Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 295 Rotunda św. Prokopa w Strzelnie

GPS: 52.630297 18.179566

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 295 Rotunda św. Prokopa w Strzelnie

Rotunda Św. Prokopa to jedna z najstarszych romańskich świątyń (XII w.), a zarazem największa romańską rotunda w Polsce. Wyjątek europejski stanowi prostokątne prezbiterium z oryginalnym sklepieniem. Od północy przylegają dwie asymetrycznie absydy, a od zachodu cylindryczna wieża. Prawie wszystko z tego kościoła zbudowane jest z ciosów granitowych, z elementami konstrukcyjno-dekoracyjnymi z piaskowca, a cegła jest elementem zastosowanym nieco później. Do 1779 r. świątynia funkcjonowała pw. św. Krzyża. Za czasów wojen napoleońskich od 1812 r. służyła jako spichlerz, następnie jako dzwonnica. Podczas II wojny światowej Niemcy zrobili z kościoła magazyn i wycofując się podłożyli materiały wybuchowe, mury wytrzymały, ale zniszczono kopułę i górne partie wieży. Odbudowa trwała kilka lat po wojnie. Wśród surowego wyposażenia świątyni można zauważyć: tympanom fundacyjny kościoła (kopia), pusty romański grobowiec – przypuszczalnie fundatora, najstarsze w Polsce stacje drogi krzyżowej (1531 r.). W zachodniej części znajduje się empora (biforium), w której zasiadali królowie i dostojnicy. Prawdopodobnie przebywali tam Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagielończyk, Zygmunt Stary i inni. U wejścia do kościoła stoi XII-wieczna romańska kropielnica, w całości wyciosana w jednym kamieniu.


Miejsca sprzedaży:
> Bazylika Św. Trójcy w Strzelnie ( Kasa biletowa - kawiarenka norbertańska)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 295 Rotunda św. Prokopa w Strzelnie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 295 Rotunda św. Prokopa w Strzelnie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 295 Rotunda św. Prokopa w Strzelnie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 295 Rotunda św. Prokopa w Strzelnie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 295 Rotunda św. Prokopa w Strzelnie

30.04.2024 - dostępny bez problemów
24.02.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
03.09.2022 - dostępny bez problemów
20.08.2022 - dostępny bez problemów
23.07.2022 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu
Olga
ZT 295 - rotunda św. Prokopa
Ponoć wzięłam jeden z dwóch ostatnich znaczków.
 
Artur
Rotunda
Piękne miejsce ,przewodnik super,smaczna kawa i sernik. Dziękuję
 
Ireneusz Kraków
Ireneusz Kraków
Cena
8 zł
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 295
Znaczek dostępny tylko u przewodnika. Pan oprowadzał jakąś wycieczkę, nie chcieliśmy przeszkadzać a czas nas gonił, także odpuściliśmy. Obiekty zwiedzone powierzchownie, ale na pewno godne uwagi i większego pochylenia się nad nimi
 
Rafał T
Rafał 82
ZT
Znaczek się skończyły ale ponoć zamówione i czekają na dostawę.
 
Dominik
Rotunda
Znaczki z rotundy i bazyliki, a także noworoczny 2020 są dostępne w kasie biletowej u przewodnika, ale dobrze się najpierw z Nim skontaktować- zarówno w sprawie znaczka jak i zwiedzania. Warto to zobaczyć.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Strzelno
Piękny obiekt! Super wyremontowany - ale po sezonie można pooglądać tylko z zewnątrz. Chyba że wcześniej zadzwonimy do Pana Przewodnika i umówimy się na zwiedzanie. My tego nie zrobiliśmy gdyż do końca nie byliśmy pewni którego dnia zahaczymy o Strzelno. Szkoda że również kawiarenka nie funkcjonuje - poza sezonem. Co prawda w środku była Pani ale Znaczki ma podobno tylko Pan Przewodnik. Cóż - pooglądaliśmy, zrobili zdjęcia i pojechaliśmy dalej.
 
Radzioactive
ZT
Zaciszne, unikatowe miejsce i kompetentny Pan przewodnik. Warto tu zajrzeć.
 
Ewa Wichan
Geminus9
Eva Wi
295 - znaczek dostępny. Miły pan przewodnik - autor wielu publikacji o Strzelnie i nie tylko- gotowy godzinami opowiadać o tych romańskich perełkach w Strzelnie. jestem tu już kolejny raz i pewnie jeszcze przyjadę bo warto. Dodatkowo można nabyć piękne płaskorzeźby Pana Damiana Rybaka oraz posilić się wyjątkowym serniczkiem w kawiarence przy sklepie. Urocze miejsce .Polecam obejść budowlę dookoła i zajrzeć do uroczego ogrodu mimo istniejących prac remontowych na terenie obiektu ZT No.296.
 
Turysta
Znaczek Turystyczny 295
Znaczek 295 możliwy do kupna w kawiarence norbetańskiej w cenie standardowej - 7 złotych. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał. Zostaliśmy oprowadzeni po: Rotundzie św. Prokopa, Kościół św. Trójcy i Muzeum. Wszystkie obiekty bardzo ciekawe w stylu romańskim. W rotudndzie św. Prokopa istnieje możliwość wejścia po drabinie na emporę i na chwilę poczuć się jak hrabia.
 
Slawomir Woźniak
Sławek
295 i 296
Dzięki Panom Przewodnikowi i Kościelnemu znaczki kupione .Jeszcze raz dziękuje.
 
Kacper Grzyb
Kafejka
Strzelno
Bardzo miły pan przewodnik. Miejsce warte zwiedzenia. Znaczek dostępny jest w kawiarence po 7,50 zł. Zachęcam do zwiedzenia tego miejsca i Bazyliki.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.295
Znaczek dostępny w cenie 7,50 zł w kawiarence norbertańskiej. Poza znaczkami dostępne są również liczne publikacje regionalne. Duży plus za zachęcenie do zwiedzenia w postaci biletu ulgowego dla każdego kto kupuje ZT. Rotunda jest perłą architektury romańskiej i na pewno warto poświęcić czas na odkrycie wszystkich zakamarków i tajemnic, które skrywa.
 
Beata i Rafał Knaflewscy
Beata i Rafał z Poznania
No. 295 Rotunda Św. Prokopa w Strzelnie
Piękne miejsce i warte zobaczenia.Bardzo miły Pan sprzedawał nam znaczki. Sam pytał ile chcemy znaczków (joker, 295, 296).
 
Adam Jaroszewicz
Adam Jaroszewicz (Aki)
Strzelno
Do Strzelna trafiliśmy przypadkiem, właśnie dzięki Znaczkom Turystycznym. Przypadkiem również podłączyliśmy się do wycieczki z lokalnym przewodnikiem, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o miejscu. Historia bazyliki i rotundy robi piorunujące wrażenie. Miejsce godne polecenia, do którego z pewnością warto przyjechać i posłuchać opowieści pana przewodnika.
 
Grzegorz
Remont
Niestety remont wnętrza trwa. Można do  środka zajrzeć ale widać tylko folie i rusztowania. Znaczek w sklepiku za 7,5 zł.
 
Tomek6
ZT
Znaczek dostępny bez problemu, a samo miejsce godne zobaczenia jednak teraz rotunda jest w środku remontowana
 
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia w kawiarence. Cena 7.50zł.
 
Leszek
STRZELNO
BARDZO MIŁY PRZEWODNIK I ZAINTERESOWANY IDEĄ ZANCZKÓW TURYSTYCZNYCH