Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 753 Ruiny Zamku w Urazie

GPS: 51.242962 16.852786

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 753 Ruiny Zamku w Urazie

Pierwsze wzmianki nt. Urazu pochodzą z początku XIII wieku i dotyczą grodu kasztelańskiego. Istnienie miasta i zamku potwierdzono w 1312 roku w akcie dziedzicznym. Daty powstania zamku, ani pierwszego fundatora nie dało się jednoznacznie określić, a wśród historyków występują na ten temat poważne rozbieżności. Zamek usytuowano w zakolu Odry i otoczono wałem ziemnym. Budynek tworzyła mieszkalna wieża wpisana w zachodni narożnik murów obronnych.  Rozbudowę zamku w Urazie przypisuje się Christophowi von Skopp, który podwyższył warownię o kolejne piętra i nowe umocnienia. W roku 1630 r. w zamku przy trakcie od północy dobudowano dwie wieloboczne wieże zwieńczone hełmami, wprowadzono murowane podziały wnętrz, a całej budowli nadano formę barokową, Zamek w Urazie wielokrotnie przechodził z rąk do rąk po 1810 roku rozebrano część murów obronnych i most zwodzony, a fosy zasypano. Budowlę przebudowano w drugiej połowie XIX wieku likwidując elementy pierwotnego wystroju. Zaniedbany gmach podupadał i ostatecznie uległ zniszczeniu podpalony w 1945 roku przez żołnierzy radzieckich. W 1956 roku zabezpieczono budowlę jednak nie zatrzymało to postępującej degradacji. Obecnie zamek jest własnością prywatną i przechodzi powolną rewitalizację.


Miejsca sprzedaży:
> Delikatesy SEZAM, ul. Wołowska 21a, Uraz

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 753 Ruiny Zamku w Urazie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 753 Ruiny Zamku w Urazie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 753 Ruiny Zamku w Urazie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 753 Ruiny Zamku w Urazie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 753 Ruiny Zamku w Urazie

20.11.2023 - znaczek niedostępny
02.09.2023 - znaczek niedostępny
10.08.2023 - znaczek niedostępny
12.05.2023 - znaczek niedostępny
12.11.2022 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

LESZEK SZYMKOWSKI
LESZEK SZYMKOWSKI
753
..nadal bez zmian..Obiekt niedostępny,brak możliwości wejścia..ruiny mało widoczne, z poza drzew i krzaków coś niecoś można dojrzeć.Znaczka w sklepie nie ma już od dłuższego czasu...
 
Krzysztof Królikowski
Krzysztof Królikowski
Uraz
Potwierdzam
Brak możliwości wejścia na posesję i nadal nie ma znaczników
 
Kuba W.
Uraz
Znaczki w sklepie się skończyły.Ruiny pałacu nie dostępne wszystko pozamykane, mało widać. Szkoda, że dostępność zwiedzania tak słaba.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Zamek
Ruiny do pooglądania spod bramy - a szkoda bo ładnie się prezentują i chciałoby się podejść bliżej. Ale Znaczek jest za to w sklepie. Bardzo miła obsługa! Cóż za różnica w porównaniu z Pęgowem!
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
Ruiny Zamku w Urazie
Znaczek do kupienia w sklepie. Miła obsługa.
 
L+D+D+N Nesibovi
Andílek&Prazdroj
Nepřístupné ruiny
Zámek je nepřístupný, dá se dostat jen k drátěnému plotu, takže z něj není moc vidět. Ale dobré místo na prodej známek, které má otevřeno v létě, v zimě, ráno odpoledne.
 
