Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1260
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1260!

No. 318 Ratusz w Zielonej Górze

GPS: 51.938325 15.505133

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 318 Ratusz w Zielonej Górze

Pierwotny ratusz w Zielonej Górze był budynkiem drewnianym. W drugiej połowie XV wieku stał się piętrowym budynkiem murowanym z cegły i kamienia. Nękany licznymi pożarami był wielokrotnie przebudowywany, w wyniku czego m,in podwyższono do 54 m wieżę, osadzono na niej hełm z kulą i zamontowano zegar. Ściany ratusza ostatecznie pokryto też tynkiem. w 1801 roku budynek przeszedł generalną renowację i wtedy też nadano mu klasycystyczny charakter. W centralnym miejscu fasady umieszczono herb miasta z symboliczną kiścią winogron oraz sztuką sukna. W latach dwudziestych XX wieku ratusz otoczono ozdobnymi plantami. Podczas ostatniego remontu elewacji ratusza przeprowadzonego w 1989 roku, odsłonięto na ścianie frontowej zachowany ceglany otwór okienny. Zielonogórski ratusz w swojej historii pełnił rozmaite funkcje. Przechowywano w nim m.in. akta i dokumenty miejskie, służył gminie ewangelickiej jako miejsce spotkań, Mieściła się w nim także sala bankietowa, izba historyczna, a także restauracja. W nieco odleglejszych czasach w przyziemiu wieży mieścił się loch więzienny, a w piwnicy ratusza urzędował kat. W piwnicach ratusza funkcjonowała także winiarnia.


Miejsca sprzedaży:
> Visit Zielona Góra – Informacja Turystyczna, Stary Rynek 1, czynne w sezonie letnim (15.IV -15.X) pn. – pt. 9:00-17:00, sob. - niedz. 10:00 – 16.00, w sezonie zimowym (16.X - 14.IV) sob. - niedz. 10:00 – 14.00

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 318 Ratusz w Zielonej Górze

06.09.2023 - dostępny bez problemów
29.05.2023 - dostępny bez problemów
03.05.2023 - dostępny bez problemów
01.05.2023 - dostępny bez problemów
17.01.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
Ratusz w Zielonej Górze
Znaczki z Zielonej Góry do kupienia w Palmiarni.
 
Marek Gieniusz
Vilku
IT
Miła obsługa, znaczki dostępne w standardowej cenie
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Byłam w niedzielę, IT w Ratuszu czynna.
Pełna pamiątek i ulotek.
ZT wystawiony w jednej z gablot.
Ja na wejściu o niego poprosiłam.
Cena 7 zł.
 
Michał Barański
Michał Barański
ZT
Znaczek dostępny w punkcie IT w ratuszu, 7 zł
 
Kuba, Patrycja i Wojtek Panek
J&P&W
ZT
W punkcie IT dostępne oba znaczki z Zielonej Góry.
cena 7 zł
 
Samanta
ZT
Znaczki na stojaczku, dobrze widoczne. Cena 7 zł. Dostępny też znaczek z Palmiarnii. Bardzo urokliwy ryneczek wart zobaczenia.
 
Kuba s.
Zielona Góra
My niestety nie zdążyliśmy. IT w soboty do 14, my byliśy parę minut po. 
 
Grzegorz
Ratusz
Znaczek dostępny w cenie 7 zł. Punkt IT bogato zaopatrzony w materiały reklamowe.  Na szczęście dostępny również znaczek z Palmiarni, w której IT nieczynne.
 
severko
Skandal!!!
Tego wpisu sobie nie podaruję.Długo kluczyłem krętymi uliczkami by dostać się w pobliże ratusza.W końcu jestem.Widzę drzwi z napisem IT.szarpę klamę,zamknięte.Niewielka karteczka wejście obok,co za ulga...No to idę obok i ponownie szarpę klamę! Zamknięte!Czytam ..punkt IT nieczynny w niedzielę!!! To kiedy my turyści mamy mieć czas??  Pomału...to nie wszystko...czytamy info :zapraszamy do naszego oddziału IT w palmiarni.Może być,i tak miałem w planie jechać tam po ZT ale na wszelki wypadek robię fotki ratusza.Ponieważ odrobiłem wcześniej lekcje (zawsze zbieramy znaczki z  wcześniejszym planem),wiem że palmiarnia jest czynna od 12:00 do późna.Jest 14:25 gdy przekraczam progi palmiarni.Znaczki w gablocie,Pani sprzedającej pamiątki brak,myślimy „pewnie na chwilę wyszła”.Zwiedzamy obiekt od dołu do szczytu(na górze gorąco jak w piekle!).Roślinność ok.akwaria ok. ale palmiarnia bardziej nastawiona na zyski od spożywających posiłki niż na  oglądających turystów.Wracamy na parter,ochroniarz buja się w fotelu na którym powinien znajdować się pracownik IT.Jest 14:30 , twierdzi że pani sprzedająca już wyszła i dziś żadne pamiątki nie będą sprzedawane.Przypominam!!! obiekt tego dnia czynny od godz.12:00 a jest 14:30!!.Opadają ręce...szkoda słów.Kolejna fota i wściekły odjeżdżam spod palmiarni.Próbowałem odjechać z piskiem opon,ale mi nie wyszło... nawet mojemu autu chyba było słabo...
 
Marta i Michał
No. 318
No i załoga IT załapała ideę w 100% - super! Znaczek wystawiony w widocznym miejscu, cena 7 zł, materiałów dotyczacych miasta i regiony co niemiara, poza tym otrzymaliśmy pełna informację, że po drugi znaczek koniecznie mamy wpaść do Palmiarni. Rewelacja i oby więcej takich miejsc. :)
 
Hubert
ZT 318
No i zdobyty, podczas sobotniej wycieczki do Zielonej Góry. W punkcie spredaży znaczek wyeksponowany na wieszaku w gablocie w głębi pomieszczenia. W kilku miejscach leżą znaczkowe zakładki i ulotki a na ladzie naklejki. Szkoda tylko, że nie zauważyłem naklejonej na drzwi naklejki "Tu kupisz Znaczek Turystyczny". Ale ogólnie fajne miejsce, z dużą ilością materiałów i miłą obsługą. A ZT w cenie 7 zł.