Na dzień dzisiejszy w Polsce są 874 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 874 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 844 Połonina Wetlińska - Bieszczady

GPS: 49.164505 22.534736

Góry, schroniska

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 844 Połonina Wetlińska  - Bieszczady

Połonina Wetlińska to masyw w Bieszczadach Zachodnich. Większa jej część znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Połonina Wetlińska i sąsiedni Smerek swoje nazwy wzięły od leżących u ich stóp wsi, a nadali je austiaccy kartografowie. Ogólnie nazwa połonina odnosi się do zbiorowisk muraw alpejskich i subalpejskich wykształconych ponad górną granicą lasu w Karpatach Wschodnich. Jest to górskie piętro roślinności o naturalnym charakterze. W Bieszczadach jeszcze w okresie międzywojennym na Połoninie Wetlińskiej masowo wypasano bydło i były to stada składające się nawet z 200 szt. zwierząt. W czasie  I wojny światowej Połonina Wetlińska była miejscem ciężkich walk pomiędzy wojskami rosyjskimi, a austriackimi. Na szczycie Połoniny Wetlińskiej znajduje się schron Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dziś Połonina Wetlińska jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Jest doskonałym punktem widokowym, z którego przy sprzyjających warunkach widoczność sięga nawet 200 km. Ponadto to siedlisko wielu rzadkich gatunków roślin jak lepnica karpacka, tocja karpacka, turzyca dacka czy chaber Kotschyego. 


Miejsca sprzedaży:
Schron BdPN na Połoninie Wetlińskiej
Punkt Informacyjno-Kasowy BdPN Przełęcz Wyżna" (od kwietnia do listopada)


06.09.2019 - dostępny bez problemów
05.09.2019 - dostępny bez problemów
07.08.2019 - dostępny bez problemów
18.07.2019 - dostępny bez problemów
12.07.2019 - dostępny z małymi problemami

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Rafał
Rafał
No. 844
Znaczek dostępny bez problemów ale....w Chatce Puchatka. Cena 8 zł. W punkcie kasowym na Przełęczy Wyżna - znaczki w dniu dzisiejszym się skończyły. A o samej Połoninie nie wspomnę. Widoki zapierają dech w piersiach.
 
Ola
Re: No. 844
Schronisko nazywa się tak, jak jest napisane w opisie znaczka - Schron BdPN na Połoninie Wetlińskiej (nazwa Chatka Puchatka od kilku lat nie jest oficjalna), także miejsce sprzedaży się zgadza :)
 
Piotrek
ZT 844
Odszedłem z kwitkiem od okienka. Wtem Pani woła - przywieźli! Jestem szczęśliwym pierwszym nabywcą ZT 844. Nie polecam podejścia na Połoninę w sezonie od Przełęczy Wyżnej. Idzie jak na Giewont - z nosem w pośladkach poprzednika.