Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 131 Ratusz w Dzierżoniowie

dolnośląskie
GPS: 50.728207 16.651125

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 131 Ratusz w Dzierżoniowie

Średniowieczna wieża dzierżoniowskiego ratusza zbudowana jest na planie kwadratu. Na początku XVII w. dzięki cechowi tkackiemu uzyskała piękną balustradę z herbem miasta i godłem Habsburgów. W posadzkę wmurowana jest zagadkowa płyta astrologiczna o nieznanym datowaniu. Na wieży od południowej strony znajduje się kopia zaginionej w latach 80. postaci z bębenkiem, upamiętniająca legendarnego dobosza ratującego miasto z opresji podczas oblężenia przez wojska szwedzkie. Wchodząc na wieżę ratuszową podziwiać można galerię przedwojennych fotografii miasta, obejrzeć mechanizm zabytkowego zegara z 1882 r. W dolnej części wieży znajduje się warsztat, który jest rekonstrukcją XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej. Można w nim samodzielnie wybić kopię halerza z 1352 roku z inicjałami MCR (Moneta Civitas Rychbach) na awersie i dolnośląskim orłem na rewersie. Cennik biletów na wieżę: bilet normalny – 2 zł, bilet ulgowy – 1 zł.


Miejsca sprzedaży:
> Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 1

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 131 Ratusz w Dzierżoniowie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 131 Ratusz w Dzierżoniowie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 131 Ratusz w Dzierżoniowie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 131 Ratusz w Dzierżoniowie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 131 Ratusz w Dzierżoniowie

13.11.2023 - dostępny bez problemów
08.10.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
17.07.2023 - dostępny bez problemów
16.04.2023 - dostępny bez problemów
09.07.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Radzioactive
131
Ładny budynek stanowiący jedną z wizytówek miasteczka. Widok z ratuszowej wieży - piękny, szczególnie przy dobrej pogodzie. Na dodatkowy plus - miła obsługa sklepiku i bardzo przystępne ceny pamiątek, w tym także znaczka, który kosztuje 6zł.
 
Tomasz Ryczek
Ryku
znaczek
super miejsce dzięki Panu przewodnikowi

cena 6 zł
 
Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 131
Informacja turystyczna zamknięta, choć z informacji zamieszczonych na stronie wynika, że powinna być w sobotę czynna.
 
Andrzej Dworzyński
Andrzej D.
dzierżoniów
Teraz tak patrzę na wpisy poprzedników i nie pamiętam czy za znaczek płaciłem 6 zł czy więcej bo zrobiłem jeszcze inne zakupy przy okazji. Widok z wieży cudny - akurat trafiłem na piękną pogodę i widać było i Wrocław i Góry Sowie i jakieś jeszcze inne mniej znane obiekty. Miasto ma kilka innych ciekawych zabytków i te też można ująć na znaczkach. Trzeba tu wrócić, bo nie wszystko w ciągu połowy dnia da się zobaczyć.
 
VUVA
VUVA
Dzierżoniów
Cena znaczka - 6 zl.
Wejścia na wieżę są bezpłatne :)
+ 2 pieczątki (=
 
Michał
montana21
Dzierżoniów
Znaczek dostępny bez problemów ale odnalezienie IT już z małymi problemami.
 
Danuta Świątek
Dana
Ratusz
Ratusz i It zostaly zrehabilitowane! Okazalo sie, ze It jest w pasazu, ktory jest zamykany podczas jej zamkniecia. Dzisiaj otwarte bylo od 10-ej. ZT na stojaczku i ozdobnej tablicy w ksztalcie kola po 7 zl. Wejscie na wieze darmowy. Widok piekny!
 
Danuta Świątek
Dana
IT
Jak pisalam, zadzwoniłam i Powiedzialam się ze wczoraj było do 13 i była kartka i na stronie internetowej - no jakbym tam nie była i tego nie czytała! Kartki na drzwiach po 17 juz nie było! Dzisiaj natomiast czynne jest w godz. 10-18!!! A ja jestem w pociągu i będę na Rynku ok 9.30 Pranoja!!!!!!
 
Danuta Świątek
Dana
Ratusz
W Internecie jest, że IT Rynek 1 jest otwarta do 18! Po znaczkowych zdobyczach w Ząbkowicach Śląskich i Bardzie będąc w pociągu po 17 - szybka decyzja i wysiadamy aby zwiedzić Ratusz! Rynek po remoncie ale nr 1 nie jest przyczepiony i go szukalam Sygnaturki It nie ma na drzwiach Promocji Miasta. Jest maklejka ZT - cóż z tego, jeżeli nie mogłam go kupić. Jutro zanim pojade zadzwonie do UM o 7 rano! Hasło "Dzierżoniów pozytywnie naztraja" u mnie dzisiaj się nie sprawdziło!
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Ratusz i Wieża
Byliśmy w piątek, więc Znaczek kupiliśmy bez problemu. Dodatkowo weszliśmy na wieżę, z której roztacza się piękny widok na Góry Sowie. W mennicy wykuliśmy dwie monety, a na dole przy kasie dzieci miały dodatkowe atrakcje przy kolorowaniu smoków i układaniu puzzli z widokiem Dzierżoniowa. Do tego bardzo miła obsługa - więc czegoż chcieć więcej? Polecamy!
 
Hubert
Dzierżoniów
Rzeczywiśćie, cena znaczka to 6 zł i to wielki plus dla Dzierżoniowa. CIT bardzo dobrze wyposażone i obsługa niezwykle miło usposobiona względem turysty. Niestety wejśćie na wieżę niemożliwe do września z powodu jakiegoś remontu.
 
Rafał 82
RATUSZ
Obsługa w CIT bardzo mila, widok z wieży bajkowy zwłaszcza jak ogląda sie okolice przez lunetę na szczycie. Bardzo ciekawe monety które można własnoręcznie wybić w mennicy. Cena ZT szok 6 zł - inni powinni brać przykład.
 
Kuba s.
Dzierżoniów
My byliśmy zarówno we 08.2015, jak i w 10.2015 i za kazdym razem punkt zamknięty, na wieżę nie udało się wejść. Tyle tylko, że miejsce sprzedazy faktycznie dobrze oznaczone. No ale na wieżę można było popatrzeć tylko z zewnątrz, niestety...
 
wiktoria768
Znaczek
Niestety punkt sprzedarzy jak i wejście na wieżę i do mennicy zamknięte. Byliśmy w niedzielę między 11.00 a 16.00. Może warto podać godziny w których można zwiedzić ratusz i mennicę oraz kupić znaczek.
 
Leszek
RATUSZ
UROCZE MIASTO, A CENA ZNACZKA 6 ZŁ
 
Samanta
ZT
Ratusz owszem jest, ale otwarty do 15.30. Widziałam nawet logo znaczka na drzwiach sklepiku, ale niestety był zamknięty.