olkusz ogólnie przedstawia się ładnie.
Spodziewałam się, że zwiedzanie wszystkich atrakcji znaczkowych i poszukiwania Gwarków zajmą nam cały dzień a tymczasem spacerowym krokiem + obiad zajęły nam może 5h
 
Adam
saddam
ZT
Wszystkie 3 znaczki (1074, 1075 i 1076) można kupić w sklepiku z pamiątkami w budynku dawnego starostwa. Cena - 8zł/szt.
W sezonie turystycznym warto sobie zarezerwować bilety wcześniej. Poza sezonem nie powinno być problemu z dostaniem się na zwiedzanie.
 
Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
1075
Podziemia w Olkuszu prezentują się okazale.
Zapewne ogrom pracy w ten pomysł włożono.
Warto było zrobić i warto zobaczyć.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
Podziemia Mennicy w Olkuszu
Jedna z dwóch tras Podziemnego Olkusza zaprowadzi nas w odkryte podpiwniczenia gdzie oprócz eksponatów jest też mnóstwo elementów multimedialnych z ciekawymi informacjami. Super robota organizatorów.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Podziemia
Najnowsza, otwarta zaledwie tydzień temu, atrakcja Olkusza. W ramach jednego biletu dostępne są 2 oddzielne obiekty. W podziemiach dawnego ratusza znajduje się wystawa dotyczącą historii Olkusza. Natomiast w podziemiach dawnego starostwa ekspozycja na temat olkuskiego górnictwa. Nowocześnie, multimedialnie i ciekawie. Na obie trasy trzeba poświęcić minimum 1,5 godziny. Znaczki z podziemi i murów miejskich dostępne są w budynku starostwa w sklepie z upominkami. Pieczątki nie ma w kasie,jest w jednej z sal wystawowych podziemi ratusza.