Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie

GPS: 51.023899 22.523762

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie

Ruiny pałacu bychawskiego leżą w północno- zachodniej części miasta, zwanej Podzamczem, nad zbiornikiem wodnym o tej samej nazwie. Powstanie pałacu w Bychawie datowane jest na przełom XVII i XVIII w., jednakże wcześniej w tym miejscu znajdował się dawny zamek obronny z widocznie zarysowaną fosą ziemną. Powstanie zamku datuje się na rok 1537 r., gdy to Mikołaj z Pilczy Pilecki otrzymał od króla Zygmunta Starego pozwolenie na budowę. Głównym jego celem było „zatrzymanie zapędów nieprzyjaciół”, czyli wypuszczających się te okolice, Tatarów. Bychawa znajdowała się na trasie szlaku handlowego. Zamek w Bychawie bardzo często zmieniał właścicieli, m.in. w XVI w. był w rękach Myszkowskich i tu odbywały się synody kalwińskie. Pod koniec XVII w. trafił w ręce Osmólskich i dopiero wtedy został przebudowany na pałac. Jego budowę dokończył kolejny nabywca Dominik Stoiński dopiero ok. 1730 r. W późniejszym okresie za kolejnych właścicieli był przebudowywany, obecny kształt klasycystyczny uzyskał po 1802 lub 1828 r. Około 1880 r. pałac uległ spaleniu, a nowy właściciel, Antoni Budny nie odbudował go, a postawił obok nowy murowany dwór. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty pałacu – zachodnia ściana z narożnymi alkierzami, wolno stojący fragment alkierza po stronie wschodniej oraz pozostałości podstaw po kolumnowym portyku. Na samych murach widoczne są fragmenty gzymsów i obramowania otworów okiennych. Malownicze ruiny pałacu w Bychawie zostały utrwalone na rysunku Elwiro Andriollego z 1888 r. Ruiny pałacu w Bychawie służą głównie rekreacji, w szczególności, że znajdują się w pięknych okolicach – zalewu oraz stawów rybnych. W kilku budynkach dawnych zabudowań dworskich prowadzona jest obecnie działalność hotelarska i gastronomiczna „Parkowe Zacisze”.


Miejsca sprzedaży:
> Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 34, pon.- pt. 9-17, sob. 8-15

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie

28.10.2022 - dostępny bez problemów
12.10.2022 - dostępny bez problemów
08.07.2022 - dostępny bez problemów
31.05.2022 - dostępny bez problemów
14.12.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Rafał
Rafał
No. 486 Ruiny pałacu w Bychawie
Znaczek w cenie 6 zł dostępny w Pensjonacie
 
Robert Stasiak
Robert Stasiak
ZT 485 i 486
Potwierdzam brak znaczków w Parkowym Zaciszu. Pani była wręcz zdziwiona, że ludzie się wciąż pytają o ZT.Oba znaczki dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bychawie, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 34
 
Agata Wdowiarz
inesa
brak
Dostępny w księgarni, w Pensjonacie, nie mają.
 
Mateusz Leś
Mateusz Leś
ZT
ZT 485 i 486 niedostępne w Pensjonacie, natomiast oba można zdobyć w budynku biblioteki w cenie 5,12 zł za sztukę.
 
Slawomir Woźniak
Sławek
486
Znaczków w Parkowe Zacisze brak
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 486
Pomimo wczesnej pory, dzięki uprzejmości Pani z promocji miasta oraz Pani z biblioteki publicznej znaczek nabyłem. Cena w bibliotece promocyjna (samorząd nie może zarabiać na gadżetach). Dostępny również ZT 485. Bardzo obu Paniom dziękuję.
 
Ola
Znaczek
Byliśmy w Bychawie 17.05.17 r. Znaczek z ruinami pałacu "Parkowym Zaciszu" został wcześniej wykupiony przez jakąś grupę. "U Saszy" również znaczka nie było.
Znaczek ruin znaleźliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bychawie (gdzie wg. opisu tutaj na stronie powinno go w Bibliotece nie być), także warto poszukać samemu :)
 
Grzegorz
Ruiny
Bardzo sympatyczne i zadbane miejsce. Są tu ławeczki, miejsce na ognisko. Stoi nawet toitoi:). Ładnie położone nad stawami rybnymi. Znaczek dostępny do późnego wieczoru w pensjonacie Parkowe Zacisze i w barze U Saszy nad stawami gdzie można w miłym otoczeniu zjeść rybkę i nie tylko.
 
Aga z Rudy Śl.
Dostępność znaczka
Witam.
Chciałam poinformować, że znaczek o nr 485 można również bez problemów zdobyć w pensjonacie i restauracji Parkowe Zacisze, ul. Pileckiego 9.
Pozdrawiam
 
Samanta
ZT
Ruiny Pałacu można podziwiać już jedynie z daleka, bo niestety wstęp wzbroniony, gdyż grozi zawaleniem. Ale i tak warto zobaczyć relikt przeszłości, bo może go już niedługo nie być. Nie sprawdzałam czy znaczek jest w pensjonacie, ponieważ było jeszcze zamknięte.
 
tramp
Bychawa
Znaczek dostępny bez problemu.Mi udało się kupić obydwa znaczki z Bychawy w bibliotece,co ciekawe po 6 zł.
 
Krzykos
ZT 486
Stojak ze znaczkami widoczny w bufecie restauracji, cena ZT - 6 zł. Ruiny malowniczo położone nad wodą.