Zygmunt Gonczarek
Zygmunt
No 753
Znaczek dostępny w sklepie, leży na widoku przy kasie. Gdyby nie brama pewnie nie zorientowalibyśmy się, że to tutaj - widoczna sama roślinność a za nią ledwo widoczne fragmenty budowli. Jak niżej - miejmy nadzieję, że kiedyś zwiedzimy odbudowany zamek.
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT753
Znaczek dostępny w sklepie. Wisiał prawie cały stojak. Jak poniżej ruiny widoczne z za płotu. Warto dyskutować czy jest sens oznaczać miejsca których w zasadzie nie da się zobaczyć. Może kiedyś to miejsce odzyska jakiś blak
 
Hubert A.
Hubert
zamek
Wiedziałem czego mogę się spodziewać docierając do tego miejsca. Fakt, zamku nie widać prawie wcale, no może poza fragmentami murów, ale widać park, a to już dla mnie swego rodzaju ciekawostka. Poza tym znaczek ma QR kod, z którego można się dowiedzieć ciekawych informacji o samym obiekcie. Aktualnie znaczek niedostępny na miejscu dzięki pewnemu uprzejmemu turyście .... Podsumowując. Uraz to taka normalna, zapomniana wioska, ale mimo iż samego zamku nie widać, to można się na jego temat sporo dowiedzieć i odwiedzić ciekawe, acz niewidoczne miejsce. Na szczęście ja nie traktuję zamku jako jedynej atrakcji tej miejscowości, a można tu zobaczyć choćby stary park, kościół czy kilka starych budynków, które już same w sobie dla mnie przynajmniej są atrakcją turystyczną.
 
Roman Binder
borsuk
Uraz
Tu komentarz będzie krótki. Pani w sklepie powiedziała że znaczka nie ma bo się skończyła i nie będzie.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Dzisiaj usłyszałam od Pani w sklepie, że znaczki się skończyły i na pewno już ich nie będzie, no cóż szkoda. Do obejrzenia ładna, solidnie zrobiona drewniana brama, z tabliczką wstęp wzbroniony. Ruin niestety nie widać. I czy trzeba tu jeszcze coś dodawać?
 
Mateusz Ryczkowski
MatZG91
Brak
Niestety pani w delikatesach SEZAM powiedziała, że znaczek był, ale już go nie ma, a czy będzie, to zależy od pani sołtys.
 
Robert Salwowski
Bobik
Hmmmm...
Rzeczywiście, za wiele nie widać. Mam tylko nadzieję, że tabliczka „Teren budowy” to nie ściema i ktoś coś z tum zrobi. Chyba najlepiej byłoby pozostawić w tej formie, jako tzw. Zabytek w ruinie. Jest wtedy zabezpieczony przed dalsza degradacją. Co na to wszystko konserwator zabytków?
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Ruiny
ZT dostępny w sklepie bez problemu. Poza tym porażka. Obejrzałem płot i bramę zabezpieczone drutem kolczastym i kawałek ceglanego muru zza gęstych krzaków. Może zimą warto bo teraz strata czasu. Jeżeli komuś zależy na pieczątce to kawałek dalej w portowej tawernie jest stempel z portu Uraz.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 753
Stojak ze znaczkami widoczny na ladzie przy kasie delikatesów "Sezam", cena standardowa.
Bezpośredniego dostępu do ruin bronią: drewniana brama, siatka ogrodzeniowa oraz tabliczki: "Teren prywatny", "Zakaz wstępu" i "Teren budowy". W tym przypadku rozwijająca się wiosną przyroda, działa na naszą niekorzyść - dzięki liściom, coraz mniej widać...
Mam nadzieję tu wrócić, kiedy będzie można zwiedzić ten obiekt, bo zamek mnie zaciekawił...
 
Paweł Przybylak
Paweł Przybylak
ZT i ruiny
Znaczek dostępny. Niestety zamek widoczny tylko przez siatkę ogrodzeniową. Szkoda.
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Ruiny Zamku w Urazie
Ruiny Zamku ogrodzone siatką zza której można je jedynie obejrzeć.
Sklep Kamila zamknięty! Na drzwiach informacja, iż został przeniesiony kilkadziesiąt metrów dalej do delikatesów SEZAM przy ul. Wołowskiej 21a, gdzie znaczek jest dostępny bez problemu w cenie 7 zł.
 
Danuta Świątek
Dana
Uraz
Znaczek dostępny w sklepie u Kamili, który jest w pobliżu zamku. Koszt - 7 zł. ZT wystawione przy kasie a naklejka jest na drzwiach.
Zamek widoczny spoza płotu. Niestety nie można tam wejść... Drzewa gołe, więc trochę widać!