Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1165
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1165!

No. 1148 Pomnik Czynu Powstańczego - Góra św. Anny

GPS: 50.455152 18.160896

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1148 Pomnik Czynu Powstańczego - Góra św. Anny

Jednym z obiektów związanych z krajobrazem Góry św. Anny jest Pomnik Czynu Powstańczego. Wzniesiono go w 1955 r. według projektu Xawerego Dunikowskiego, krakowskiego rzeźbiarza, malarza i pedagoga. Wybudowany został on w miejscu, w którym przed II wojną światową stało mauzoleum nazistowskie. Historia niemieckiego mauzoleum kończy się w 1945 roku, kiedy to został wysadzony w powietrze. Na jego miejscu wybudowano obecny obiekt nawiązujący do III Powstania Śląskiego. Pomnik Czynu Powstańczego składa się z czterech potężnych filarów zwieńczonych granitowymi belami. Przedstawia on otwarty dom śląski z symbolicznym ogniskiem domowym – zniczem. Na zniczu znajdują się polskie odznaczenia bojowe: Śląski Krzyż Powstańczy i Order Krzyża Grunwaldu. Na granitowym podeście,  stoją cztery dwumetrowe rzeźby figuralne przedstawiające śląskie społeczeństwo: kobietę z dzieckiem, hutnika, górnika i rolnika. Pod architrawem pomnik ozdobiony jest elementami fauny i flory oraz symbolami pracy. Zewnętrzne ściany pylonów pokryte są płaskorzeźbami i ołowiowymi rytami, które przedstawiają w skrócie historię Śląska i walkę jego ludu.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej w Górze św. Anny, ul. Leśnicka 10, Góra Świętej Anny


10.08.2022 - dostępny bez problemów
24.07.2022 - dostępny bez problemów
10.07.2022 - dostępny bez problemów
02.07.2022 - dostępny bez problemów
02.07.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Danuta Świątek
Dana
Pomnik
Pomnik, duży, robi wrażenie. Całe miasteczko świetnie położone na Górze Św. Anny. Widzę tu jeszcze kilka możliwości na ZT. Jeden podobno w trakcie załatwiania (!!!). Niestety It zamknięta, bez powiadomienia.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 1148 Pomnik Czynu Powstańczego - Góra św. Anny
Znaczki do nabycia w IT na Górze Św. Anny. Bardzo sympatyczna i miła obsługa. Warto zejść od pomnika do amfiteatru który znajduje się poniżej urwiska i sprawdzić akustykę.