Na dzień dzisiejszy w Polsce są 874 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 874 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 773 Ratusz w Jaworze

GPS: 51.050426 16.193413

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 773 Ratusz w Jaworze

Ratusz w Jaworze został wzniesiony pod koniec XIV wieku, a pierwsza wzmianka o tej budowli pochodzi z 1373 roku. W 1394 roku wzniesiono wieżę ratuszową, która po licznych przebudowach zachowała się do czasów obecnych. Wieża spełniała rozmaite funkcje. Wypatrywano z niej pożarów i innych niebezpieczeństw, ale była także punktem orientacyjnym z zegarem odmierzającym czas. W późniejszych latach mieściło się tu nawet archiwum, więzienie, a nawet skarbiec. Sam ratusz przebudowano w 1617 roku, a następnie po pożarach w 1846 i 1895 roku został rozebrany. W 1897 roku zastąpiony został nową siedzibą władz miejskich wybudowaną w stylu renesansowym  wg. projektu berlińskiego architekta H. Gutha. Kolejny remont ratusza przypadł na lata  1937-1939 i wtedy też wykonano freski na elewacji zewnętrznej. Najważniejszą salą w ratuszu jest sala rajców, w której oknach znajdują się ciekawe witraże wykonane w Berlinie. Jeden z nich przedstawia panoramę miasta wraz z herbami Jawora i Księstwa Jaworskiego. W wyposażeniu sali zachowały się również ozdobne, wykończone skórą fotele i krzesła z tłoczonym herbem Jawora. Ratusz pełniący funkcję siedziby władz miejskich udostępniony jest również zwiedzającym. 


Miejsca sprzedaży:
"CN Pietrzyk" (Sklep ogrodniczy) pl. Wolności 24, Jawor (czynne pn. - pt. 8:00 - 16:00 sob. 8:00 - 13:30)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 773 Ratusz w Jaworze
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 773 Ratusz w Jaworze
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 773 Ratusz w Jaworze

24.08.2019 - dostępny bez problemów
08.08.2019 - dostępny bez problemów
27.07.2019 - dostępny bez problemów
11.07.2019 - dostępny bez problemów
07.07.2019 - dostępny z małymi problemami

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Małgorzata Pałka
Małgorzata
ratusz
Bardzo ładny rynek z ratuszem. Warto odwiedzić miasto podczas Święta Chleba i Piernika. Wokół ratusza pełno stoisk z wypiekami, a w Muzeum Regionalnym warsztaty dla dzieci.
Znaczek dostępny w standardowej cenie.
 
Hubert A.
Hubert
ratusz
Budowla majestatyczna, ciekawa i .... no właśnie zobaczcie sami. Ciekawe natomiast otoczenie ratusza. Domy podcieniowe, wieża wodna, nieopodal muzeum i baszta. Faktem jest, że pani w IT wie o znaczkach, ale jakoś nie sądzę by szybko tu doszło do powstania kolejnych krążków. A mogłyby powstać przynajmniej 3 dodatkowe....
 
Danuta Świątek
Dana
Jawor
Ratusz jest piękny!!! Znaczki zdobyte tylko dzięki kontaktom nas, "znaczkomaniaków", bo w niedziele Centrala Nasienna jest zamknięta. W IT dostępne są pieczątki. Pani obsługująca IT mówiła, że wiele osób się pyta o Znaczki Turystyczne i że ona je zamówi...Nie znam się na zasadach sprzedaży i pierwotnych zamówieniach, ale to chyba nie jest takie proste. Szkoda, że wcześniej nie pomyśleli o "instalacji ZT i sprzedaży u siebie. Są w Jaworze jeszcze miejsca, które zasługują na ZT - czekamy!
 
Marek Matysik
aptekarz
Sklep czynny w sobotę do 13:30
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Sporo ciekawych zabytków, które warto zobaczyć. Znaczek do kupienia w sklepie ogrodniczym.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
773
Jeden z najładniejszych ratuszu na Dolnym Śląsku. Wokół sporo ciekawych kamieniczek. Bogato wyposażona IT przy ratuszu ale znaczki można kupić tylko w sklepie ogrodniczym w standardowej cenie. Mnie bardzo podobało się muzeum regionalne na dwóch poziomej o bardzo bogatej i zróżnicowanej ekspozycji.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 773 Ratusz w Jaworze
Ładne miasteczko z zabytkami.Miła obsługa w Informacji Turystycznej,jednak ,co może dziwić,znaczków turystycznych w tym miejscu przeznaczonym do promocji miasta ,nie sprzedają.Dobrze ,że wśród mieszkańców znalazł się Ktoś chętny. Zwiedzając Czechy ,można zauważyć, że w mało których IC-kach ZT nie są dostępne, u nas główny nacisk chyba jednak kładzie się na drukowanie folderów, które choć nieraz są przydatne, nie są magnesem przyciągającym turystów.
 
Roman Binder
borsuk
Jawor
Ratusz przed którym co roku odbywa się festiwal chleba.