Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 844 Połonina Wetlińska - Bieszczady

GPS: 49.164505 22.534736

Góry, schroniska

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 844 Połonina Wetlińska  - Bieszczady

Połonina Wetlińska to masyw w Bieszczadach Zachodnich. Większa jej część znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Połonina Wetlińska i sąsiedni Smerek swoje nazwy wzięły od leżących u ich stóp wsi, a nadali je austiaccy kartografowie. Ogólnie nazwa połonina odnosi się do zbiorowisk muraw alpejskich i subalpejskich wykształconych ponad górną granicą lasu w Karpatach Wschodnich. Jest to górskie piętro roślinności o naturalnym charakterze. W Bieszczadach jeszcze w okresie międzywojennym na Połoninie Wetlińskiej masowo wypasano bydło i były to stada składające się nawet z 200 szt. zwierząt. W czasie  I wojny światowej Połonina Wetlińska była miejscem ciężkich walk pomiędzy wojskami rosyjskimi, a austriackimi. Na szczycie Połoniny Wetlińskiej znajduje się schron Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dziś Połonina Wetlińska jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Jest doskonałym punktem widokowym, z którego przy sprzyjających warunkach widoczność sięga nawet 200 km. Ponadto to siedlisko wielu rzadkich gatunków roślin jak lepnica karpacka, tocja karpacka, turzyca dacka czy chaber Kotschyego. 


Miejsca sprzedaży:
> Punkt informacyjno-kasowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego "Brzegi Górne" (w sezonie turystycznym)
> Punkt Informacyjno-Kasowy BdPN Przełęcz Wyżna" (w sezonie)
> Od połowy XI do połowy IV: Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej BdPN, Lutowiska 2, (naprzeciw parkingu przy kościele)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 844 Połonina Wetlińska  - Bieszczady
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 844 Połonina Wetlińska  - Bieszczady
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 844 Połonina Wetlińska  - Bieszczady
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 844 Połonina Wetlińska  - Bieszczady
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 844 Połonina Wetlińska  - Bieszczady
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 844 Połonina Wetlińska  - Bieszczady

23.08.2023 - znaczek zbyt drogi
23.08.2023 - znaczek zbyt drogi
22.08.2023 - znaczek zbyt drogi
22.08.2023 - znaczek zbyt drogi
30.06.2023 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Paweł
Skba
Znaczek kupiony przy wejściu na połonine wetlińska
 
Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
844
ZT zakupiony w Lutowiskach.
Osadzki Wierch zdobyłem 1 raz,natomiast przez 9 dni spędzonych w Bieszczadach widziałem Go codziennie z balkonu w różnych sytuacjach pogodowych.
 
MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Ruszyliśmy z Przełęczy Wyżna, znaczek dostępny na szlaku w punkcie kasowym za 8 zł, trasa na połoninę dość wymagająca, daliśmy radę, żeby pochodzić w chmurach;) ale widzieliśmy z dość bliskiej odległości lisa, cudo...
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
ZT
Dostępny w punkcie Brzegi Górne
 
Adam
saddam
ZT 844
26.08 znaczek był dostępny bez problemu w punkcie przy parkingu w Brzegach Górnych. Połonina Wetlińska zrobiła na mnie o wiele większe wrażenie niż Tarnica, ale zapewne wpływ na to miała o wiele lepsza pogoda niż dzień wcześniej na Tarnicy :) O dziwo, ludzi na Wetlińskiej było zdecydowanie mniej niż na najwyższej górze Bieszczadów.
 
Lizak
Ostatnia taka pamiątka
Łezka się w oku zakręciła gdy początkiem czerwca stanąłem przed ruinami Chatki... To koniec pewnej epoki. Najpierw Kurek zszedł w doliny, teraz barbarzyńcy zniszczyli Chatkę. Idzie nowe, takie za pieniądze i z plastiku. Co zrobić, wszak "Wszystko Płynie.."
 
Marcin N
Chatka Puchatka
Dziś doskonała pogoda na zdobywanie szczytu. Znaczek dostępny bez problemów. Dostępny w dużych ilościach i dobrze widoczny w „Chatce Puchatka”. Było wspaniałe.
 
Krzysztof
Chatka Puchatka
Zimowe zdobycie szczytu na chatce. Słaba widoczność. Niezapomniane wrażenia z powodu zimowej aury
 
Krzykos
Krzykos
ZT 844
Znaczek dostępny bez problemu w punkcie kasowym BdPN na Przełęczy Wyżnej w cenie 8 zł.
W dniu, w którym wybraliśmy się do "Chatki Puchatka", Połonina zazdrośnie skryła swoją krasę - na górze było "mleko" i prószył śnieg. Jednak już następnego dnia, Bieszczady wysłuchały naszych zaklęć i mogliśmy podziwiać piękno obu Połonin: Wetlińskiej i Caryńskiej.
To trzeba zobaczyć na własne oczy...
 
Rafał
Rafał
No. 844
Znaczek dostępny bez problemów ale....w Chatce Puchatka. Cena 8 zł. W punkcie kasowym na Przełęczy Wyżna - znaczki w dniu dzisiejszym się skończyły. A o samej Połoninie nie wspomnę. Widoki zapierają dech w piersiach.
 
Ola
Re: No. 844
Schronisko nazywa się tak, jak jest napisane w opisie znaczka - Schron BdPN na Połoninie Wetlińskiej (nazwa Chatka Puchatka od kilku lat nie jest oficjalna), także miejsce sprzedaży się zgadza :)
 
Piotrek
ZT 844
Odszedłem z kwitkiem od okienka. Wtem Pani woła - przywieźli! Jestem szczęśliwym pierwszym nabywcą ZT 844. Nie polecam podejścia na Połoninę w sezonie od Przełęczy Wyżnej. Idzie jak na Giewont - z nosem w pośladkach poprzednika.